אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ההבדל בין לחיות... ולחיות!


ההבדל בין לחיות... ולחיות!

מודליאני. האיכר הקטן. 1918

ונתחיל במשפט מפתח מוזר ומסתורי במקצת.

יש מוות אחרי החיים וישנו מוות אחרי ה'אין חיים'.

לכולם נדמה שאם אנו חיים זה אומר שאנו חיים. אז זהו שזה טריק של אוטוסוגסטיה.

רובנו עובר את החיים בשגרה של פעולות מכאניות (שבהן אנו יודעים איך לנהוג ואיך להתנהג. וכשאיננו עסוקים בפעילויות טכניות מכאניות במוד אוטומטי - אנו מצויים בציפייה למאורעות שיקרו. (קרוב לוודאי שלא יקרו...).

דוגמא לשגרה (או אוטומציה) של פעולות מכאניות היא נהיגה במכונית, אנו יכולים לנהוג מאות קילומטרים ולא 'להיות שם'* אך אם הולך רגל מתפרץ לכביש פתאום, בבת אחת אנחנו נוכחים שם לגמרי. סכנה תמיד מנכיחה אותנו. השאלה היא האם אפשרי ה'היות שם' ללא סכנה? ללא דופק מואץ וזיעה קרה?

לגבי רוב האנשים כשהם מתים הם מתים לגמרי (ככל בני האדם), אך כשם חיים זה לא אומר בהכרח שהם חיים לגמרי. האמת היא שהם לא. הם 'לא שם'.

רובנו נותן לחיים לעבור מבלי שנתעורר לכך שאנחנו חסרים: אנחנו לא 'שם'. כל העניין של להיות חי הוא ב'להיום שם', או בעצם: 'להיות'. **

החיים עוברים ואנו יכולים להיות נותרים מחוצה להם. פועלים אוטומטית, כבמתוך שינה.

ואם כך הוא הדבר, אז מה ההבדל המשמעותי בין היות חי להיות מת? הרי החי יכול לחיות כאילו הוא כבר מת, אך המת לא יכול לחיות כאילו הוא עדיין חי. [זו נקודת יתרון שיש לנו החיים על פני המתים, אך נקודת יתרון זו אינה מנוצלת בדרך כלל].

אז מה באמת ההבדל בין להיות חי (ולא להיות שם, להיות נוכח) ובין להיות חי ולהיות שם, להיות נוכח?

והנה מספר אנלוגיות שמדגימות יפה את ההבדל הזה שבין להיות חי (ולא להיות שם, להיות נוכח) ובין להיות חי ולהיות שם, להיות נוכח. (או ההבדל שבין 'לחיות...'  ל'לחיות!). אנו יכולים לשמוע הקראת שירה ולא להיות שם, הכי קל זה לא להיות שם בהקראת שירה, כי זו מצריכה תשומת לב מורכבת, רב רבדית. אך למשוררים או למרצים שמלמדים שירה באוניברסיטה, יש את זה בהחלט, אך קרוב לוודאי שכשהשיעור נגמר, הם חוזרים למצב 'הזומבי' הרגיל של הרוב.  

דוגמא נוספת קיימת בהבדל שבין שמיעה להאזנה (או הקשבה); ההבדל הוא הבדל של תשומת לב, שנעדרת בשמיעה בלבד, וקיימת בהאזנה או בהקשבה. ההבדל הזה של נוכחות בהקשבה - קיימת גם בהבדל שבין הסתכלות להתבוננות, בין פטפוט לדיאלוג, ושוב, הגשר בין שתי הרמות הוא תשומת לב. עוד דוגמא? בבקשה. סטודנט באוניברסיטה יכול לשבת בהרצאה, להיות פזור דעת, וכשיצא מן הכיתה, יכול להיות אפילו שהוא לא ידע מה היה בשיעור. ובטח שלא יוכל לתת תמצית אינטליגנטית של דברי המרצה. כדי להיות שם עליו לאסוף עצמו. (כמו שכלב רועים אוסף את הכבשים הפזורות  בשדה והופך אותם שוב ללהקה או עדר. (כי זו הדרך היחידה שכולם יוכלו לנוע למטרה אחת).

כדי להיות נוכח בהרצאה גם ברובד הפנימי צריך להכניס תשומת לב, לעקוב אחר דבריו של המרצה, לנסות להבין להיכן הוא חותר, מה נקודת הבסיס ממנה הוא יוצא לדבריו. ובמיוחד מה המשמעות של דבריו, ביחס למה שהסטודנט יודע עד כה אודות הנושא.

תשומת לב אינה מאמץ קל אך הערך שלה רב. מתי אנחנו שמים לב? מן הסתם כשאנו חוצים כביש רחב וסואן שלא במעבר חצייה. או בדוגמא הקודמת עם הולך הרגל שמתפרץ לכביש, או כשאנו מעבירים כוס קפה רותח מעל רגליו של אדם כדי להעבירו למי שיושב לימינו, והכוס מלאה כמעט לגמרי.

ואכן יש כאלה שיגידו שלחיות עם שימת לב באופן המשכי וקיים זה להיות כל הזמן במצב חירום (ואכן שלוש הדוגמאות הן סוג של מצב חירום). ואכן כן, לחיות בתשומת לב מתמדת, להיות שם כל הזמן - זה מבחינה מסוימת לחיות כל הזמן במצב חירום, כי אחרת החיים חומקים מאתנו. אך בחיינו הרגילים כשאין מצב חירום, אני מתמסרים בחפץ לב לטייס אוטומטי ותשומת הלב שלנו רדומה. וכך אפשר ללכת ברגל במסלול ידוע ללא תשומת לב כלל, לשוחח (ללהג) ללא תשומת לב, לאכול ללא תשומת לב. (אלא אם כן זה שופט בתחרות 'מאסטר שף'...) אבל אי אפשר לקרא ספר ללא תשומת לב, אי אפשר להבין הסבר של איך להגיע למקום כלשהו ללא תשומת לב.

 כל העניין הוא להפוך את תשומת הלב למודוס קבוע.

וכאן יכולה להישאל השאלה: האם באמת ניתן לחיות כך? עם תשומת לב בכל רגע? (כלפי חוץ וכלפי פנים –כאחד)? לחיות כל הזמן כאילו אנו חוצים כביש סואן ללא מעבר חצייה? האם זה  ניתן בכלל? הרוב יגידו, מן הסתם, שזה לא אפשרי, זה מעייף מידי ואם כן אז רק לפרק זמן מוגבל וקצר.

ובכן זה סוג של מצב חירום שדווקא ניתן להתרגל אליו. (כשמצב החירום נעשה הרובד האמצע של חיינו), לכוון את תודעתנו לתדר של מצב חירום תמידי כך שזה הופך להיות המצב הנורמלי. כפי שיכול להעיד כל חייל במארב או במוצב קידמי; מצב חירום הופך למודוס וויונדי, Modus vivendi. (מצב של מלחמה קרה שהופך לנורמה).

ולא מגיעים לזה בקלות או במהירות, כלל וכלל לא. זה עניין של תרגול ואימון. ונחישות.

כדי לחיות יש לעשות מאמץ תודעתי. אך לא מאמץ של הפעלת כוח, כזו שמחממת את הדם ומכניסה את המערכת למצב של Stress . אם אני צריך להידרש למילה או משפט שיגדירו את סוג המאמץ הדרוש לחיים מתוך תשומת לב קיימת -  הייתי מדבר על כוונה, התכוונות, כיוונון. אנו מכונה ברמה מאוד גבוהה, מספיק לשלוח הנחיה ואנחנו שם. כך זה אמור ויכול להיות, אך המערכת התרגלה לעבוד מתוך לחץ וסטרס. וקשה לעבור מעודף מאמץ לפעילות שרק נותנת הנחיה ואנחנו שם. אם צריך לתת לזה אנלוגיה אז אנלוגיה מתחום פיזיקת הקוואנטים תתאים יותר. המונח הוא קפיצה קוואנטית. קפיצה אל ההיות. אל להיות, אל ה*Dasein. ואולי הדימוי או המילה היותר מתאימה, במקום הפעלת כוח מכאנית, ישנו Projection  השלכה של התודעה לעבר היות נוכח.

זו הרמה הגבוהה של לחיות; להיות שם תודעתית והווייתית, כשלא מדובר בהפעלת מאמץ מכאני כלל.

ישנן 3 רמות  של לחיות את החיים.

הרמה הנמוכה והמכאנית והאוטומטית ביותר היא רמת הצרכנות (Have To) ולא משנה אם זו צרכנות של הגות גבוהה, מוסיקה קלאסית, פורנוגרפיה או מאכלי גורמה (או ג'אנקפוד). צרכנות היא צרכנות; להספיק ולדחוס עוד ועוד אובייקטים לצריכה.  וברמה זו תשומת הלב נעדרת לחלוטין.

הרמה הבאה (הגבוהה יותר) זו רמת הפעילות (Do To). כאן זו הרמה של עשייה, הריצה אחר משהו, התחרות. להספיק לדחוס לתוך היום עוד ועוד פעילויות ומטלות. כאן בכל אופן צריך קצת יותר תשומת לב מאשר זו הקיימת בצריכה של משהו. הייתי אומר בהערכה גסה, שכאן יש כ10% של תשומת לב, לעומת 90% של פעילות מכאנית אוטומטית.

הרמה הגבוהה והיחידה שבה אדם באמת נוכח וחי היא רמת ההיות

To Be )) מאה אחוז של תשומת לב כל הזמן. ואז זה כבר לא מאמץ בכלל, זה פשוט להיות. כפי שהפרח הוא רק להיות, ופרה היא כולה היות (To be ) גם הכלב והחתול הם בהיות שלהם. כול כולם כאן, לגמרי.

אה, כן ועוד דבר קטן... בלי שקט פנימי, דממה ורוגע מוחלט ברגשות, ביצרים ובמחשבות, ההיות לא יצליח להיות.

**

גבריאל רעם, 4.7.14

**

* ה'להיות שם', הוא מונח ידוע של הפילוסוף הגרמני היידגר. בגרמנית ה'היות שם' נקרא: Dasein  ולטענתו זה מה שחסר בקיום האנושי הרגיל, אין לנו את ה'היות שם',

** מונח זה של 'להיות שם' קיים לא רק אצל היידגר, הוא קיים בשיטת הדרך הרביעית של גורדייף, והיא ידועה בשם: ''זכירה עצמית' ואצל ויליאם ג'ימס זה ידוע בשם: אינטרוספקציה (התבוננות פנימית) . או ביתר פשוטות: מודעות עצמית.

לאחרונה זכתה 'ההיות שם' (או מתן תשומת לב כדרך חיים) לפופלריות דווקא דרך מונח בבודהיזם: מיינדפולנס Mindfullness שכיום מוכנס לטיפול הפסיכולוגי, לבתי כלא, , בתי ספר ואומצה על ידי סטיב ג'ובס (אפל) ומארק צוקרברג (פייסבוק).

הערה: מן הראוי היה שרשימה זו תיכלל בסיפרי החדש: ''החיים, רשימות מן הגלות'', אך לצערי היא נכתבה לאחר שהספר יצא לאור..

Comments

מרתק

הוצאת לי מילים מהפה

אז מה זה באמת לחיות

אריסטו באתיקה ניסה להגדיר מהם חיים באושר. המסקנה שלו הייתה אחת -- חיי עיון. שאלו אותו מה יהיה אם כולם יהיו מאושרים וכל היום יעיינו. מי יעבוד. מאיפה יהיה אוכל?
התשובה שלו פשוטה- בשביל זה יש עבדים

לחיות ואוטופיה

מאמר מעניין אלא שהוא מציע דפוס התנהגותי אוטופי שאיננו מתיישב עם מהותו הביולוגית של האדם
כל פעילות שלנו היא תוצר הפעילות החשמלית של המוח(נניח לרגע את מערכת העיכול שהיא במידה רבה אוטונומית)
הרוב המכריע של מחשבותנו או פעולותינו נוצרים במוח בהליך אוטומטי- כ90%- מבלי שאנו אפילו מודעים לכך ומבלי "שהמוח שואל מה דעתנו"הוא פשוט מבצע זה לא דבר רע כך למשל אנו בזמןנהיגה לא אומרים לעצמנו עכשו אני מחליף הילוך או בעוד שנייה אלחץ על הברקס הסיבה היא חסכון באנרגיה פעולות- מחשבות- שנעשות באופן אוטומט חוסכים הרבה אנרגיה. רק כ10אחוזים מהמחשבות- פעולות הן תוצר של מחשבה מודע- תשומת לב
כאלה אנחנו וכך עיצבה אותנו האבולוציה מעטים בלבד יכולם להגיע באימון ממושך ומפרך לאותו אידיאל רצוי
המאסטרים הגדולים של אמנויות הלחימה- למשל פונאקושי- התאמנו רבות בזן בודהיזם וכך קנו להם יתרון על יריביהם כאשר שקט פנימי רוגע מוחלט אפשרו להם להלתפקד בצורה מיטבית בקרבות או באימונים אבל זה יוצא מן הכלל וחריג מאוד
מה הוא אושר ?זאת שאלה נכבדה ועמוקה מאוד השווה מאמר מיוחד לנושא זה . כך גם הנושא של"היות שם" של היידגר נושא-שלעניות דעתי -הוא מורכב מאוד ושווה גם הוא מאמר נפרד

להיות שם

התייחסת בסיומה של תגובתך ךרעיון של "להיות שם"ץ אני סבור שאחת התרומות היותר אוויליות של היידגר לפילוסופיה המערבית מתרכז בגבב השטויות מסביב ל dasein.
להבין את העולם עבור היידגר זה בעצם ויתור על טכנולוגיה וחזרה לסוג של עידן פרה טכנולוגי שבו ספינות מפרש מחליפות ספינות ממונעות וכל זה בשם איזה שהיא אוטנטיות מדומה עם הסביבה והטבע. רומנטיקה בגרוש וחצי שאפילו במונחים של מיטב המשוררים של המאה ה-19 נחשבת היתה לשטות גמורה

תגובה לאהרון- להיות שם

יתכן ואתה צודק. אני מחכה למאמר שיוקדש להיידגר אינני בטוח שאני מבין למה כיוון בנושא להיות שם יש פרשנויות שונות יתכן ולהיות שם הוא מושג רב- רבדי או לפחות תלת - רבדי מוזרה גם העובדה שהוויה והזמן יצאו ככרך אחד
מה קרה לשני שהיה מתוכנן? האם היידגר חשב על עידכון או שינוי במה שכתב בכרך הראשון? מקווה שמגזין זה יקדיש בקרוב מאמר על היידגר שיעזור לי להפיג במקצת את הערפל שאני שרוי לגבי הגותו

היידגר

שלום גיורא
כתבת בתגובה שלך שאתה עדיין מחחכה למאמר שיוקדש להיידגר. ובכן קיים מאמר כזה שלי, (אני יודע שיש עוד כמה של מחברים אחרים)..
http://www.e-mago.co.il/Editor/philosophy-422.htm

לגבי רעם :היידגר

תודה על שהפנית תשומת לבי למאמר זה שלא ידעתי אודותיו . בהזדמנות קרובה אקרא אותו

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת גבריאל רעם

.