אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ספיחי השבוע - עמוס עוז, יצהר, נתניהו


עמוס אריכא's picture

ההתגוללות על עמוס עוז

בהינף לשון מושחזת שיפד עמוס עוז בימים אלה את בריוני הגבעות הארורים של "תג מחיר" והקפיץ ממאורותיהם את  צדקני הימין הסהרורי, ולמרבה ההפתעה גם צבועים משמאל. עמוס עוז לא יצר מציאות מדומה. הוא שיקף במלים מושחזות את הקיים והידוע. הוא הלם באשכי הממשלה הרופסת שאינה קמה לכלות את התופעה המסרטנת הזאת, המשיחית ההזויה. גם משפט אחד ממנו די בו להרים גלי אזהרה כשל כתובת אש בוערת לחרוך, שכן מדובר במרסקים ללא רחם את הצדקת קיומנו המוסרי. זהו גורל הבית. ביתנו.

 יצהר האחות של סדום ועמורה

 ישנו איש אחד בשם שלמה אבינר מרבניה של  התנועה הדתית הלאומית, שמלאומיותה כבר לא נותר אפילו חוט ציוני/עברי אמיתי אחד. האיש הזה, אבינר, קם לרחוץ מכתמים את יושבי יצהר המצורעת בחיבוק אוהב. קצר-דעת זה תוהה מה ברצוננו מהנערים השובבים, שהרי מדובר רק בדעות קצת שונות מהמקובל, ויש לקבלם באהבה ולהבין כי הרקע למעשי "תג מחיר" ועוד כהנה וכהנה הוא פרי מסירותם לארץ ויש לקבלם באהבת-אחים. כך ולא אחרת פסק. לא אמשיך בפירוט האווילי-פולחני  של "רב" ההבנה והרחמים. אבל דווקא לאור דבריו הרחיב אצלי פסוק והוסיף את יצהר למשפחה הראויה לה, סדום ועמורה. "תג מחיר" לדברי הרב הזה, בסך הכל אינו אלא קצת "גרפיטי" על קיר המסגד, או הכנסייה. איזה פשע יש במעשה הילדותי הזה? כך תוהה איש אמונים מתעתע זה! ולך תסביר למי שעיניו טחו מראות צרעת קטלנית ודעתו כפסיק.

 קרקס הנשיאות

 הקרקס החובבני והמאוס בתשוקה החולנית של כל פיסח בדעתו להיות נשיא, שנחשף לעיני כל המשתאים במושבי הליצים של הכנסת, הוא הצגה נמוכה יותר מ"האח הגדול". הריאליטי הזה אותו מציגים בכנסת, מעיד כי לא צריך לשקול בכלל את סגירת משכן הנשיא – אלא את כנסת ישראל, שעליבותה כיום אינה ניתנת לגינוי ממצה בסתם מלים. ההתרוצצות של שורת המועמדים האפסיים והמגוחכים רק מעידה כי אם ננסה להרכיב מכל אלה אדם אחד הראוי לדיון רציני, ניכשל במשימה הבלתי-אפשרית הזאת.

 כל אחד מליצנים אלה יודע כי מתקרב יומו להיפלט מהחיים הציבוריים, ובצאתם מזירה מסואבת זאת, תיטרק עליהם דלת לבל יחזרו, חלילה; הם ימחקו כלא היו מפואד ועד לשיטרית. זערוריים חסרי אונים שידעו לעשות לביתם. משחקי הריגול הנפסדים שלהם זה אחרי זה, הסבריהם המביכים, קלישותם בדרכי הבעה בסיסיים, מפחידים מהצפוי מכל אחד מהם בשבע השנים הבאות.

 גם התנהלותם של חברי הכנסת החדשים בשדידת מינוי הנשיא לעצמם, מעידה כי הם אימצו במהירות הבזק את תווי אופיים המושחת של חברי הכנסת הוותיקים. אלה שמתקשים לארגן אפילו עשר חתימות לכל אחד משני המועמדים האמיצים, פרופ' דן שטכמן ודליה דורנר, שבאו להציל את הכנסת מהתאבדותה.

 בין בוטא לבוטא-ניקו

 אין לי ספק כי בשובו של נתניהו, רעיתו ובניהם בני העשרים וכמה ממסע התענוגות שלהם ליפן על חשבון כולנו, כבר ידע הרה"מ המבריק הזה לפחות מה משמעות בוטא ובוטא-ניקו ביפנית; בוטא הוא שמו של החזיר, ובוטא ניקו הוא בשר החזיר, מאכל תאווה אצל המארחים האדיבים של בני המשפחה המלכותית.

 לא מזמן, האשמתי את מר נתניהו ורעייתו בהתנהלות חזירית. היום אני רוצה לתקן את עצמי, שכן הם מזכירים לי בהתנהלותם המטורפת  את הרודן הרומני שהוצא להורג עם רעייתו, ניקולאה צ'אושסקו בשנת 1989 בשיאה של התקוממות עממית נגדו. הם הואשמו בשדידת העם למען חייהם הפרטים.

 לצערי אני מוצא בבני הזוג נתניהו דמיון לזוג הרומני, בעיקר בעוצמת החזירות הבלתי מבוקרת של בני הזוג מקיסריה; תיאבונם המפחיד לנגוס בכספי הציבור ללא גבול כמשפחת אימפרטור רומי מנוון ומנוול, מציב אותם כחסרי רגישות כלשהי מבחינת העם החי כאן. שוד העם ממיליארדים למטוס ולארמון פלאים למשל, הוא גם תעודת עניות לחברי הממשלה הנוכחית שאין בה גבר אחד חכם עם חוט שדרה לעמוד ולהוקיע מעשה נבלה זה.

 המסע ליפן מדהים בחוצפתו. הזוג נתניהו כמובן לא יכל להשאיר בבית את שני "התינוקות" שלהם, כבר בשנות העשרים לחייהם. עד היכן גבר עיוורונם בבואם לשטות בנו בצעד כה-גס ואלים? עד כמה הפליגה אטימותם המושחתת?

 גם נעלה מבינתי להבין כיצד שופטים עליונים כשעליהם להתמודד עם היומיום, מתגלים ברובם כאנשים שאינני מבין איך הגיעו למעמד של שופט, על אחת כמה וכמה כשופט עליון. הדוגמא האחרונה הוצגה לפנינו בידי מי שהיה שופט עליון ומבקר המדינה בעבר, אליעזר גולדברג. האיש הנכבד הזה שהוצב בראש הוועדה עליה הוטל לבדוק את מידת הצורך בהוצאה של כמיליארד שקל לרווחת בני משפחת נתניהו, אכן יצא מהסיפור מ רוצה ואילו ידינו על ראשינו החפויים; מר גולדברג הכשיר את השרץ הענק הזה, וגימד קומתו לגובה דשא מכוסח.

 בכסף הנגזל והמיותר הזה של המטוס והפירמידה לנתנייתים, ניתן היה לפתור את מצוקות מערכת האישפוז במדינה ישראל. או לחילופין להעניק אפשרות לעשרות אלפי משפחות  להגיע לקורת גג משלהם. או לאפשר לימודים מתחילת כתה אלף בכיתות קטנות, והרשימה ארוכה עד חנק. אני מחכה שהדור הצעיר יגיב, אם יש לו ביצים.

 בקיסריה של היום נוסדה מורשת מינהל חזירי.

 האופצייה השלישית

במידה והאופציה של שתי מדינות זו בצד זו גוססת, הגיעה השעה לדבר בקול רם ברור על האופציה היחידה העשויה לשחרר את המזרח התיכון מהמאבק על קיומה של מדינת ישראל. לאופציה הזאת, השלישית, קוראים "האופצייה הירדנית".

זאת האופציה היחידה להגיע להסדר בר-קיימא ואמין עם העולם הערבי. אלא שעולם זה טרם עיכל את חובת תרומתו לבעיה המורכבת. רק מנהיג בעל חזון שיקום מתוכנו יוכל להנהיג אותנו במסילה הזאת שאין ישרה וטובה ממנה.

 ואילו אנחנו יתומים...

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עמוס אריכא

.