אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ירושלים שמות, שמות סביב לה / יעקב בוסידן


 השקה חגיגית למהדורה  החדשה של ספר האמן מעשה ידיו של יעקב בוסידן כידוע, "ירושלים הרים, הרים סביב לה", כמאמר הפסוק. מתברר, שגם "שמות, שמות סביב לה",  והאמן הבינלאומי יעקב בוסידן, תושב קרית אונו, שעבודותיו מוצגות במוזיאונים רבים ובאוספים חשובים ברחבי העולם, חקר ומצא כמעט 400 שמות שהעניק לה העם היהודי במשך הדורות.

בימים אלה, התקיימה השקה חגיגית של המהדורה החדשה של ספר האמן היפהפה, המורכב מהדפסי משי (סריגרף), שיצר בוסידן לפני כשלוש שנים, ובו תועדו 366 שמות של ירושלים.  עד המהדורה החדשה, המודפסת בדפוס רגיל, מצא בוסידן שמות נוספים, וכיום הם מונים 391, כאשר רבים מהם כתובים בקליגרפיה הייחודית שעיצב להם בוסידן. הספר פותח בהר המוריה, שבו החל הכול, והשמות הרבים שניתנו לעיר במשך דורות וכיסופים מסודרים על פי הא"ב. כך, באות "ס" מופיעים השמות "סלע", "סכת שלום", "סולם", "ספיר", "ספר חתום" ובאות "ע", "עדן", "עין העולם", "עיר האלוהים", "עיר האמת", "עיר תהילה" ועוד.
למהדורה החדשה נוספו גם רישומים חדשים וציורים בצבעי מים.

כן מופיעים בספר מאמריהם של פרופ' יעקב קליין מהחוג לתנ"ך באוניברסיטת בר אילן "שאלו שלום ירושלים", של פרופ' דב נוי מהאוניברסיטה העברית "ירושלים עיר הרוח", של פרופ' בנימין איש שלום שכתב את ההקדמה "שמות של ירושלים, ירושלים של שמות". הטקס בו הושק הספר התקיים במקום הטבעי ביותר לאירוע מסוג זה, במוזיאון ישראל בירושלים, שכן מלבד העובדה שהספר עוסק בירושלים ובשמותיה, בוסידן הוא חתן פרס יסלזון ליודאיקה מטעם המוזיאון, ובנימוקי חבר השופטים למתן הפרס נכתב, בין השאר כי "בוסידן עוסק כבר שנים רבות בעיצוב אמנותי וייחודי של הספר העברי. בהתעמקו בתוכנם היהודי של הספרים, הוא נותן להם פירוש אישי מאוד, שמעבר לאיור", ונראה, כי דברים אלה תקפים גם באשר לספר הנוכחי.

יגאל צלמונה, אוצר ראשי בין תחומי במוזיאון ישראל, ציין כי קיימים קשרים נוספים בין המוזיאון לבין אמנותו של בוסידן – עבודותיו נמצאות באוספי המוזיאון, שיש זיקה עמוקה בינם לבין חומרים כתובים. "הקשר בין אמנות יהודית לבין הכתב נחקר רבות" אמר צלמונה "ואין מקום טבעי יותר לספר, שהוא צירוף, של מחקר, מדע ויופי". כן בירכו הוגה הרעיון להוצאת הספר ושותף בהפקתו, חתן פרס ישראל פרופ' ראובן פוירשטיין העומד בראש המרכז הבינלאומי לקידום כושר הלמידה, והמלווה את יעקב בוסידן מנעוריו; הרב פרופ' דניאל שפרבר נשיא המכון הגבוה לתורה של אוניברסיטת בר-אילן; פרופ' בנימין איש-שלום רקטור בית
מורשה בירושלים, שהיה שותף להוצאתו לאור של הספר;

המשוררת חוה פנחס כהן עורכת כתב העת "דימוי" בהוצאת בית מורשה, שדיברה על הפער בין המציאות ובין ירושלים שעם ישראל התגעגע אליה במשך דורות, וקראה חלק משירו של האמן יעקב בוסידן, המופיע בספר, "לחוזי חזיונות ולחולמי חלומות, / צור קניינכם אל תשליכו בחופזה", וכן האדריכל וחוקר
תולדות ירושלים דוד קרויאנקר, שדיבר על ירושלים בחזונם של בוריס שץ ושל בנימין זאב הרצל, שגם איחל לאמן להמשיך ולהצליח בפרויקטים נוספים שהוא מתכנן ושקשורים לירושלים. בנוסף לבית מורשה ולפרופ' פוירשטיין, התאפשרה הוצאת הספר בזכותם של סיריל סטיין ומשפחת וימפהיימר, שהאמן הודה להם בחום במהלך הערב.

גאולה בוסידן, שנטלה על עצמה את התפקיד ברגע האחרון, הנחתה את הערב במקצועיות, ועל הליווי המוסיקלי הופקדו הכנר חגי שחם והפסנתרן ארנון ארז. כן כיבדו את הערב בנוכחותם חברים רבים שהגיעו מהארץ ומחו"ל, ביניהם חתן פרס ישראל פרופ' יעקב רם, ראש עיריית קרית אונו יוסי נשרי, רעייתו של יעקב כהן ז"ל ראש המועצה הראשון של קרית אונו שהיה חברו הטוב של יעקב בוסידן, גב' יונה כהן ובני משפחתה, וכן ראש העירייה לשעבר עו"ד אביגדור ורשה, שציין כי "זה ספר שצריך להיות בכל בית יהודי בארץ ובחו"ל ובנציגויות רשמיות של המדינה בחו"ל. זו חובה". עוד נכחו אמנים, אנשי אקדמיה, מנהלי מוזיאונים, בני משפחת רוטשילד, ומשפחת גונדנדיי, שהגיעה לאירוע במיוחד מ-בריטניה, תרמה לאוסף המוזיאון עותק מהספר המקורי העשוי מהדפסי משי.

"רציתי להעניק משהו לירושלים לציון שנת ה-3,000" אמר האמן יעקב בוסידן, שהודה לנוכחים על החום והעידוד, בשמו ובשם רעייתו רות, וסיפר על תהליך היצירה כי "אני בוחר לא לכפות על עצמי אחידות. דף רודף דף, כטיול בנוף, וכל דף מתחדש, ובסופו של דבר, הכול מגיע לאחדות".

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עטרה מוסקוביץ

.