אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איש הספינים


עמוס אריכא's picture
איש הספינים

אחרי עיסקת השטן שרקח ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בעזרתו של עוין ישראל, שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, וקשר אותה בשחרור פולארד, ג'יימס בונד היהודי, ובמקום לשחרר את מה שסוכם בסך של שלושים וכמה פלשתינאים – קפץ לפתע המספר לארבע מאות (!) עם הבטחה (שקטה...) להימנע מבנייה בשטחים, ובכדי להגביר התבזות גם  לשחרר רוצחים בעלי אזרחות ישראלית, ומעתה והלאה אבו-מאזן הוא שייצג גם את ערביי ישראל בפני העולם המריע.

מה עוד איפה נשאר לנו לצפות מראש ממשלה המתנהג כמו בננה שהרקיבה ועבר זמנה מרוב כיפופים? לא מדובר יותר בראש ממשלה הססן וחסר חוט שדרה, אלא מדובר באדם שאין לו חזון וגם מתפשט מכל נכסיו, עד שיגורש בעירומו מתחום העיירה שלנו.

שיקום מישהו שיאמר מתי שמע מנתניהו שהוא פורש לעינינו יריעת חזון? משנה ברורה המסבירה במשפט או שניים להיכן אנחנו חותרים להגיע? אפילו נשיא המדינה מר פרס הממשיך לשגות בחלומות-שלום כגיבוי לפרס נובל לשלום שזכה בו, לא יכול להעיד שיש דבר כזה. לכל היותר פרס צוטט בעבר כמי שאמר בחנופה על נתניהו משפט מופלא: "הוא מבין את ההיסטוריה. הוא הרי בנו של היסטוריון."

כל שנותיו נתניהו בעצם הוא אשף להטוטים עוצרי-נשימה בתחום אחד, הוא איש הפה הגדול שמייצר ספינים בלי סוף. לועו מתחבר לעתים לממדים הזויים של חייזר. לפני רגע אומר כך, כעבור רגע אומר כך, ולבסוף נולד בן-כלאיים שגורם לכולנו תחושה שאכן זו מדינה של חייזרים נוכח המציאות ההזוייה של קסמי הספינים הזוהרים שלו.

 מי שחושב שהוא בן יחיד בממשלת ישראל? כי אז הוא טועה, שכן כל מנופחי החזה הגאוותן שם, אלה המצהירים בוקר וערב כי על גופתם ישחררו הפעם רוצחים, ובוודאי לא כאלה שהם אזרחי ישראל, על-פי דרישתו הפקחית של התגרן אבו-מאזן, אינם שונים מנתניהו; דברי רהב נמלצים בגרונותיהם וישבן רועד מפחד נטישת הכיסא אליו הוא דבוק בקושי. אין דרך אחרת לתאר את ממדי הטמטום שמגלה הממשלה הרופסת, שעוד מעט ותאשר כמתרפסת על גחונה את עסקת השטן.

מצד אחד הפרסה הזאת תגיע לשיאה כשיתחיל פסטיבל ג'ונתן פולארד בארץ. גיבור שלא היה כמותו מאז ימי המכבים. סוכן ישראלי. גדול הדור. מה לא ייאמר על מי ששיחק את בונד מיוזמתו והגשים בטיפשות את הזיותיו במחיר חייו. פולארד התובע הכרה בו כסוכן ישראלי, עוד עלול לקבל אותה, דבר שלא מגיע לו. הוא מעולם לא היה סוכן שישראל שתלה והפעילה. מרכולתו המסוכנת פגעה לא רק בישראל אלא גם הטילה צל כבד על יחסי  יהדות ארצות-הברית עם הבית הלבן.

הימין המשיחי בעיקר הוא זה שצימח את פולארד למה שהוא היום. אך בלי קשר לעסקה, מכבר ראוי היה שאמריקה תשחרר את האיש החולה והאומלל הזה.

הספין הזה של פולארד שנפלט כנפיחה ממוחו ההוזה של ראש הממשלה, צריך להחריד כל מי שהוא בר-דעת, מצפון ומוסר. מדובר בספין גס, מביך ומשפיל שהוא מבית היוצר של נתניהו, ספין הספינים, מאותם תרגילים מזן החכמולוגיה המטופשת שמאפיינת את נתניהו מכבר; ספין שהוא עור בעור מאותם התרגילים המטופשים שמהם לא בונים מדיניות אלא נקלעים לצרות צרורות. ולא מעט ספינים כאלה זכורים לנו מראש הממשלה שכנראה בדרך גם איבד את מפלגתו, שכיום לא נותר בה שמץ מהדר ימי בגין בעל הגאווה. בגין גם ידע לפרוש כשכוחו לא עמד לו. אחריו צמחה מפלגת המיובלים.

אומר את תקציר המסקנות העגומות בנוסח זה: ראש ממשלה שאין בראשו תוכנית עם חזון ולעומת זה כיסיו גדושים בקונצים ובספינים ילדותיים אוויליים, אינו ראוי להיות ראש ממשלה, בוודאי לא במדינת ישראל. לצערי, וסימנתי בקו אדום את הנקודה הזאת, לאחר שנים כה-רבות בתפקיד החשוב ביותר בחיינו, לא הציב נתניהו שום הישג משמעותי. זמנו הולך ומתקצר. מחובתו לעשות צעד היסטורי אמיתי, מבלי לוותר על מה שחשוב לביטחון ישראל, שכן הפלשתינאים ימשיכו להיות אותם פלשתינאים שונאי ישראל מושבעים גם לאחר ש"כאילו" ייחתם מסמך שלום שאינו שווה דבר.

נתניהו צריך לקום ולהודות בפני העולם כולו, כי לאחר עשרים ואחת שנים של ניסיונות בלתי-פוסקים לא מצאנו לנו בן-שיח אמיתי, אלא אויב מסוכן. כתוצאה ממצב זה הוא כראש ממשלה האחראי גם לעתיד מדינתו, מודיע בזה כי ממשלת ישראל קובעת מעתה את גבולה של המדינה על פי צרכיה, ומציג את המפה הראויה.

ההתגרות של אבו-מאזן והגשת מסמכים להתקבל לארגונים הקשורים באומות המאוחדות, שמו קץ לשיחות ומחייבים את ראש הממשלה להכריע כי "הסכם אוסלו" נהייה יתיר, ומשקלו כלשון הנאמר, עבר זמנו - בטל קורבנו.

מזה עשרות שנים אין זה אלא ארגון מנוון שמכבר איננו מייצג את העולם הדמוקרטי, והפך לגוף מוטה לחלקים החשוכים ביותר שקיימים בעולם. אין לזלזל בו אבל יש להתמודד אתו כמתאגרף במשקל כבד שהוא קל רגליים ובעל אגרופים מוחצים, שגם חושב מחוץ לקופסה.

הארגון הזה ימשיך בעוינותו כלפינו גם בעתיד. זהו הארגון שהמציא את הסיעוד של דורות  פלשתינאים כ"פליטים", והטביע אותם ואת "הנרטיב" שלהם בהררי זהב, שיכולים היו להציל את כל יבשת אפריקה המוכה והמיוסרת ואין לה מושיע, והיא משלמת על-כך במיליוני קורבנות!

אני יכול לפרוש גם תסריט קשה לימים שיבואו בעתיד בין אם נרקוד על-פי חלילם של הפלשתינאים, לבין אם נמצא חלילן קסום מהלך בקרבנו. שלא תהיה טעות, השלום המצופה ישטוף את רחובותינו בדם, כמו לאחר הסכם אוסלו האומלל, שנמניתי בזמנו עם המברכים עליו. המלאכה הזאת להתעמת עם המציאות כאיש חזון מופקדת בידיו של ראש הממשלה נתניהו שצריך לזכור שהוא נמצא במקומו לקבל החלטות היסטוריות.

הזמן מואץ נגדנו. לנתניהו ישנה עדיין הזדמנות בלתי חוזרת למצב עצמו בדומה במשהו למי שהבטיח להיות בתחילת דרכו. אפנה דברי אליו; אם אינך מסוגל לנקוט בצעד מחויב מציאות כקביעת גבולותינו בימים אלה, תתפטר, לך ועשה לביתך. אולי רק אז יופיע מישהו מעבר לפינה שמבורך בנתונים נכונים להנהיג אותנו ובפיו חזון אמיתי. אם תתעשת, כי אז בצעד כזה תציל את כבודך הכמעט אבוד ותאפשר לנו לא לאבד תקווה.

להזכירך, מר נתניהו, מבחינת בעלות על הארץ וגורלה, אין לך עדיפות רגשית אפילו לא על פני הקטון בעדת בני ישראל. קום, התנער. שלא תשאיר אדמה חרוכה.

Comments

הפוך גוטה

הספין שייך לאובמה וקרי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עמוס אריכא

.