אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מיתוג ערים: כפר סבא


מיתוג ערים: כפר סבא

מיתוג ערים: כפר סבא 1929. סלילת הכביש הראשי

היכרות עם המוצר, העיר כפר סבא

העיר כפר סבא הוקמה על ידי קבוצת יזמים יהודים תושבי פתח תקווה. 1903 אמנם נחשבת שנת ההקמה של כפר סבא (שהוצגה לראשונה כמושבת בת של פתח תקווה) אך היא הפכה ליישוב קבע בשנת 1913, ורק בשנת 1962 שודרג מעמדה למעמד עיר ונבחר ראש העיר הראשון- מרדכי סורקיס (אתר עיריית כפר סבא).

במהלך השנים הלכה כפר סבא והתחזקה. שנות השישים היו בסימן התחזקות שני תהליכים מרכזיים בעיר: הראשון, הפיכתה של כפר סבא לעיר מרכזית בשרון מבחינת מוסדות הציבור והמדינה שפעלו בה כגון מס הכנסה, ביטוח לאומי, משטרת ישראל, בית החולים מאיר ועוד. התהליך השני, פיתוח מפעלי תעשיה מן הגדולים בארץ כ"אלבר", מג"ם ופקר פלדה. בשנות השבעים ובתחילת שנות השמונים התרחבה במידה ניכרת העשייה התרבותית בכפ"ס שהגיעה להישגים רבים עוד יותר בעשרות השנים הבאות. לצד מערכת החינוך שהתפתחה כל העת, והישגיה שנודעו בארץ כולה, הוקמו והחלו לפעול מרכזים חברתיים ותרבותיים ובראשם היכל התרבות העירוני בבית יד לבנים ומרכז ספיר. פעילויות אחרות נערכו בבית תרבות לצעירים ובבית הסטודנט. בשנות השמונים והתשעים הכפילה עצמה אוכלוסיית העיר והגיעה לכשמונים אלף תושבים. העירייה המשיכה בתוכנית המיתאר של ראשית שנות השבעים. הוקמו גנים שכונתיים , מרכז העיר התפתח, הוקמו בתי ספר תיכוניים נוספים, נפתח עוקף צפוני – רח' בן יהודה, הורחב המרכז הרפואי ספיר (מאיר) תוכנן אזור תעשיה חדש במזרח העיר ועוד (שם).

בדצמבר 2011 נתוני המוסד לביטוח לאומי מראים כי בעיר כפר סבא היו 87,1300 תושבים (אתר המוסד לביטוח לאומי). נכון ליוני 2012 כפר סבא מונה 95,723 תושבים המחולקים תחת 31,608 בתי אב. 22,786 מתוכם בני 0-18, 53,792 תושבים בני 18-60 ואילו 20,020 מעל גיל 60 (אתר עיריית כפר סבא). בהשוואת הנתונים בין השנים 2011 לעומת 2012 נראית עלייה של כ10% בכמות התושבים. דבר המעיד על הגירה חיובית לעיר.

רמת ההכנסה בכפר סבא לעובד שכיר גבוהה בכ-20% מהממוצע הארצי. השכר הממוצע לשכיר בכפר סבא, נכון לשנת 2010, עומד על 11,454 ₪ לחודש, לעומת השכר הממוצע הארצי העומד על 9,013 ₪ לחודש. גם שכר העצמאים בעיר גבוה בכ15% ביחס לממוצע הארצי ועומד על 10,020 ₪ לחודש, לעומת 8,424 ₪ לחודש. אחוז השכירים המשתכרים עד שכר המינימום הוא 26% לעומת 31% כלל ארצי. אחוז השכירים המשתכרים מעל פי ארבע מהשכר הממוצע במשק הוא 3% לעומת 2% כלל ארצי, כנ"ל לגבי עובדים עצמאיים. דבר המעיד על קיומה של אוכלוסייה חזקה ומבוססת בעיר. נכון לשנת 2012, אחוז הזכאים לקצבת זקנה הוא 12.6% מסך התושבים לעומת 9.1 ארצי. עובדה המעידה על אוכלוסייה מבוגרת בעיר. נתון הנכון גם הוא לשנת 2012 מעיד כי 841 תושבים, המהווים 1% מכלל המועסקים בעיר, מקבלים קצבת אבטלה, לעומת 0.9% כלל ארצי. עובדה המראה כי אחוז המובטלים בעיר כפר סבא כמעט וזהה לממוצע הארצי (האתר לביטוח לאומי).

מגזין פורבס ישראל בשיתוף עם אייל צאום ועדי דקל קורן ערך לראשונה בישראל דירוג לערים הטובות בישראל. על פי הדירוג הזה כפר סבא מצטיינת בעיקר בקטגוריית הקיימות, ומדורגת שנייה אחרי תל אביב. לאחרונה אף זכתה העיר במקום הראשון בתחרות "העיר הירוקה" של קלינטק. צפון מערב העיר שעובר תהליך פיתוח מואץ, מוגדר כשכונה ירוקה ומאופיין בבנייה ירוקה ושטחים פתוחים רבים. ואכן, במדד איזו עיר פועלת ומתקדמת לכיוון לעתיד ירוק, שלו השפעה ישירה על איכות החיים ובריאות התושבים, מתוך שבע הערים הטובות בארץ, כפר סבא (יחד עם הרצלייה) דורגה במקום הראשון (City and country branding, 2013). 

על פי אותו מדד, בכפר סבא 63.29% זכאים לבגרות, נתון הממקם אותה במקום החמישי. לעומת זאת, מבחינת אחוז הסטודנטים לתואר ראשון, כפר סבא ממוקמת במקום השני עם 20.7% (City and country branding, 2013). 

תוחלת החיים בעיר עומדת על 82.5 שנים. עובדה הממקמת אותה במקום השלישי במדד ומסבירה את אחוז הגבוה יחסית של מקבלי קצבת הזקנה שהוזכר לעיל (Ibid).

כפר סבא סובלת מבעיות נגישות למרכז, ועל כן ממוקמת במקום האחרון בדירוג (יחד עם רעננה והרצלייה) שאך היא השכילה לפתח איזור תעשייה המושך חברות בינלאומיות וישראליות מובילות. המשך צמיחת אזור הייטק "עתיר ידע" ואזור תעשייה מזרחי עתידי יוכלו להבטיח לעיר המשך התפתחות ומשיכת עסקים ותושבים איכותיים (Ibid).

בשנת 2010 סיימה עיריית כפר סבא את שנת התקציב בגירעון של עשרים ושניים מיליון שקלים (אתר הלמ"ס). יחד עם זאת על פי דבריו של יהודה בן חמו, ראש עיריית כפר סבא משנת 2011, ממצב שבו לפני כשבע שנים העיר הייתה במצב של חדלת פירעון, כרגע היא נמצאת בדרכה להיות עיר איתנה מבחינה כלכלית. העיר עברה ממצב כלכלי רעוע עד למצב שבו ישנן תבניות עבודה סדורות ולכן משרד הפנים רואה בעיר כעיר איתנה ומודל בתחום החינוך, התרבות ובנושאים אחרים (מירון, 2011).

בבחינת טבלת נתוני פשיעה של העיר ניתן להצביע על שינוי שחל בעיר בין השנים 2005 ל 2009: ירידה משמעותית בסך כל אירועי הפשיעה. מסך של 5473 אירועי פשיעה ב2005 ל 4215 ב2009. הירידה המשמעותית ביותר היא בעבירות הרכוש ופשיעה עבריינית הכוללת פריצות לדירות, גניבת רכבים וכן הלאה. לעומת זאת, ניתן להבחין בעלייה משמעותית בעבירות סמים ובאלימות במשפחה. בעבירות מין הנתון נשאר יציב (בן שבת – כץ, 2011). סך הכל ברמת הביטחון האישי, כפר סבא ממוקמת במדד של מגזין פורבס במקום נמוך יחסית, המקום החמישי, כאשר ערים כמו בת ים, חולון ופתח תקווה עוקפות אותה City and country branding, 2013)).

Comments

הנגישות

הקשר התחבורתי עם תל אביב הוא הגורם המעכב את פיתוח העיר. מגישות משופרת תזניק בעתיד את העיר

זה לא הנגישות

בשנים האחרונות יש תופעה של נהירה של אוכלוסיות חזקות מהמעמד הבינוני + לעבר הפריפריה. כפר סבא נמצאת בשוליים של זה כשהיום השיא הוא יישובי השרון ועמק חפר. כתוצאה מכך, האזורים, שבעבר היו פריפריה אמתית, נהפכים היום לאזורי יוקרה עם שיעור עלייה ניכר במחירי הדירות והקרקע. זה הגורם לזינוק ברמת החיים ואיכות העיר.
חבל שזה לא קורה בנגב. דווקא שם תחבורה נורמאלית (כולל רכבות 24 שעות ביממה ובסופ"ש) תעשה את ההבדל.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נופר ריבל

.