אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הפלסטינים מעוניינים בהעברת הטיפול בסכסוך הישראלי- פלסטיני


רבקה שפק ליסק's picture

העיתונאי אבו טועמה טוען שהפלסטינים מעוניינים בהעברת הטיפול בסכסוך הישראלי- פלסטיני לידי הצוות שניהל את השיחות עם אירן


העיתונאי חאלד אבו טועמה פירסם מאמר ב- 3 בדצמבר 2013 בכתב העת "גייטסטון אינסטיטיוט" תחת הכותרת:

Palestinians: We Want a Geneva Accord against Israel by Khaled Abu Toameh

ואלה עיקרי הדברים:

אבו טועמה טוען שהפלסטינים הסיקו מהסכם ז'נבה עם אירן, מאובדן השפעתה של ארה"ב בעולם ומהמתיחות בין ישראל לוושינגטון שמוטב ששש המעצמות, ביניהן, רוסיה, סין ,והאיחוד האירופי, יעבירו לידיהם את הטיפול בסכסוך הישראלי- פלסטיני ויכפו על ישראל  הסכם עפ"י מכלול הדרישות הפלסטיניות.
 
הפלסטינים רואים בהסכם ז'נבה  מודל כדי להשיג את דרישותיהם באמצעות לחץ בינלאומי על ישראל במקום מו"מ ישיר.

הדוברת הפלסטינית חנאן אשראואי דרשה שארה"ב ושאר הקהילה הבינלאומית ינהגו בישראל באותו האופן שנהגו כלפי אירן. היא קראה לקהיליה הבינלאומית  להטיל על ישראל סנקציות  כפי שהטילו על אירן במטרה לאלצה לקבל את הדרישות הפלסטיניות.

הרשות הפלסטינית קידמה בברכה את ההסכם עם אירן והיא מצפה מהקהיליה הבינלאומית לכפות על ישראל לקבל את כל הדרישות של הרשות הפלסטינית, ומעל לכל, נסיגה מוחלטת לקווי 1967.

נביל אבו רודינה, דובר הרשות הפלסטינית אמר שהמאמצים הבינלאומיים שצלחו בז'נבה נותנים הזדמנות לחדש את תפקיד הקווארטט (ארה"ב, האיחוד האירופי, האו"ם ורוסיה ) בטיפול בקונפליקט הישראלי- פלסטיני ובחיסולו. אבו רודינה ופקידים נוספים של הרשות הפלסטינים מעודדים, כותב אבו טועמה, מההסכם עם אירן ומצפים שהוא יבודד את ישראל בתחום הבינלאומי ויאלצה לעשות ויתורים לפלסטינים.

ראש צוות המו"מ מטעם ה"תנועה לשחרור פלסטין", סעיד עריקאעת, אמר אף הוא ששהסכם עם אירן חייב לשמש מודל כיצד לכפות על ישראל לקבל את מה שהוא מכנה החוק הבינלאומי וההחלטות  הבינלאומיות. הוא אף הוסיף, כותב אבו טועמה, ש"הצעד הראשון חייב להיות  לחדול להתייחס לישראל כאילו היא מעל לחוק ולמצוא דרכים  לחייבה".

אבו טועמה טוען שהפלסטינים אינם מעוניינים להמשיך במו"מ ישיר אותו הם רואים כבזבוז זמן והם מצפים שהקווארטט יטיל על ישראל פתרון כפוי.

המטרה הזאת של הרשות הפלסטינית באה לידי ביטוי בדבר המערכת של העיתון "אל – קודס":"הגיע הזמן שארה"ב והקהיליה הבינלאומית  יפעילו את כל המכניזמים האפשריים כדי לכפות פיתרון צודק לעניין הפלסטיני וישימו קץ למחצית המאה של הסבל ללא תקדים של הפלסטינים".

הפלסטינים תולים תקוותם בהחלשותה של ההשפעה האמריקנית במזרח התיכון, ומקווים שהדבר יסלול את הדרך להתערבות בינלאומית בסכסוך הישראלי- פלסטיני. הפלסטינים מקווים שהמונופול על תהליך השלום ילקח מידי ארה"ב.

עבדל רחמן, עיתונאי, קרא למנהיגות של הרשות הפלסטינית  לנצל את היתרון של הסכם ז'נבה  ולקרוא לשש המעצמות לכנס ועידה בינלאומית ולדון בדרכים לכפות על ישראל פיתרון.

הפלסטינים מעודדים מחולשתו של אובמה ומאחר שאינם חושבים שמשהו יצא מהשיחות עם ישראל. הם מצפים  למעורבות בינלאומית שתכפה את דרישותיהם על ישראל.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.