אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ילד מן השואה / יצחק פיינגולד


שושנה ויג's picture

ב 29.3.12 התקיימה השקה מיוחדת לספר שכתב אב שכול ב"יד לבנים" בנתניה. האב הוא אבי, יצחק פיינגולד. בשנים האחרונות החל לכתוב את קורותיו כילד במלחמת העולם השנייה ואחר כך את קורותיו בארץ ישראל. אברם פרלמן מנהל בית יד לבנים אירח אותנו במקום ובני משפחה וחברים נשאו דברים על הספר ועל חשיבות הזיכרונות של אחרוני הנותרים מן השואה.

הספר "ילד מן השואה" מאת יצחק פיינגולד, 1931 הינו עדות למסלול חיים של הגיבור. המחבר חווה נדודים ואבדה דרכו למשך ארבע שנים במלחמת העולם השנייה. יצחק עלה לארץ ישראל, והקים משפחה שכללה שלושה ילדים. למרבה הצער החיים לא היטו עמו חסד. בנו הבכור טוביה נפל בעת השרות הצבאי ורעייתו אנט הלכה לעולמה בטרם עת בגיל חמישים ושמונה בלבד. יצחק פיינגולד כתב את זיכרונותיו בשנים האחרונות. סייעו לו בעריכת החומר בתו שושנה ויג ועינת איינשטיין נציגת "עמך" נתניה.

כתיבתו של יצחק מבטאת את רצונו של האב והסב להנחיל לילדיו ולנכדיו את זיכרונותיו לאורך המאה העשרים. בחייו רגעי עצב וסבל רבים לצד הישגים, צמיחה והעצמה.

"גרנו בעיירה קטנה בשם קראסנושלץ' שבפולין, כמאה קילומטרים מעיר הבירה וורשה. בעיירה חיו הרבה יהודים, כמעט את כולם הכרנו. רוב היהודים היו דתיים. זכור לי שבביתנו שמרו הוריי על מצוות היהדות. אמי שמרה על כשרות עד כמה שיכולה הייתה. חגגנו את חגי ישראל. למדתי בחדר להתפלל. צביון יהודי היה חשוב לכל היהודים בעיירה. אולם לא היינו דתיים, היינו מסורתיים. אבי נחשב "חופשי" מבחינה דתית. גרנו במרכז העיירה, ליד ביתנו עמד בית כנסת." מתוך הספר.

ספר מטלטל וסוחף, כתיבה ישירה על חוויות אישיות, שנחוו במהלך עשרות שנים בגולה ובארץ ישראל.

דבריה של אסתי אביבי יו"ר יד לבנים נתניה בטקס ההשקה

מי שפוגש את יצחק פיינגולד מטייל בשלווה ברחובה של עיר עם כלבלב חום קשור ברצועה, לא יכול לתאר לעצמו איזה משא חיים קשה וכבד הוא נושא על כתפיו. בגיל בו אנחנו לא מרשים לילדינו ולנכדינו לחצות בעצמם את הכביש, נאלץ הילד יצחק להתמודד לבדו עם החיים בזמן מלחמה נוראה.
מסלול המכשולים של חייו התחיל בפולין עבר בסיביר, בצרפת ובישראל ארצנו שכלל לא פינקה אותו.

האובדנים שליוו את חייו מילדותו: אח, אבא, בן ורעיה לא שברו את רוחו. קריאת זיכרונותיו של יצחק – הילד מן השואה- שמעטים היו רגעי השלווה בחייו, עורכת לנו היכרות עם אדם חזק, חכם ואופטימי שבחר ודבק בחיים למרות המכות שהוכה בהן. ואין כמו הבית הזה, בית יד לבנים, מקם מתאים יותר לכבד ולברך את יצחק עם הופעת הספר "ילד מן השואה" הילד שהיה לאיש.

יצחק היקר, מי ייתן ומעתה תזכה לאסוף ולצבור רק זיכרונות טובים והרבה נחת מילדיך, נכדיך, וחברתך לחיים, ומכל משפחתך וחבריך, כך עד 120!

הספר ראה אור במהדורה מצומצמת לצורך חגיגת יום ההולדת 81 של אבי, אני מקווה לקבל תמיכה מ"יד ושם" ולהפיק מהדורה רחבה יותר.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שושנה ויג

.