אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הפסיכולוגיה שמאחורי תרבות הצעת הנישואין


הפסיכולוגיה שמאחורי תרבות הצעת הנישואין
הפסיכולוגיה שמאחורי תרבות הצעת הנישואין

על פי טקסי החתונה השונים והמשונים הנערכים בעולם נראה כי בכל התרבויות נישואין הם אירוע מכונן אשר עומד לשנות לעד את חיי בני הזוג. בכל התרבויות, עתיקות כחדשות, החתונה מהווה טקס מעבר מחיי רווקות לחיים משותפים וסמל להתבגרות. בשבט מסויים בחבל סצ'ואן שבסין נוהגת הכלה להגיע עם חברותיה לבית החתן כשכולן לבושות באותו אופן. רק טבעת האירוסין וצמיד שרכש החתן עבור הכלה מבדיל בין הכלה לחברותיה, כך שבשבט זה הטבעת לא נועדה רק לקישוט או כסמל לאהבה אלא לסימן היכר של ממש. בגרמניה מרשים לעצמם הגרמנים להפוך לערב אחד ליוונים ביום השני לחתונת הזוג ולשבור צלחות לרסיסים. גם אצלנו חתונה היא אירוע חד פעמי המאורגן כערב החלומות של בני הזוג, בדרך כלל ברוב פאר והדר. אך מה קודם לחתונה? כיצד מועלה הנושא ומוצעת הצעת הנישואין בתרבויות השונות? 

משמעותה של הצעת הנישואין

היום ניתן להציע הצעת נישואין בלתי נשכחת על גבי מטוס או ביאכטה מפוארת, על צוק מבודד מול הים או בליבו של היער, אך מהי למעשה משמעותה של הצעת הנישואין? ברוב התרבויות, גם בימינו, עדיין מדובר לרוב על הצעה חד צדדית מכיוונו של הגבר ולא להיפך. הצעת הנישואין משמשת כהצהרת כוונות בתרבויות השונות ולאחריה בחלק המחברות, במיוחד הדתיות, מתקיים טקס האירוסין שמהווה טקס מקדים לטקס הנישואין. כבר בטקס האירוסין מכריזים בני הזוג קבל עם ועדה כי הם מחוייבים זה לזו, גם אם ההתחייבות תתממש בפועל בשלב מאוחר יותר. המכנה המשותף לכל התרבויות הוא עומק המחשבה המופעל בטרם תועלה הצעת נישואין, ההבנה כי הצעה זו וטקס האירוסין המתקיים אחריה הם מחייבים לא פחות מן החתונה עצמה ועדות לכך היא מענק חומרי הניתן כפי שיפורט בהמשך, כאשר המענק החומרי המוכר והמשותף לתרבויות רבות סביב העולם הוא טבעת האירוסין.

 

האופן שבו מתבצעת הצעת נישואין בחברות השונות

בחברות המודרניות והפלורליסטיות יותר נהוג כי הצעת הנישואין היא מנת חלקם של בני הזוג בלבד ולכן נעשית היום בחברות אלה באופן אינטימי. כך נהוג בחברה המערבית החילונית. עם זאת, גם בחברתנו המודרנית לכאורה עדיין נהוג כי יוזם ההצעה הוא הגבר ולא האישה. ההבדל הוא בעיקר בייחוד ובמקוריות החשובים היום בחברה המודרנית לעומת הצעה בחברות המסורתיות שהאופן בו היא נעשית הוא ידוע מראש. בחברה המערבית  הביטוי "השמים הם הגבול" רלוונטי להצעות נישואין בהן ככל שהגבר יפתיע את האישה בהצעת אקסטרים באויר, בים, ביבשה או בהצעה יצירתית  ביותר כך הוא יעשה רושם רב יותר. הרושם, המקוריות והיצירתיות שחשוב לגבר להראות לאישה מקורו בעיקרון עתיק מאוד הקיים בטבע גם בקרב בעלי החיים והוא עיקרון ההכבדה- ככל שהגבר מוכיח השקעה רבה יותר כך הוא נוסך ביטחון באשתו לעתיד, ממש כפי שקרניו הכבדות והארוכות של היעל מלמדות על כוחו של הזכר או זנבו הססגוני של הטווס מלמד אף הוא על גנים טובים ומשובחים. בנוסף להוכחת התכונות שהוזכרו חשוב לגבר, הן בחברה המודרנית והן בחברה המסורתית, להוכיח גם את יכולתו החומרית. הדבר נעשה באמצעות טבעת האירוסין וגם באמצעות מתנות אחרות או כסף. לעומת הצעת נישואין בחברה המודרנית, בחברה המסורתית ההצעה נערכת באופן פומבי ורשמי כאשר הגבר מגיע למשפחת הנערה יחד עם בני משפחתו ולמעשה מבקש מהם את ידה. גם ברוב החברות המסורתיות מוענקת הטבעת, לעיתים מתווסף אליה גם מענק נוסף. בחברות המסורתיות נערך טקס אירוסין בו משתתפים בני המשפחה ואורחים נוספים. הצעה באופן זה וטקסי אירוסין בשינויים כאלה ואחרים נעשים בחברות מסורתיות רבות סביב העולם.

 

מקורה של טבעת האירוסין והתפתחות המנהג

מקורו של מנהג מתן טבעת האירוסין הוא ביהדות. כאשר נשלח אליעזר שהיה עבדו של אברהם, למצוא ליצחק, בנו של אברהם, את אשתו לעתיד עם דגש על נערה יהודיה הוא הגיע לבאר, מקום התאספותן של נערות רבות המגיעות לשאיבת מים וחיכה לאחת שתציע להשקות את גמליו. כאשר רבקה הציעה עזרה הוא ביקש ממנה ומאחיה לבן נישואין בשמו של יצחק ונתן לה תכשיטים שונים וביניהם טבעת אירוסין כסמל למחוייבות. הטבעת מוזכרת במקורות נוספים מאוחרים יותר ביהדות. אצל הרומאים ישנם אזכורים להחלפת טבעות אירוסין כאשר הטבעת מונחת על קמיצת יד שמאל. על פי אמונתם של הרומאים מיקום הקמיצה הוא תחילתו של וריד האהבה המוביל אל הלב. בקרב הרומאים צורת הטבעת היתה שונה מצורתה היום. צורתה היתה כשתי זרועות שכפות הידיים בהן אוחזות זו בזו כסמל להתחלתם של חיים משותפים. בתרבויות שונות במערב הפכו את טבעת האירוסין כסמל לקירוב לבבות ומחוייבות לא רק בין בני הזוג אלא גם בין הכלה לחמיה. הדבר נעשה באמצעות העברת טבעת אירוסין מדור קודם במשפחה. זהו סמל לקבלת הכלה כחלק בלתי נפרד ממשפחתו של בעלה. טבעות האירוסין עברו גלגולים שונים גם בצורתן. אם היום נהוג שהגבר מעניק לאשתו לעתיד טבעת האירוסין משובצת יהלומים בעבר הדבר לא היה כך. את הענקתה של טבעת משובצת ביהלומים החלו באיטליה. ביוון העתיקה למשל נהוג היה להעניק לכלה טבעת כסף והבעל ענד טבעת זהב כסמל לחשיבותו במשפחה. אצל הרומאים, כאמור, לטבעת היה מבנה ייחודי של ידיים האוחזות זו בזו. ממבנה טבעת זה צמחה הצורה המאפיינת את הטבעת שמוצאה הוא קלטי. הטבעת הקלטית היא בעלת צורת חישוק כשעליה טבוע ציור של שתי ידיים האוחזות לב, סמל לאהבה שחולקים בני הזוג.

הצעות הנישואין וטבעות האירוסין עברו אמנם שינויים במהלך  השנים, אך ניתן בהחלט לראות כי החל מתרבויות עתיקות ועד ימינו הצעת הנישואין נעשית תוך מודעות רבה למחוייבות הנגזרת מהצעה זו ושלהצעה מתלווה מענק חומרי. הטבעת היא המתנה המשותפת לחלק גדול מן התרבויות.


 כתבה זו חוברה באדיבות חברת Diamond Factory  העוסקת בעיצוב וייצור תכשיטי יהלומים ומתמחה בעיצוב טבעות אירוסין. >אתר החברה.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

הידען הקטן's picture

ואיי וואיי איזו שאפה

חבלז

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אריאל גלנר

.