אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התעמולה הפלסטינית: ניצול לרעה של המדיה


רבקה שפק ליסק's picture

העיתונאי פיליפ אסולין מאשים את התעמולה הפלסטינית בניצול לרעה של המדיה  

העיתונאי פיליפ אסולין פירסם ב- 10 בספטמבר 2013 מאמר תחת הכותרת:

Manufacturing and Exploiting Compassion: Abuse of the Media by Palestinian Propaganda by Philippe Assouline

ואלה עיקרי הדברים:

אסולין מאשים את הפלסטינים שהפכו את ישראל הדמוקרטית, הנתונה בצבת בין טירנים ואלימות סקטוריאנית , לרע היחיד.  האשמות  חסרות שחר וניצול לרעה של  החמלה הציבורית  הפכו את הפלסטינים לקורבנות תמימים  למרות שלהאשמות אין כל בסיס בעובדות.

תיאור הפלסטינים כקורבנות תמימים  במצוקה הפך למפתח להצלחת התעמולה הפלסטינית. הפלסטינים ביימו אירועים קורעי לב על ילדים, והם משתמשים ברטוריקה מניפולטיבית  וצנזורה קפדנית וכך הצליחו להפוך את הפלסטינים לקורבנות שלא באשמתם.

עיתונאים  המקבלים שכר מהפלסטינים מועסקים בגופים בינלאומיים וחברות חדשות.

מאמציה של ישראל להביא הצדקות משפטיות וטיעוני נגד נופלים על אוזנים אטומות. ניסיונה של ישראל להלחם בהאשמות באמצעות עובדות  נכשלים. הסיכוי היחיד של ישראל הוא  לללמוד מהפלסטינים איך לפנות לרגשות חמלה של הציבור בעולם בהבאת הנרטיב הישראלי

ב.פסקל קבע ש"אנשים .. מגיעים להאמין בדברים לא על בסיס עובדות אלא עפ"י מה שמדבר ללבם". דבר זה הוכח באופן מדעי והוא מסביר מדוע הפלסטינים הצליחו לגייס את המדיה לצידם.

ב- 2011 – עידן של שפע מידע משאלי דעת הקהל מראים שבין % 40 ל- 60% מהאירופאים מאמינים  שישראל מנהלת מלחמת השמד נגד הפלסטינים. במערב רבים מאמינים שישראל מנהלת "רצח עם" נגד הפלסטינים. גם באמריקה נפוצה דעה זו דווקא בקרב ליברלים, צעירים ובני מיעוטים. המאמצים של ישראל להוכיח  שאין בזה אמת לא משכנעים את אלה שנשבו באיבה שמטפחים הפלסטינים.

המציאות מוכיחה, שהשיפוט החברתי מושפע יותר ע"י אמוציות מאשר על הגיון, כותב אסולין. מחקרים שנעשו בנושא זה מוכיחים  שהשיפוט המוסרי מושפע יותר ע"י אמפטיה מאשר על עובדות יבשות.

התעמולה הפלסטינית הצליחה לתאר את הפלסטינים כקורבנות תמימים, ואת ישראל כברוטלית  בהתנכלות לקורבנות חסרי אונים  שלא עשו דבר.  התעמולה הפלסטינית, לאחר שקיבעה בדעת הקהל העולמית את התמונה של פלסטינים כקורבנות תמימים, הפכה מיליוני מערביים לבני ברית שהגנו על הפלסטינים  מלשלם ולקחת אחריות על הבחירות הפוליטיות שהם עשו. 

אסולין מפרט במאמר את השיטות של התעמולה הפלסטינית:

1. שימוש בילדים כמכשיר להונאת הציבור הבינלאומי. הדוגמא המפורסמת ביותר הייתה פרשת הילד מוחמד אל-דורא.

2. הצגת תעמולה כאילו מדובר ב"חדשות". הדוגמא הבולטת ביותר הייתה תיאור תגובת ישראל על הטבח שעשו פלסטינים במלון בנתניה בפסח בתיאור הטיהור של ג'נין מטרוריסטים כטבח ו"רצח עם". ( האו"ם דחה את הטיעון הפלסטיני).

3. יצירת נרטיב פלסטיני תוך שימוש בערכים ונורמות מערביים  שיתקבלו בציבור המערבי. התעמולה הפלסטינית הפכה את הניסיון ל"זרוק את היהודים לים" שנכשל ב- 1948 לסיפור על "טיהור אתני" ע"י ישראל והפיכת הישראלים לקולוניאליסטים אירופאים במקום לעם השב למולדתו. התעמולה הפלסטינית הפכה את הציונות לתנועה גזענית ואת ישראל למדינת אפרטהייד.

4. גיוס עיתונאים העויינים את ישראל, מצד אחד, והטלת אימה על עיתונאים, שבירת מצלמות, ועוד... על מנת שידווחו לטובת העניין הפלסטיני. למשל, עיתונאי איטלקי שדיווחיו לא נעמו לאוזן הפלסטינית על מעשה לינץ בישראלים  ב- 1996 נאלץ להתנצל ולחזור בו. עיתונאים זרים יכולים לשדר ולכתוב משטח הגדה ועזה רק "מידע אוהד לפלסטינים". בעזה נרצח עיתונאי איטלקי.

אם ישראל רוצה לרכוש את דעת הקהל הבינלאומית עליה למצוא דרך לפנות לאמוציות  בנרטיב שיסתור את הנרטיב השיקרי הפלסטיני.

מצורפים מראי המקום לראיות שהובאו במאמר:

1. De l’Art de persuader (“On the Art of Persuasion”), written 1658; published posthumously.
2. Specifically, 63.3 percent of Poles, 48.8 percent of Portuguese, 47.7 percent of Germans, 42.4 percent of Brits, 41 percent Hungarians, 38.7 percent of Dutch, and 37.6 percent of Italians held that view. See cifwatch.com/2013/08/08/are-jews-the-most-incompetent-ethnic-cleansers-in-the-world/.
3. cifwatch.com/2013/08/08/are-jews-the-most-incompetent-ethnic-cleansers-in-the-world/.
4. gallup.com/poll/161387/americans-sympathies-israel-match-time-high.aspx.
5. haaretz.com/news/diplomacy-defense/israel-grouped-with-iran-north-korea-as-world-s-least-popular-countries-1.347636.
6. Compassion is “the feeling that arises in witnessing another’s suffering and that motivates a subsequent desire to help.” Psychol. Bull. 2010 May; 136(3): 351–374 at 2, available at .ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2864937/. Compassion evolved in us as a survival adaptation “des

 

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.