אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אבו מאזן והחמאס מנהלים פלירט עם אסד מסוריה


רבקה שפק ליסק's picture

העיתונאי אבו טועמה:"אבו מאזן והחמאס מנהלים פלירט עם אסד מסוריה"

אבו טועמה פירסם ב- 23 באוקטובר 2013 מאמר בכתב העת "גייטסטון אינסטיטיוט" תחת הכותרת:

Abbas, Hamas, Flirting With Syria 's Assad by Khaled Abu Toameh

ןאלה עיקרי הדברים:

אבו טועמה מגלה שאבו מאזן מנסה להתקרב  לנשיא סוריה בשאר אסד. אבל, טוען אבו טועמה, ניסיון זה יביא את אבו מאזן ליחסים קרובים עם אירן, חיזבאללה וקבוצות פלסטיניות ראדיקליות המתנגדים לכל הסדר שלום עם ישראל.

אבו טועמה טוען שהוא הבחין בשינוי מדיניות כלפי הקונפליקט הסורי  ברשות הפלסטינית וגם בחמאס. הסיבה היא, לדעתו, שהם חוששים שהמצאות באותו צד עם אל- קעידה  תעלה להם באובדן האהדה והמימון מאת המערב.

בתחילת הקונפליקט היו היחסים בין אסד, הרשות הפלסטינית והחמאס מתוחים. תמיכת החמאס בכוחות האופוזיציה הביאה לסילוק מנהיגיו מסוריה, והעדר תמיכה מצד הרשות הפלסטינית באסד גרם למתיחות בין דמשק לרמאללה.

אבל, לאחרונה, טוען אבו טועמה, איבדו הרשות הפלסטינית והחמאס את אמונם באופוזיציה  והם מנסים להתקרב לאסד. הרשות הפלסטינית והחמאס מקווים שאסד יסלח להם, מאחר שהם מודאגים מהמוות והעקירה של עשרות אלפי פלסטינים שגרו בסוריה. למעלה מ- 200,000 פלסטינים נאלצו לברוח ממחנות הפליטים בסוריה, ו- 2,000 נהרגו בקרבות בין הצבא הסורי וכוחות האופוזיציה.

השינוי בגישת הרשות הפלסטינית כלפי אסד באה לידי ביטוי בנאומו של אבו מאזן באו"ם ב- 26 בספטמבר 2013 . בהתייחסו למשבר בסוריה אמר אבו מאזן שבעוד הוא  מגנה את השימוש בנשק כימי הוא גם מתנגד לפיתרון צבאי  ומעדיף פיתרון פוליטי למען שלום  והגשמת השאיפות של העם הסורי.

אסד לא הסתיר את שביעות רצונו מהשינוי בעמדה של אבו מאזן בעניין ההתנגדות לפיתרון צבאי וגם באי הטלת האחריות על השימוש בנשק כימי על אסד. הוא נפגש עם נציג "התנועה לשחרור פלסטין". עבאס זאכי ואף קיבל ממנו מכתב מאבו מאזן. הנציג הפלסטיני אמר לאסד שהפלסטינים תומכים בסוריה  נגד תוקפנות, כלומר נגד קבוצות האופוזיציה הלוחמות באסד.

אבל, מאמצי החמאס לשפר יחסיו עם אסד לא צלחו עד עתה. נציגי החמאס חדלו לתקוף את אסד והחמאס פועל להתרחקות  מהמורדים בסוריה, בייחוד מאל- קעידה. איסמעיל הנייה  הדגיש בנאום שנשא בעזה שהחמאס אינו מתערב בענייניה הפנימיים של סוריה וגם לא בענייניהן של מדינות ערב האחרות. הניה הדגיש שגישה זו נועדה להבטיח את תמיכת הערבים והמוסלמים בעניין הפלסטיני. הניה הצטרף לתמיכתו של אבו מאזן בפיתרון פוליטי בכל המחלוקות הערביות.

אבו טועמה טוען שההתקרבות בין החמאס לאסד תעזור לחמאס לצאת מבדידותו, בייחוד לאחר נפילת שלטון האחים המוסלמים במצרים. אבל, ההתקרבות בין הרשות הפלסטינית לאסד, משמעותה התרחקות של סיכויי השלום. אסד לא ישנה את גישתו להסכם שלום עם ישראל והתקרבות אבו מאזן לאסד רק  תקרב אותו לאירן, חיזבאללה וקבוצות ראדיקליות פלסטיניות המתנגדים לשלום עם ישראל.

Comments

שילך אבו מאזן עם כל הפלסטינים שלו לסוריה ושיישארו שם.

ואז יבוא סוף סוף שלום (אמיתי) על ישראל ולא שלום בנוסח אוסלו.

הגיגים פוליטיים כאלה יש לרוב ב"ישראל היום,"

אימגו הוא מיועד לכותבים בנושאי תרבות פילוסופיה היסטוריה וכו אולי הכותבת הנכבדה תחסוך מאתנו את הגיגה
הפוליטיים יש עיתונות יומית שהיא הבמה להגיגים כאלה. במגזין זה אנו רוצים דברים אחרים

לא מבינה את התגובה הרדודה שלך

הגברת מביאה לידיעתך כתבה שהיא קראה. איך הגעת לישראל היום? לא נוח לך שאבו מאזן מתקרב לבני עמו כי את חולמת על שלום?! גם מתמימות מתפכחים מקווה שזה יקרה בזמן.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.