אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אושרה הויאגרה הנשית


התמונה של אביגיל אגלרוב
ויאגרה נשית
הנשים שנטלו את התרופה דיווחו על עלייה צנועה בתשוקה המינית ועלייה במספר הפעילות המינית במהלך תקופת המחקר.

התרופה הראשונה לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני בנשים לפני גיל המעבר, שנקראת פילבאנסרין, וזכתה לכינוי 'הוויאגרה הנשית', קיבלה בתחילת אוגוסט 2015 את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאי . ההערכה היא כי אחת מתוך עשר נשים מפתחות מצב של תשוקה מינית נמוכה בשלב כלשהו בחייהן. גורמים פסיכולוגיים, כגון הערכה עצמית נמוכה, מתח או בעיות נפשיות, עשויים לתרום למצב זה, כמו גם שינויי הורמונים או גורמים פיסיים, כגון עייפות או הרגלי אורח חיים.

בעוד שהמנגנונים המדויקים בהם עובדת התרופה פילבאנסרין אינם ברורים, מומחים מאמינים שהיא מתקנת את חוסר האיזון בחומרים כימיים במוח האחראים לתשוקה מינית. מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, קובע כי יש לקחת מינון של מאה מיליגרם בתרופה, אחת ליום לפני השינה. המטופלות צריכות להפסיק את השימוש בה אם אינן חוות שיפור בחשק המיני בתוך חודשיים.

האישור מעניק לנשים החוות מצוקה בעקבות התשוקה המינית הנמוכה שלהן, אפשרות טיפול מוסמכת. ג'נט וודקוק, מנהלת המרכז למחקר והערכת תרופות ב-FDA מסבירה כי המטרה היא להגן על בריאות הנשים ולקדם אותה. הם מחויבים לתמיכה בפיתוח טיפולים בטוחים ויעילים לבעיות נשיות בתפקוד המיני.

פילבאנסרין יכולה להיקבע על ידי אנשי מקצוע מוסמכים מתחום הבריאות

ה-FDA קבע את האישור לאחר ביצוע ניתוח שלושה מחקרים כפולי סמיות, מחקרים אקראיים, ומחקרים מבוקרי פלצבו בהם השתתפו כ-2,400 נשים בגילאים ממוצעים של 36, שסבלו מתשוקה מינית מופחתת. במשך תקופה של חצי שנה, הנשים קיבלו תרופות פלצבו או מינון של מאה מיליגרם מהתרופה פילבאנסרין לפני השינה.

הנשים שנטלו את התרופה דיווחו על עלייה צנועה בתשוקה המינית ועלייה במספר הפעילות המינית במהלך תקופת המחקר, כמו גם הפחתה במצוקה כתוצאה מתשוקה מינית נמוכה. בהערכת הבטיחות של התרופה, ה-FDA  מדווח על תופעות הלוואי הנפוצות ביותר שזוהו כגון בחילה, סחרחורת, עייפות, ישנוניות, נדודי שינה ויובש בפה.

יחד עם זאת, הארגון מציין כי פילבאנסרין קשורה גם לירידה בלחץ דם באופן חמור, ואיבוד ההכרה, במיוחד אם התרופה נלקחת עם אלכוהול. תופעות לוואי אלו הובילו את ה-FDA לדחות את התרופה פעמים בעבר, פעם אחת בשנת 2010 ושוב בשנת 2014.

בהתחשב בתופעות הלוואי החמורות, האישור האחרון של התרופה מגיע עם שיטות הערכת סיכון והפחתת תופעות הלוואי, הדורשות שכל המרשמים יקבעו על ידי רופא והתרופה תינתן לאחר תכנית טיפול באמצעים אחרים. היות וקיימת אינטראקציה רצינית עם אלכוהול, הטיפול יהיה זמין רק באמצעות רופאים ובתי מרקחת מוסמכים. המטופלות צריכות להבין את הסיכונים הכרוכים בשימוש בתרופה, לפני שהן מקבלות את המרשם המלא לטיפול.

בנוסף, אזהרת התווית על אריזת התרופה מיידעת את המטופלות לגבי הסיכון לירידה בלחץ דם וזעזוע מוח אם לוקחים אותה עם אלכוהול. אזהרות נוספות כוללות ליקוי בתפקוד הכבד ומניעת השימוש בתרופה כשמשתמשים בתרופות מתונות או חזקות לטיפול בכבד. ה-FDA מורה גם על ביצוע שלושה מחקרים מתוכננים היטב כדי להעריך את הסיכונים הבריאותיים הנוספים הקשורים בפילבאנסרין באינטראקציה עם אלכוהול.

תגובות

מי צריך את כל הכימיקלים האלו?

לא עדיף לטפל בשיטות טבעיות?

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב