אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם המוח יכול להורות לגוף לשרוף יותר שומן?


התמונה של אביגיל אגלרוב
שריפת שומנים
באינטראקציה עם הנוירונים בהיפותלמוס שבמוח, לפטין ואינסולין שולחים אותות דרך מערכת העצבים לקדם המרת שומן לבן לשומן חום, ותהליך זה מוביל לשריפת שומן עודף.

ממצאי מחקר חדש שפורסמו בינואר 2015 בכתב העת Cell, מעניקים תובנות חדשות לגבי הדרך בה המוח מווסת שומן בגוף ועשוי להוביל לשיטות יעילות יותר לרדת במשקל ולמנוע השמנת יתר באמצעות קידום המרת שומן לבן לשומן חום.

חוקרים מאוניברסיטת מונאש חשפו מנגנון מולקולארי שתלוי בפעולה המשולבת של שני הורמונים: לפטין, מדכא תיאבון שנוצר בתאי שומן, ואינסולין, המיוצר בלבלב בתגובה לעלייה ברמת הגלוקוז בדם. המחקר מראה כי שני הורמונים אלו פועלים בתיאום בקבוצת תאי עצב במוח על מנת לעורר את שריפת השומן בגוף באמצעות מערכת העצבים.

החוקר הראשי, פרופסור טוני טיגאניס, מהמחלקה לביוכימיה וביולוגיה מולקולארית, מדווח שגילה את הפעולה המשולבת אותה מבצעים שני הורמונים אלו ויכולתם לסייע בשפיכת עודפי שומן. לדבריו, הורמונים אלו מעניקים למוח תמונה מקיפה של השומן בגוף. היות והפטין מיוצר על ידי תאי שומן, הוא מודד את רמת מאגרי השומן הקיים, כשיותר שומן מוביל ליותר לפטין. ואילו אינסולין מספק מדד מאגרי שומן בעתיד כי רמות הגלוקוז עולות במהלך האכילה.

שומן בקרב אנשים מבוגרים מאוחסן בדרך כלל בתאי שומן, שהם תאים מיוחדים המרכיבים שומן לבן. אבל סביב הצוואר והכתפיים, קיימת צורת שומן שנייה העשויה מתאים חומים. במקום לאחסן שומן, תאים אלו יכולים לגרום לגוף לשרוף אותו.

צוות המחקר גילה כי באינטראקציה עם הנוירונים בהיפותלמוס שבמוח, לפטין ואינסולין שולחים אותות דרך מערכת העצבים לקדם המרת שומן לבן לשומן חום, ותהליך זה מוביל לשריפת שומן עודף.

בעבודה במעבדה, החוקרים הצליחו להראות שתהליך מוסדר בנוירונים אלו, באמצעות אנזימים המכונים פוספאטים, מעכב את הפעולות של כל אחד מההורמונים. כאשר רמות מעכבים אלו מופחתות, מוגברת ההשחמה ושריפת השומן. פרופסור טיגאניס מסביר שתהליך בסיסי זה משמש בדרך כלל לשמירת משקל הגוף, אך בהשמנת יתר מנגנון זה משתבש.

בסופו של דבר, המדענים סבורים שניתן לסייע לאנשים לרדת במשקל באמצעות מיקוד שני אנזימים אלו. הפיכת שומן לבן לשומן חום היא גישה חדשה מרגשת מאוד לפיתוח עזרי ירידה במשקל. אבל אין זו משימה קלה, וכל טיפול אפשרי עדיין רחוק.

חוקרים מפנינגטון ביומדיקל מרכז למחקר, בית הספר לרפואה באוניברסיטת אינדיאנה, בית הספר לרפואה בהארוורד, אוניברסיטת פנסילבניה, ואוניברסיטת טורונטו בקנדה, שיתפו פעולה במחקר.

תגובות

התרגילים הכי טובים לבטן מפלדה

Best Abs Excercises! - Forge Abs of Steel!
https://www.youtube.com/watch?v=funkUN7w6-0

התמונה של אביגיל אגלרוב

בטן ביונית

מתאימה לסופר וומן.
אנשים אמיתיים צריכים תרגול במוח.

יש טקסט אחר

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב