אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עשרים וחמש שנות איידס


דן לחמן's picture

השבוע "חוגגים" באופן רשמי את היוולדה של המגיפה. למעשה היא נולדה קודם אך בחמישי ליוני 1981 הכריז המרכז למחלות מדבקות על "דלקת ריאות פנאומוסיז" כמחלה הפוגעת בהומוסקסואלים. אך האמת שזה איננו התארך האמיתי בו פרצה המגפה, אלא רק ההודעה הרשמית הראשונה. אביא כאן את ההיסטוריה הראשונית כפי שבאה לידי ביטוי באמריקה.

זה התחיל עם גברים צעירים עם תסמינים מוזרים והמשיך להיות בעיה כלל עולמית שהביאה גם למשברים כלכליים. ניסו להאשים את הקופים שהדביקו בני אדם, יש תאוריית קונספירציה של ניסוי בבני אדם. היום יש מגיפה כל עולמית.

העובדות שאביא בהמשך נוגעות בעיקר לעיר ניו יורק. העיר הראשונה שהייתה צריכה להתמודד עם המחלה. ואת הנתונים שאבתי מעיתון ניו יורקי. כבר ב1959 הופיע בקינשסה, קונגו, גבר חולה שלא הצליחו לאבחן אותו. דמו נשאר לביקורת בעתיד. ארבעים שנה אחרי זוהה בו נגיף האיידס.

בנובמבר 1980 מגיע לבית חולים צעיר נגוע בחבורות שונות על גופו. הוא הובחן כנושא מחלה המאפיינת חתולים. אחר כך אובחן כחולה בסוג סרטן "קפושי סרקומה" המאפיין זקנים חסרי מערכת חיסונית.איש לא ידע שזאת תהיה ההכרזה הראשונה אך עד באותה שנה מתו כבר 15 אנשים.

1981: במאי מפרסם רופא הומו בעיתון הומואי "ניו יורק ניטיב" התייחסות ראשונה למחלה בפומבי.

ב 5.6.81 מכריז המרכז למחלות מידבקות על סוג דלקת הריאות" פנאומוסיז" כתוקפת את הקהילה ההומוסקסואלית.

ב3.7 81 הניו יורק טיימס מפרסם כותרת "סרטן נדיר תוקף הומוסקסואלים"

11.8.81 לארי קריימר סופר הומו נחשב אוסף בביתו אנשים להתחיל לדבר ולחשוב על התופעה.

בדצמבר אותה שנה הטיים מגזין והניוזויק מפרסמים לראשונה התייחסות למחלה. תכנית הבוקר "בוקר טוב אמריקה" בתחנת abc מקדישה לראשונה תשע דקות שידור לתופעה המתרחבת. אחד המשתתפים מעלה את השאלה " איך יתכן שאף אחד לא שם לב לתופעה הנוראית מול עיננו"

1982:

gmhc ( gay men's healt crisis) ועד למלחמה בתופעה. מוקם. שישה גברים ביניהם לארי קריימר. הם המייסדים. קריימר יוצא בקריאה נרגשת "כל הנעשה הוא מעט מדי ומאוחר מדי. בשתיקה שלנו אנחנו עוזרים לרצוח אחד את השני". בינואר מכריז המרכז למחלות מידבקות על השם grid gay related immune deficiency)) מחלת כשל חיסוני אצל הומואים. שם שיחזיק מעמד רק כמה חודשים.

27.7.82 המחלה מקבלת שם חדש aids acquired immunodeficiency syndrome כשל חיסוני נרכש.

10.12.82 פאניקה במדינה בעקבות הידבקותו של תינוק קליפורני מתרומת דם. באותו חודש מפרסם ד"ר אריה רובינשטיין מחקר עדות על חמישה תינוקות חולי איידס בברונקס. המחקר נדחה על ידי עולם הרפואה. המחלה יוחסה עדיין להומואים בלבד. לא יתכן שתינוקות חלו בה, אמרו.

1983:

לארי קריימר מפרסם מאמר בעיתון נייטיב בו אומר בסופו "אם מאמר זה לא מעיר בך זעם, כעס, רצון לפעול, יתכן שלגברים הומוסקסואלים אין יותר עתיד על פני האדמה".

20.4.83 ראש העיר אד קוץ' פוגש לראשונה משלחת של פעילי המלחמה באיידס. ודוחה את האשמות על המחדל. הפעילים מחליטים להעצים את הפעילות

מאי 1983. המושג סקס בטוח נולד. ולראשונה מחולקים פליירים המבקשים ללמד להשתמש בקונדומים להגנה.

3.6.83 ד"ר מונטנייה ממכון פסטר בפריז מכריז שגילה את הווירוס lhv המחולל את המחלה.

13.6.83 ידיעה ראשית על אישה מבוגרת "סבתא מתה מאיידס" למחרת מופיעה ידיעה חדשה המגלה שנרקומן סטרייט חלה במחלה.

18.6.83 בתי לוויות מבקשים לא לטפל בגופות של חולי איידס שמתו.

20.6.83 בניו יורק מגזין כתבה גדולה על חולי איידס שפוטרו, סולקו מביתם. הפאניקה גוברת. כל הומו הופך להיות חשוד ומפחיד. ביוני אותה שנה דורשים לבטל את המצעד בניו יורק בגלל פחד האוכלוסייה. ראש העיק קוץ' מסרה ומגביר את התגבור המשטרתי.

1984:

ינואר: המרכז למחלות מדבקות מורה לרופאי שיניים לטפל אך ורק עם כפפות.

23.4 כדי לא לתת לצרפתים את הקרדיט לגילוי הראשוני של הווירוס ד"ר גאלו ממכון מחקר הסרטן מודע שהצליח לבודד את הנגיף וקרא לו htlv-3

בסוף אותה שנה מתחילים להשתמש בבדיקות המגלות את הנגיף.

1985:

בעוד שהוליווד מתעלמת מן המחלה, למרות שרבים מהעובדים הטכניים כבר מתו מן המחלה דווקא עולם התיאטרון יוצא למערכה. כמה וכמה מחזות עולים בברודווי ובכל מני ערים אחרות.

25.7.85 השמועה שרוק הדסון חולה באיידס עושה לה כנפיים.

5.9.85 הורים מכריזים שביתה נגד בית ספר בקווינס שהרשה לילד חולה איידס ללמוד בו.

18.9.85 בהוליווד נערכת לראשונה מגבית גדולה. ערב שאת החסות עליו קיבלה על עצמה אליזבט טיילור. בין המשתתפים גם בט מידלר.

2.10.85 רוק הדסון מת מאיידס. לראשונה כוכב בסדר גודל כזה נפטר והזעזוע עמוק.

25.10.85 נגד רצונו של קוץ' מתקבלת החלטה בעירייה לסגור את כל הסאונות ההומואיות בעיר. חודש אחרי נסגרים גם מועדוני הסקס הסטרייטיים. בדצמבר מתאחדים כמה גופים הומו-לסביים להלחם בהשתקה של המחלה.

1986:

במרץ נולד המשולש הוורוד עם הסיסמה שתיקה= מוות

19.4.86 הוועדה לטיפול במחלה מחליטה להתחיל להשתמש בשם איידס

4.7.86 בטקס יום עצמאות בניו יורק, בוב הופ המנחה, אומר " שמעתי שגברת פסל החרות חולה באיידס. אף אחד לא יודע איך נדבקה אם דרך הפה או דרך הודסון ( הנהר בסובב אותה)

20.5.86 המצעד הראשון נגד האיידס בניו יורק.

2.8.86 רוי כהן מת מאיידס. ( כבן עורך דין מוועדת מקארתי- עליו נכתב חלק מהמחזה מלאכים באמריקה. איש שנוא באמריקה) הוא מבקש שיכריזו שמת מסרטן.

29.9.86 מתגלה ששימוש בתרופה aztעוזר לחולי איידס. אחרי שנים של חוסר אפשרות הרופאים שמחים שיש להם איזה דבר אתו הם מסוגלים לעזור.

1987:

4.2.87 ליברצ'ה, פסנתרן שנשות אמריקה הזקנות העריצו, זה שהיה מופיע בפרוות ותכשיטים ענקיים מת מאיידס. שם שני של מפורסם בסדר גודל כל אמריקאי.

19.3.87 הממשל מאשר טיפול ב אי זי טי. המחיר 12.000 דולר בשנה. התרופה היקרה ביותר שניתנה עד אז בביטוח רפואי.

31.5.87 הנשיא רייגן מזכיר בפעם הראשונה אחרי שבע שנות נשיאות את האיידס.

2.6.87 ראש עיריית ניו יורק אד קוץ' מציע לערוך לכל תייר בדיקת איידס ולאסור על נשאים להכנס לאמריקה.

עוד כמה אנשי ציבור אמריקאים מתים מאיידס במשך השנה. בינם הבמאי מייקל בנט, האיש שביים את שורת המקהלה.

1988:

בינואר מכריז הירחון קוסמופוליטן שנשים אינן צריכות לדרוש שימוש בקונדום כי לא ייתכן שגברים סטרייטים ידביקו אותן. בנובמבר מחליטה עירית ניו יורק להתחיל לחלק מחטים חד פעמיות למשתמשי סמים רשומים.

1989

9.3.89 הצלם הנודע והשערורייתי רוברט מייפלטורפ מת.

11.3.89 אשת חברה ידועה בת 23 מניו יורק מכריזה שהיא חולה. העיתון הטיימס מחליט לעקוב וללוות אותה במחלתה. היא נפטרה ב1992.

108.87 הצייר קית הרינג מודיע שהוא חולה.

1.12 87 הכוריאוגרף הנודע אלווין איילי נפטר מהמחלה.

1991:

2..6.91 בטקס האמי מופיע לראשונה השחקן ג'רמי איירונס עם המשולש האדום על דש בגדו.

7.11.91 הכדורסלן הענק מג'יק ג'ונסון מודע שהוא נשא ופורש ממשחק כדורסל.

סקרתי רק את העשור הראשון, וגם אז לא את כל האירועים. קבוצות שונות כמו אקט אפ act up קמו פעלו הפגינו ונעלמו. את המלחמה נגד ההתעלמות מאלו שמתו ליוותה בתחילת הדרך הקבוצה שהנציחה את המתים בשטיחים. גם היא נעלמה עם הזמן. היו הרבה פעילויות. לא כל הפגנה או כל מאמר ראוי אחרי כל השנים הללו לציון מיוחד, אך אין ספק שכל הפעולות הללו שינו את דעת הקהל.

סקרתי את העשור הראשון. מאז חלו שינויים. נוספו תרופות מאריכות חיים. היום האיידס איננו מוגדר יותר כמחלת הומוסקסואלים. כנראה שמהתחלה לא היה.לקריאה נוספת אימגו:איידס – חברים שלי

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דן לחמן

.