אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יצירת מופת של טיציאן הגיעה למוזיאון ישראל


יצירת- המופת של טיציאן "ונוס מליטה את עיני קופידון" הגיעה למוזיאון ישראל בהשאלה למשך חודשיים. היצירה תוצג לציבור במשך חודשיים,בסמוך לתערוכה "על האהבה" באולם לאמנות אירופה.יצירה מרהיבה זו נוצרה בשנת 1565, תקופת זקנתו של האמן הונציאני, איש תקופת הרנסנס טיציאן (טיציאנו וצ'ליו), שחי בשנים 1485/90-1576 בקירוב. הגעתה ארצה ל-מוזיאון ישראל מצטרפת לשורה של הישגים אמנותיים חשובים שהתרחשו בשנה האחרונה לרגל חגיגות שנת ה- 40 להווסדו, עת מוסדות אמנות ברחבי העולם השאילו למוזיאון יצירות מופת. הבאת ה-ציור גדל הממדים (135 202x ס"מ) ארצה והצגתו לצד התערוכה "על האהבה" של המחלקה ל-אמנות אירופה, הוא פרי מאמץ משותף של מנכ"ל מוזיאון ישראל מר ג'יימס סניידר ושגריר איטליה בישראל מר סנדרו די ברנרדין .השאלת הציור, המוצג דרך קבע בגלריה בורגזה ב-רומא (ברציפות מאז שנת( 1618 הוא הישג נדיר ביותר עבור מוזיאון ישראל שכן שנים רבות לא עזב הציור את כתלי הגלריה ולא הותר להשאלה אף לחשובות שבתערוכות טיציאן ברחבי העולם וזאת בשל חשיבותו העצומה ומרכזיותו בתצוגת הקבע של הגלריה.נכונותו של משרד התרבות האיטלקי לאפשר את השאלתה של יצירה נדירה זו מעלה על נס את קשרי הגומלין המצוינים בין מוזיאון ישראל ומוזיאונים שונים ברחבי איטליה.ראוי להזכיר כי לפני חודשים מספר נשלחו 4 כתבי- יד יהודיים נדירים מאוסף הותיקן ב-רומא לרגל חגיגות שנת ה –40 למוזיאון ולחילופין השאיל מוזיאון ישראל בחודש פברואר האחרון לחלל התערוכות קומפלסו דל ויטוריאנו ברומא שני ציורים של האמן היהודי-איטלקי מודיליאני. בזכות שיתוף הפעולה הפורה הזה יש לקוות כי יצירות מופת נוספת יעשו דרכן מאיטליה אלינו ומאתנו אליהם.

על היצירה קומפוזיציה סיפורית, צבעוניות עזה, ריאליזם חד ותנועה מאפיינים את הציור של האמן הוונציאני ואיש הרנסנס טיציאן ואת סגנונו הייחודי והנועז של מי שנחשב לגדול אמני צפון איטליה.

בציור נראית ונוס, אלת היופי והאהבה, מליטה את עיני קופידון ברצועת בד, אולי כסמל לעיוורונה של האהבה. אחיו של קופידון הדומה לו מאוד, אנטרוס, נשען על כתפה הימנית ומציץ במתרחש. משמאלה ובנטייה קלה לעברה עומדות שתי נשים - האחת, בחזית, היא אלת הצייד דיאנה, המתוארת חשופת שד כמקובל, בידיה אשפת חצים ומבטה מופנה אל ונוס, והאחרת, קשה לזיהוי - אולי קליסטו אהובתה של דיאנה -מחזיקה קשת ומתבוננת בנעשה. השתיים כמו באו לצייד את קופידון טרם צאתו לדרך. ברקענשקף נוף הררי עטור עננים ומואר באור רך של שעת בין-הערביים. הציור אופייני לשנות ה-60 של המאה ה-16, לתקופה שבה שב טיציאן ותיאר תמונות מן המיתולוגיה כפי שעשה בצעירותו, אך הפעם ראה בהן יותר חזיונות פיוטיים על עולמות רחוקים ופחות - תיאורים חושניים.

"ונוס מליטה את עיני קופידון" - טיציאן (טיציאנו וצ'ליו) 1565

בנעוריו היה טיציאן תלמידו של האמן ג'יובאני בליני, ובשנת 1507 בקירוב חבר אל הצייר ג'ורג'יונה, ואף סיים את העבודה על יצירותיו אחרי מותו של זה ב-1510. ב-1516 התמנה רשמית לצייר ארמון השליטים הוונציאנים (הדוג'ים) ובמקביל נסקה הקריירה הבינלאומית שלו, בעיקר בזכות קשריו הענפים עם פטרוניו - בני משפחת ד'אסטה, שליטי העיר פררה. טיציאן הרבה ליצור בעבור פיליפ השני מלך ספרד. קודם לכן, מראשית שנות ה-30, עבד בשירות אביו, קרלוס החמישי לבית הבסבורג, אשר מינה אותו לצייר החצר שלו והעטיר אותו בתואר אבירות.

טיציאן זכה לחיות עד גיל מופלג, ואת הציור הזה צייר כשהיה בן 80. בשנותיו האחרונות ניהל בנו אורציו וצ'ליו את סדנת הציור שלו, שימש עוזרו האישי ואף השלים אחדים מציוריו. שניהם, האב והבן, נפטרו בשנת 1576.

"ונוס מליטה את עיני קופידון" צויר בשביל משפחת בורגזה הרומאית. הוא נחשב אחת מיצירות המופת באוספו של הקרדינל שיפיונה בורגזה, והוצג לראווה ב-1613 , כאשר הקרדינל פתח בביתו את גלריות האוסף שהוקדשו לציור. במרוצת המאה ה-20 נתנו חוקרי אמנות הרנסנס פנופסקי, פרידלנדר, וינד וגופן כמה פירושים לציור ונחלקו בדעותיהם באשר לזהות הדמויות. פנופסקי טען, כי הנשים המתוארות הן שלוש הגרציות בנות לווייתה של ונוס, ואילו היא עצמה נעדרת; פרידלנדר טען כי וסטה, אלת הצניעות, היא המליטה את עיני קופידון; וינד ראה בדמויות את דיאנה והנימפות בנות לווייתה, ואילו גופן טענה כי ונוס מליטה דווקא את עיני אנטרוס, המסמל את האהבה המתעצמת שנענתה בחיוב. כך או כך, בתקופתו של טיציאן ראו את קופידון ואנטרוס כשני פניה המנוגדים של האהבה -זו הארצית וזו השמימית - והדמיון החזותי בין השניים רק הדגיש את השניות בתפקידם: שני הפכיו של אותו רגש.הציור אינו חד משמעי, אם כן, ורב הנסתר על הנגלה בו. כך או אחרת, אין ספק כי יותר מציור סיפורי יש כאן וראיציה על נושא האהבה.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תערוכות

.