אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

השבוע באוסטרליה - יצואנית החיטה הממלכתית שילמה שוחד לסאדם חוסיין


 יצואנית החיטה המובילה והבלעדית, למעשה, במשק האוסטרלי, awb, (מועצת החיטה האוסטרלית – australian wheat board), העומדת במרכזה של וועדת חקירה ממלכתית שמונתה לדרישת ארגון האומות המאוחדות וממשלת ארצות הברית, הפסידה במאבק משפטי אותו ניהלה בניסיון למנוע את פרסום טיוטת מכתב התנצלות, פרי עטו של מנכ"ל החברה הפורש, אנדרו לינדברג, בו הודה בתשלומי שוחד לממשלתו של סאדאם חוסיין, לאחר מלחמת המפרץ השנייה בשנת 2003, בה השתתפה אוסטרליה, ובניגוד לחרם הבינלאומי על עיראק, בו הייתה מחויבת אוסטרליה באותה התקופה, כל זאת תוך שימוש בתוכנית העברת מזון, תרופות וסיוע הומניטרי מטעם האו"ם, "נפט תמורת מזון", בו היתה חברה awb, ל"הלבנת" הכספים שהועברו, לדרישתו של חוסיין, מאוסטרליה לעיראק, ע"ס כ-300 מיליון דולר אוסטרלי לערך.

הכספים הוסוו כ"דמי שילוח" במסגרת תוכנית הסיוע, כל זאת בתקופה בה הוצבו ועודם מוצבים חיילים אוסטרלים רבים בעיראק, כשהם נתונים בסכנת חיים יומיומית.

המנכ"ל-התנצל, אבל לא רצה לפרסם

awb, שהפכה מחברה ממשלתית לפרטית בשנת 1999, נסחרת בבורסה האוסטרלית מאז שנת 2001. השליטה בחברה היא בידי חוואי החיטה של אוסטרליה ברובה, ומעמדה כיצואנית החיטה הבלעדית והייצוגית של אוסטרליה נשמר מזה שנים רבות. כל זאת, כאמור, עד האשמתה בהפרת חרם האו"ם והונאת הציבור, בשלהי שנת 2005.

שר החוץ - לא הובא לידיעתו

וועדת החקירה הממלכתית חקרה במהלך פעולתה את שר החוץ, מר אלכסנדר דאונר, את סגנו ואף את ראש הממשלה, מר ג'ון הווארד, שטענו, בדומה לרבים מנציגי משרדיהם, כי ההתראות החוזרות והנשנות מצד סוכנויות מודיעין שונות ומטעם נציגי האו"ם בדבר התנהלותה הבלתי תקינה של יצואנית החיטה המובילה, הזוכה לשיתוף פעולה מלא מטעם ממשלת אוסטרליה, "לא הובאו לידיעתם" או "לא הודגשו בפניהם". משרד החוץ הואשם אף בחוסר שיתוף פעולה עם וועדת חקירה ראשונית מטעם האו"ם בשנת 2003. שר החוץ דאונר הכחיש את האשמה מכל וכל, ונתמך בפיו של ראש הממשלה הווארד, שתמך בו באופן מלא באומרו כי "במבט לאחור, ראוי היה לתת יתר תשומת לב להתראות השונות, אך בהתחשב בכמות החומר המועברת לבחינה על ידי המשרדים מדי יום ביומו, מדובר במקרה מצער, אך בהחלט לא בטעות מרחיקת לכת או בכוונת זדון".

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת זיו מגן

.