אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חמשת עידני האדם


יש כאלה השוללים את בריאת האדם על ידי פרומתיאוס או שבני האדם נבראו משן של נחש. הארץ הוציאה אותם מקרבה באופן ספונטני, באותו האופן שבו היא מוציאה פירות.

אלאלקומנאוס (השומר) היה האדם הראשון להופיע והדבר קרה באגם קופיאס שבארץ בואטיה, בעידן קדום עוד לפני שהיה הירח. אלאלקומנאוס תפקד כיועץ לזאוס ואף שימש כחונך ומורה לאתנה.

האנשים הראשונים נקראו הגזע המוזהב והם היו נתינים של קרונוס. גזע זה התהלך בעולם ללא דאגות ואף ללא עבודת כפיים. הם התקיימו מאכילת פירות האדמה שגדלו פרא ודבש שניגר מגזעי העצים. הם שתו חלב היישר מעטינים של עיזים וכבשים, צאן זה התקיים לרוב. הם מעולם לא הזדקנו ונשארו צעירים נצחיים המבלים את זמנם בריקודים ומנעימים בצחוק ודיצה. לא נשאר מהם אף אחד היום אולם הנשמות ממשיכות להתקיים כרוחות טובות של מזל טוב, מוזיקה וצדק.

הגזע הבא היה גזע הכסף. האימהות תפקדו כמנהיגות וכל הגברים נשמעו להן ולא העזו להמרות את פיהן. הם כבר אכלו לחם ומסוגלים היו להגיע לגיל מאה שנים. גזע זה לא היה חכם במיוחד. הם היו מעוררי מדון ובורים ומעולם לא הקריבו קורבן לאלים. זאוס השמיד את כולם.

באו אחריהם גזע הברונזה (או נחושת) שנפלו לארץ כמו פירות מצמרות העצים. חמושים היום בכלי נשק עשויים ברונזה. גם הם אכלו לחם אך גם בשר. חזקים ובעלי כוח פיסי נורא. התענגו על מלחמות והיו חסרי רחמים וחמלה. מוות שחור בא על כולם.

העידן הרביעי גם הוא היה ברונזה אך לעומת הדור הקודם היה אציל ונדיב יותר. הם לחמו מלחמות מהוללות ליד העיר תביי, יצאו למסעות חיפוש מסוכנים כגון הארגונאטים ועשו מלחמה בשערי טרויה. גיבורים היו, דומים לאלים ואמיצי לבב.

הגזע החמישי הינו גזע הברזל הנוכחי שהשתלשל מדור הגיבורים אך זהו גזע שאינו ראוי, חסר רחמים, מרושע ומלא זדון, חסר צדק וזומם מזימות. כל דור יהיה גרוע יותר מקודמו עד היום בו ישמיד זאוס את כולם בחרון אפו.

מקור: רוברט גרייבס, מיתוסים יוונים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.