אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רוח חדשה באגודת הסופרים העבריים


שושנה ויג's picture

"שירה חדשה את בוקר חייהם הרנינה" כתב ח.נ. ביאליק, המשורר הלאומי, בשירו "לבדי". השיר ביטא את הקונפליקט האישי של המשורר, עת נתון היה בצומת דרכים מבחינה רוחנית. האם לבחור בעולם ההשכלה , עולם הרוח, המאופיין בסמלים חיוביים כאור ושירה מרנינה לבין הישארות בעולם הישן החשוך והכבה בין כותלי בית המדרש, הנעזב על ידי מאמיניו. לא אין מאמרי זה עוסק בקונפליקט ישן נושן אלא בהוויה החדשה שנוצקת בימים אלה באגודת הסופרים העברים. אמנם הדרך עוד רבה אולם אין ספק כי רוח חדשה מצעידה את האגודה לעידן חדש. אפשר לאפיין את השינויים ב-אגודת הסופרים העבריים בכמה תחומים.

ראשית, ניהול האגודה בידי יו"ר האגודה המשורר בלפור חקק והמנכ"ל מר משה מיטלמן עדות לשיתוף פעולה יוצא דופן בין איש המעשה, מיטלמן לבין איש הרוח חקק. בהיבחר מילטמן למנכ"ל האגודה יש שהרימו גבה, בהיותו בעל ניסיון ניהול שעיקרו צבאי, יש סברו שמנהל כללי מן התחום הזה לא יתאים לנהל את האגודה, אין ספק שהתחזיות התבדו. אמנם עוד יש לפעול רבות לשיקום האגודה, אך יש לציין שבחו של אדם בפניו במקרה המיוחד הזה. לאחרונה נתבשרו חברי הוועד בישיבה האחרונה ב 11.2.08 על קבלת אישור מנהל תקין . לא אכנס לכל השינויים שהתרחשו במבנה במהלך השנתיים שבהן מכהן מיטלמן כמנכ"ל האגודה, אך יש לראות במבנה נכס שמצליח להפיק הכנסות. האולמות שופצו וחלק מן המבנה הושכר בידי גופים, מה שמעניק לבית תזרים מזומנים בנוסף לתקציבים שמועברים ע"י משרד התרבות. פעילותה של האגודה בשנת השישים למדינה ראויה להערכה ולהערצה. יו"ר ועדת האירועים המשוררת והציירת לאה טרן בשיתוף עם המנכ"ל מעלים תוכניות מגוונות. יש שיתוף פעולה עם יוצרים רבים אשר מוצאים דרך ליצור קשר עם המוסד הוותיק. לשם הדגמה אציין מספר אירועים חשובים שהתקיימו בעבר הקרוב ואעלה כאן הזמנה פומבית לאירועים הקרובים. בשבוע שעבר נערך אירוע ההשקה לסדרת אירועים בנושא "היוצרים של המדינה" בהנחייתו של העיתונאי והיוצר מאיר עוזיאל. הערב הראשון התקיים ב- 3.2.08 לכבוד המשורר נתן אלתרמן והשתתפו בו יוצרים רבים: נאוה סמל, יהודה אטלס, יוסי אלפי, מרדכי גלדמן, יצחק נוי, דן כנר, רן יגיל, איילת פלג, נתן סלור (נכדו של נתן אלתרמן) ועוד. לא היה מקום להכיל את כל האורחים שביקשו להצטופף באירוע החגיגי. זה היה אירוע מרשים. האירוע הבא יתקיים בחודש מרץ ומי שרוצה להתארח באירוע השני על אהרון מגד צריך לשריין מקום כבר כעת ולא תתאפשר השתתפותו באירוע. בכל מקרה מי שלא יספיק לשריין לעצמו מקום ימצא שיתקיימו אירועים נוספים במהלך השנה על היוצרים הבאים וביניהם : חנוך ברטוב, משה שמיר, יעקב אורלנד,נעמי פרנקל, חיים גורי.אירוע תקשורתי מיוחד יזם היו"ר בלפור חקק עקב המתרחש בסין. מתברר מהדו"ח הקנדי "קציר דמים" שחיברו דיויד קילגור (מזכיר המדינה הקנדי) ועו"ד דיויד מטאס שהממשל הסיני מקים מגרשי ספורט, אך בו זמנית הוא קוצר את אבריהם של כת הפאלון גונג לצורכי השתלה. בית הסופר ארח את מחבר הדו"ח דיויד קילגור ב-13 בפברואר 2008 וקרא לשר התרבות ח"כ ראלב מג'דלה לעכב שיגור ספורטאים ל-אולימפיאדה עד שוועדה בלתי תלויה תבדוק את טענות הדו"ח הקנדי. באירוע זה ניתנה חשיפה לספר שיריה של המשוררת פנינה פרנקל על מסעה ל-סין "טיפה טופפה על גג פגודה".

בעקבות אירוע זה הוזמן יו"ר האגודה לריאיון בערוץ הכנסת. לא ניתן להכיל את כל האירועים שהתקיימו באגודה לאחרונה, ראוי לציין שוועדת האירועים מתמידה בהתייחסותה לספרים חדשים, גלופה ראשונה בעריכתה של המשוררת דליס מעניקה חשיפה ליוצרים חדשים וליוצרים ותיקים המוציאים ספר חדש לאור. יש לעקוב אחר הפרסומים באתר האגודה אודות אירועים נוספים. גם המשורר מנחם מ. פאלק מעניק חשיפה ליוצרים חדשים באגודה במסגרת תפקידו כיו"ר ועדת הקבלה של האגודה. אחד האירועים המרשימים בקרוב יהיה לכבוד "מאה שנות פמיניזם- יום הולדת המאה של הסופרת סימון דה- בובואר". אירוע במסגרת יום האישה הבינלאומי ב10 במרץ 2008. את האירוע תפתח רעייתו של היו"ר בלפור חקק , הגב' תפארת חקק. משוררת וסופרת ילדים בזכות עצמה (לאחרונה, ראה אור ספר ילדים מקסים "לישון עם אבא ואימא " ראשון בסדרת ספרי ילדים). האירוע בעריכת לאה טרן ו-עדנה מיטווך מלר .ראויה לציון הוועדה ללשון העברית בראשותה של ד"ר אורה עשהאל. הוועדה ללשון באגודת הסופרים העבריים פעלה, פועלת ותפעל להאדרת התודעה בחשיבותה של השפה העברית לעם היושב בארצו וכנכס לשוני ערכי ובר קיימא. הוועדה אינה "משמרת" את העברית אלא מטפחת אותה. אורה עשהאל מסרה לי: הוועדה הוקמה בשנת התשס"ז ביוזמת בלפור חקק, יו"ר אגודת הסופרים העבריים, שביקשני לעמוד בראשה. בהתשס"ז קיימה הוועדה ארבעה אירועים בבית הסופר ע"ש שאול טשרניחובסקי, מי שהסכימה לפעול בוועדה בהתנדבות, לבקשתי, היא זיוה (וילהלמינה) ברנדס סוסק.תכנון לשנת התשס"ח, נמסר באדיבותה של ד"ר אורה עשהאל בשנת התשס"ח תפעל הוועדה לגיבוש מטרותיה במסגרת אגודת הסופרים העבריים, מסתמן מלכתחילה שאנו עוסקים, מטבע הדברים, בספרות העברית, בספרות ולשון, תוך הדגשת הלשון העברית, בהתייחסות לכך, שאפילו כיום, עבור סופרים רבים כותבי עברית, הלשון בה הם כותבים היא שפה נרכשת ולא שפת אם והם סופרים "דו-שרשיים". בוועדה ארבעה חברים: השנה הסכימו להצטרף לוועדה שני חברי ועד: אביב עקרוני ו-נביל נאסרלדין. אביב עקרוני הינו לשונאי, עורך בעל ניסיון ומתרגם. נביל נאסר אדין שולט בעברית ובערבית. וילהלמינה, תוכל להמשיך לתרום לנו בנושא האירועים. פנינה אליאני שורוק תתמקד בקשר עם משרד החינוך, לאחר שבשנה שעברה הכינה סקירה, בעקבותיה נערך באגודה דיון בתכנית הלימודים בספרות ובשימושי הלשון של תלמידי התיכון.טוב תעשה הוועדה אם תפעל להבנת הקשר בין העברית והערבית ולהדגשת נקודה זו במפגשים בין סופרים כותבי עברית וערבית ולמען הצגת תרגומים בשפות אלה, דבר שיאפשר קשר טוב יותר והבנה הדדית בין כותבי העברית והערבית בישראל.ארבעה יעדים ניתן יהיה להשיג בשנה זו:- יצירת קשר מסודר עם האקדמיה ללשון, - יצירת מיזם לפעילות בנושא עברית – ערבית, עם תוצר של שירים המובאים בשתי השפות, במפגש המסורתי של משוררים עבריים ודרוזים, בשאיפה לתעד זאת באינטרנט ובדפוס.- פעילות מסודרת במסגרת אירועים / פרוייקטים בשיתוף ראשי ועדות אלו באגודת הסופרים.- מתן חסות (של תוכן בלבד) לספרים בעלי זיקה למטרות העמותה.בשנה זו מסתמנת האפשרות שייצאו לאור ספרים של כותבים מהעלייה הראשונה או צאצאים ישירים שלהם.

אנו נוכל להאציל מתן חסות ולדאוג לאיכות, ללא מעורבות כספית.היעדים המוצעים תלויים בשיתופי פעולה עם: יו"ר האגודה, יו"ר הוועדות לאירועים, פרוייקטים, קשרי חוץ.כמו כן מיזם עברית ערבית עשוי להתבצע כפעילות של חבר הוועדה נביל נאסר אדין בשיתוף כמובן עם בעלי התפקידים באגודה הנוגעים בדבר.השתתפות בהוצאת הספרים האמורות תתאפשר בסיועו של ד" ר אביב עקרוני שכאמור יש לו הניסיון והמיומנות לכך.במסגרת פעילות האגודה בחודש מרץ וחודש אפריל יתקיימו שני אירועים שיאירו את עבודתם של העורכים הספרותיים. בחודש מרץ בשבעה עשר לחודש יתקיים שיח עורכים בין העורכים יתארחו באגודה: המשוררת ציפי שחרור, "מאזניים". המשורר הדוקטוראנט מהאוניברסיטה העברית מתי שמואלוף ובת שחר גורפינקל, "הכיוון מזרח". ד"ר זיוה פלדמן, "מראה". המשוררת אביה בן דוד, "ידיעות אחרונות", "פואמה", "מגזין . 03גב' יעל ישראל, "בלוג בננות" באינטרנט. בערב בחודש מרץ קוראים שירי דיאלוג: ד"ר מירי דבי-קריצלר, עודד גיורי, יוסף עוזר, חיים אברהם . בחודש אפריל בארבעה עשר יארח פרופ' הלל ברזל עורכים ספרותיים ותיקים במסגרת האירוע שיח יוצרים ועורכים שמרנות ומהפכנות ביצירה ובעריכה. ברכת חג המשורר בלפור חקק. הרמת כוסית מר משה מיטלמן מנכ"ל האגודה. הסופר אברם קנטור עורך ראשי "ספרית פועלים". המשוררת ציפי שחרור עורכת "מאזניים". המשורר איתמר יעוז קסט עורך "עקד "ו"פסיפס"המשוררת חוה פנחס הכהן עורכת "דימוי". פרופ' הלל ברזל מחבר הספר "מהפכות צורניות" הצגת הנושא הסופר שמאי גולן. בתוכנית האמנותית קריאה זמרה ונגינה. האירוע בהנחיית המשוררת לאה טרן יו"ר ועדת האירועים. בחודשים הקרובים תמסד יו"ר וועדת האירועים לאה טרן, "לילה לבן" בבית הסופר במסגרתו יקראו משוררים וסופרים מפרי יצירתם. היו בקשר עם המנכ"ל משה מיטלמן והמזכירה מיכל ריחן. ניכר שרוח חדשה מנשבת בבית הסופר על שם טשרניחובסקי. אל נשכח שטשרניחובסקי היה זה שכתב את השיר "אני מאמין": "שחקי שחקי על חלומות/ זו אני החולם שח". ואכן כדי להוביל שינוי ותנופה צריך להאמין בחלום. רק מי שמאמין בחלום ודבק בו, יכול גם לממש אותו. כולנו מייחלים שבית הסופר יממש את הציפיות וימתג עצמו מחדש כבית של סופרים, כמשכן של רוח ושל תסיסה ספרותית בלתי נגמרת.שושנה ויגדוברת אגודת הסופרים העברים 2008

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שושנה ויג

.