אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

משה רבנו כוכב קולנוע עליון


אלי אשד's picture

משה רבנו וסיפור הרפתקאותיו, משהותו בחצר פרעה במצרים, דרך חציית ים סוף, העלייה להר סיני וכו', הופיעו במספר לא קטן כלל של סרטים, ואין המדובר רק ב"עשרת הדיברות " ו"נסיך מצרים" הידועים. אם ניתן לאפיין את הגרסאות המוסרטות בקווים כלליים, הרי שנדמה כי לאורך השנים הופכות אלו פחות ופחות נאמנות לתנ"ך ויותר למציאות ההיסטורית "הארכיאולוגית" של התקופה. בנוסף, נראה כי הן נעשות יותר ויותר פוליטיקלי- קורקטיות", כפי שניתן להיווכח בהשוואה בין "עשרת הדיברות" ו"נסיך מצרים", שם אין משה נאבק למען האמונה והאל כפי שהוא נאבק למען שחרור עמו. האל כמעט ואינו מוזכר.

צ'רלסטון

צ'רלסטון הסטון בתפקיד משה

הנה רשימה (כמעט) מלאה של הסרטים העוסקים בנושא -

משה ויציאת מצרים, 1905. סרט צרפתי מבית היוצר של חברת "פאטה" שכלל מלאכים מכונפים ואת אלוהים בכבודו ובעצמו, בגרסה דתית אדוקה ביותר. חיי משה, 1909. סרט מבית היוצר של חברת "ויטאגראף" האמריקנית, שבמקור הוקרן בטלביזיה בהמשכים מדי שבוע. פרעה, או ישראל במצרים, 1910. סרט מבית היוצר של חברת "גאומונט" הצרפתית. ינקותו של משה, 1911. סרט צרפתי. מרד העבדים, 1911. סרט של חברת "פאטה" המתרחש בימי פרעה רעמסס. עשרת הדיברות 1923. הגרסה הראשונה של הבמאי המפורסם ססיל דה מיל לסיפור משה. הסרט האילם היה מחולק לשני סיפורים, האחד תיאור סיפור יציאת מצריים והשני גרסה "עכשווית" של הסיפור, המתארת אירועים מקבילים המתרחשים בשנות העשרים של המאה העשרים. הסיפור התנ"כי היה כאן רק הקדמה בת כ-60 דקות לסיפור העכשווי. הירח של ישראל, 1924, סרט אוסטרי בבימויו של מיכאל קורטיס ובכיכובה של מריה קורדה היפה, מבוסס על רומן, מאת ריידר האגארד (מחבר "מכרות המלך שלמה") העוסק בעלילות נסיך מצרי בעת יציאת מצרים. מכיוון שהסרט יצא במקביל עם "עשרת הדיברות" של דה מיל, פתרה החברה האמריקנית פתרה את התחרות באופן היעיל ביותר - היא טרחה וקנתה את כל העותקים והעלימה אותו מהשוק. רק לאחרונה הופיע הסרט מחדש בוידאו. השדות הירוקים, 1936. פרודיה על סיפורי התנ"ך בה מככבים שחקנים שחורים שונים בגרסה "כושית" של הסיפורים, כולל סיפור משה ויציאת מצרים.

10.עשרת הדיברות, 1956. הגרסה השנייה של ססיל דה מיל לסיפור, המצליחה והמפורסמת מכל, עם צ'רלטון הסטון בתפקיד משה רבנו. כאן יצר דה מיל אפוס אמיתי, בן 3 שעות, בו צ'רלטון הסטון משחק את משה ויול ברינר את פרעה, כשלצידם אלפי ניצבים. הסרט זכה להצלחה אדירה ושימש כדגם שיש לחקותו לכל הסרטים התנ"כיים שבאו אחריו.

11. משה נותן החוק, סדרת טלוויזיה איטלקית של ג'אפרנקו דה בוסיו, 1975. עם ברט לנקסטר בתפקיד משה, ע"פ תסריט של הסופר הבריטי המפורסם אנתוני ברג'ס. הסדרה, שאורכה 6 שעות, צולמה במדבר סיני וניסתה לספק תיאור מציאותי ומפורט ביותר של חיי המצרים והעברים הקדמונים.

משה ואהרון, 1975. סרט מערב גרמני המבוסס על אופרה ידועה של ארנולד שנברג.

13. wholly moses, פרודיה בסגנון מונטי פייטון, בה מככב דדלי מור כתייר בארץ הקודש המגלה מגילה שעליה סיפורו הבלתי ידוע עד כה של הרשל, עברי בן זמנו של משה, העובר אירועים דומים לאלו של משה רבנו עצמו, תמיד צעד אחד מאחוריו. מתחתן עם בת אחרת של יתרו, עולה אחריו להר סיני וחושב שדבר האלוהים מיועד לו, בא לפרעה לדרוש לשחרר את עמו יום אחרי שמשה כבר שיחרר אותם ולבסוף נכתב סביבו ספר בלתי ידוע של התורה.

14. פרעה והעבד, 1985. סרט צרפתי בבימויו של פטריק מונייר השוויצרי, שצולם בישראל. סיפורם של פרעה והעבד משה שהציל את חייו במדבר במהלך קרב עם אחד משבטי המדבר.

15.משה, 1996. מסדרת סרטי תנ"ך טלביזיוניים, בכיכובו של בן קינגסלי (שהופיע קודם לכן בתפקיד פוטיפר המצרי, בסרט הקודם בסדרה שעסק ביוסף)

נסיך מצרים

16. עשרת הדיברות, 1997. סרט מצוייר בוידאו.

17. נסיך מצרים, 1998. סרט מצויר מצליח מאוד. (ואף מחזמר שלו תרמה, בין השאר, עופרה חזה, אחד משיריה).

18. סיפורים קסומים - סיפור מצרים, 1998. סרט מצויר לוידאו, אודות עלילות משה במדבר. כתב סופר הפנטזיה הידוע פיטר ביגל (מחבר ספר הפנטזיה הקלאסי "חד הקרן האחרון").

19. נסיך הנילוס : סיפור משה, סרט מצויר,.1999. חיקוי אוסטרלי ל"נסיך מצרים".

20. סיפורו של משה, 2003. סרט מצויר, מסופר בידי צ'רלסטון הסטון.

סרטים המתרחשים בתקופת אחנאטון, שלדעת אחדים מן החוקרים הייתה התקופה בה התחוללה יציאת מצרים :

שנהת המצרי, (1954) סרטו ההוליוודי של מיכאל קורטיס (במאי "הירח של ישראל"), ע"פ ספרו של מיקה וולטרי הפיני אודות חצרו של פרעה אחנאטון, שהאמין באל אחד.

מלכת הנילוס, , 1961. סרטו האיטלקי של פרננדו קרצ'יו אודות רומן בין נפרטיטי, אישתו של אחנאטון, ופסל (אדמונד פרודון שהופיע בתפקיד דומה ב"המצרי ").

פרעה, סרטו הפולני משנת 1966 של ג'רזי קולורוביץ', ע"פ ספרו של בולסלב פרוס, המתרחש זמן לא רב לאחר יציאת מצריים, בימי רעמסס ה-13, הפרעה האחרון של השושלת הרעמססית, בערך בתקופת השופטים בארץ ישראל, כשהזיכרונות הנוגעים ליציאת מצרים עודם טריים מאוד.

הסרט "פרעה".

על משה רבנו הופיעו גם לא מעט קטעים קומיים בטלוויזיה הישראלית לדורותיה. נזכיר קטע מתוך "ניקוי ראש", משנות השבעים, בו משה העומד ליד הסנה הבוער נאלץ להשיל את נעליו, מגלה שאינו יכול לעמוד בחום המדבר ונמלט מן המקום. מן הסתם הופיעו גם קטעים דומים ב"זהו זה" ותוכניות אחרות – קוראים שבזיכרונם פרטים כגון אלה מוזמנים למסרם למערכת.

סרטי משה

אתר סרטים על מצרים העתיקה

בחזרה לימי התנ"ך בקולנוע העולמי

Comments

משה והעם היהודי

מדהים ששרדנו אלפי השנים מאז שהיינו עבדים במצרים ובנינו את הפירמידות פיתום ורעמסס

הלו אריק לא נסחפת ?

אני אוהב מאוד את ליל הסדר על האוירה המשפחתית שבו אבל : באמת היינו עבדים במצרים ובנינו שם פירמידות ?

באמת היינו עבדים במצרים

וה' הוציאנו משם ביד נטויה וזרוע חזקה

חשוב לספר לדור הצעיר שידעו מאיפה באנו

יש חוקרים הטוענים:לא היינו בפירמידות ולא יצאנו ממצרים דעתי שונה

יש חוקרים המטילים ספק בחלק ניכר מההיסטוריה הקדומה שלנו.הם לא מצאו ידיעות על כך בכתובות של מלכי מצרים ומימצאים ארכיאולוגיים על נדידה בסיני 40 שנה.
על כך יאמר: בעתונות ובטלבזיה המצרית לא נאמר על כך דבר.
המלכים כתבו בכתובות שלהם רק מה שירומם את שמם. ודאי לא על בריחת עבדים ממצרים.

אבל, יש ראיות בלתי ישירות לאירועים אלה.

יש חוקרים הטוענים:לא היינו בפירמידות ולא יצאנו ממצרים דעתי שונה

יש חוקרים המטילים ספק בחלק ניכר מההיסטוריה הקדומה שלנו.הם לא מצאו ידיעות על כך בכתובות של מלכי מצרים ומימצאים ארכיאולוגיים על נדידה בסיני 40 שנה.
על כך יאמר: בעתונות ובטלבזיה המצרית לא נאמר על כך דבר.
המלכים כתבו בכתובות שלהם רק מה שירומם את שמם. ודאי לא על בריחת עבדים ממצרים.

אבל, יש ראיות בלתי ישירות לאירועים אלה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.