אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בני סלע נתפס - ההשפלה


מתן אהרוני's picture

דבר אחד ויחיד נכון עשתה המשטרה בכל פרשת בריחתו של בני סלע – היא לא שכחה לפרסם את תמונות ההשפלה שלו – התמונות הראשונות ששודרו במהדורות החדשות, תמונות שבו נראה בני סלע לאחר תפיסתו, כשהוא מותש, מוכה, צנום, משפיל מבטו, לעומת השוטרים שמחזיקים אותו ומבקשים להרים אותו, כדי שיוכלו לצלם את פניו של מי שהיה נרדף במשך שבועיים וכעת נתפס.

תמונת ההשפלה - בני סלע נתפס. חדשות ערוץ עשר

בתקופה שבה נוצר מצב שבו התדמית היא העיקר, מלבדה הכל הוא כבר לא דבר מעניין ונכון להשקיע בו, במצב שבו קיימות מלחמות תדמית בין גופים, מדינות וגם סתם בין צדדים שונים של תפישות, תמונת ההשפלה הפכה להיות התמונה הכי חשובה בכל פרשה. בלעדיה לא ניתן להכריז על סיום מתאים ונכון לפרשה. בישראל אנו נמצאים בתקופה לא טובה – בתקופה של מחדלים בכל התחומים. בתקופה זו תמונת השפלה היא מהותית לסיום נכון של כל פרשה. בתקופה זו הצבא נתפש לא מוכן, אלא כל מה שהיה בידו הייתה התדמית שלו, שלבסוף הוכחה גם היא כשגויה. בפוליטיקה לא מפסיקים להתגלות מחדלים מביישים, של הטרדות מיניות, של שחיתויות ומה לא, וגם המשטרה לא זכתה לציון גבוה בקרב הציבור - מחדל הבריחה של האנס הנורא בני סלע. אך במקרה זה לפחות היא השיגה לבסוף ניצחון- השיגה את תמונת ההשפלה.ב-מלחמת לבנון השנייה כולם הכריזו כי לא היו מנצחים. הדבר נובע מכך שלא הייתה תמונת השפלה. אם הייתה תמונת השפלה כלשהי הדבר כבר היה מקבל משמעות תדמיתנית אחרת לגמרי. צה"ל נלחם, תרתי משמע, כדי להביא את התמונה הזו, איזושהי תמונת השפלה אך לא הצליח בזה: שום טרוריסט לא הרים את ידיו למול המצלמה, לא היו בנמצא תמונות של גופות של מחבלים לפרסום למען המורל וכמובן שתמונת מנהיג חיזבאללה, נסראללה, הייתה פותרת את כל הבעיה, כשתדמית ישראל הייתה כבר אחרת- מעצמה צבאית מדהימה. אך במסכת הכישלונות האחרונים, או יותר נכון המחדלים האחרונים, כל הגופים במדינה לא מצליחים לייצר את תמונת ההשפלה של האויב, של מה שיתאר ויזואלית את הפתרון הנכון למצב. תמונות כמו של הנשיא קצב יושב בכלא הייתה תמונה השפלה טובה, נסראללה נכנע הייתה תמונה נפלאה, ולא חסרות עוד תמונות שהיו מייצגות את סיומן של פרשיות מביכות ומחדלים מבישים. תמונת השפלה היא מהותית בעיקר בזמן מלחמה. ב-מלחמת העולם הראשונה, בתקופה שלתמונה עדיין לא הייתה את מלוא כוחה, חוזה ורסאי סיפק את הסחורה, כשהיה חוזה של השפלה כלל-לאומית עבור גרמניה. לעומת זאת, ב-מלחמת ויאטנם, המלחמה הראשונה שאותה הכריעו לבסוף תמונות ההשפלה, היו דווקא תמונות של ארונות החיילים האמריקאים או תמונות של ילדות ויאטנמיות רצות ערומות מהכפר המוצת שהכריזו על הפסדם של האמריקאים במלחמה.

תמונת ההשפלה - סאדאם חוסיין

האמריקאים, כמומחים בחשיבות התדמית, לבסוף הפנימו את כוחה של תמונת ההשפלה והדוגמא המושלמת ליישומה באופן נכון היא תמונתו של סדאם חוסיין מושפל – התמונה שבו הוא נמצא במתקן צבאי, בזמן שבו הוא עדיין לא התגלח והתארגן לאחר תפישתו, התמונה שבו בודקים בכלא הצבאי את פיו - כמו סוס לפני מכירה. זוהי תמונת ההשפלה המושלמת שהוצגה לראווה.המשטרה שלנו הפנימה את העניין וסיפקה את הסחורה, את התמונה המיוחלת שמחלקת יחסי הציבור דרשה בכל מצב. לשם כך התגייסו מהדורות החדשות אשר קיבלו לבסוף את התמונה, אך גם זה היה נראה מאולץ ובעייתי – במהדורות החדשות של שעה שמונה התעסקו במשפט אחד שלו זכו לקבל מהמשטרה – "בני סלע נתפס". על משפט זה חזרו בלי סוף בלי להוסיף דבר מלבדו. שעות של חזרות על אותו משפט עם כל מיני ראיונות עם כתבים ושוטרים, כמו הראיון חסר המשמעות עם המפכ"ל שטוען כי בני סלע אכן נתפס וכעת יש לחקור את העניין. גם הכתבים חזרו בדיוק על אותם הדברים. כעת ייבדקו הדברים. דה..... לבסוף, בערוץ 2, לאחר "ארץ נהדרת", שנכשלה באקטואליות שלה, שמתיימרת להוות מהדורת חדשות אלטרנטיבית, לא גילתה גמישות ולא הזכירה במילה את התפיסה, מהדורת החדשות המיוחדת של ערוץ 2 הציגה את אותן תמונות השפלה שוב ושוב בחזרה מתמשכת, שבשלב מסוים עברה לחיצוי המסך, בו בצד אחד והגדול יותר חזרו על אותן תמונות ההשפלה ובצד השני הקטן נערכו ראיונות עם שוטרים ועדי ראיה חסרות כל חשיבות. למרות סיפוק התמונה, הדבר לא מביא לסיום נכון ומספיק של הפרשה. מכאן צריך להתחיל ולבדוק את הענייניים מבפנים, כיוון שצריך לטפל במהות הבעיה. כיצד נוצרו כל המחדלים, שהתחילו בבריחה הפשוטה עם טופס שגוי וחוסר תיאום בין כל הגורמים, המשיכו בחיפושים המשונים בהם שכחו להשתמש בכלבי גישוש (למרות שנמצאו מכנסי האסיר שאותם פשט), בהיעדר מידע מודיעיני, בשיטוטים מיותרים של אלפי שוטרים מנומנמים, לבושים במדים בלי להרבות בשימוש בתצפיתנים בגגות הבניינים ובהרבה שוטרים חסויים. ועד למחדל האחרון שפורסם היום כי המשטרה לא חשבה גם להציב מארב על בית הקרובים אליו כמו משפחתו המאמצת שהיא זו שלבסוף הודיעה למשטרה על ביקורו ובעקבותיה הוא לבסוף נתפס. נקווה שלא נראה הרבה תמונות השפלה, כיוון שהן רק מעידות על קיומם של מחדלים ופרשיות רעות ומביכות, אך אם אלו כבר נחשפו או נעשו, התמונה הזו מעידה על תחילת סיום הפרשה. כך לתמונת השפלה זו של בני סלע חיכינו וייחלנו תקופה. מזל שכך לפחות מתחילה להסתיים הפרשה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מתן אהרוני

.