אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אנדי וורהול - אמנות פופ


אילנה גרף's picture

אנדי וורהול, השחקן הראשי של אמנות הפופ ויוצרם של סדרות פורטרטים של כוכבי פופ, היה גם האמן הראשון שהפך את התופעה לנושא העיקרי ביצירתו. בשנות ה-70 וה-80 יצר וורהול פורטרטים של כוכבי פופ ושחקנים בינלאומיים, כמו הביטלס, מיק ג'אגר, קית' ריצ'ארדס, ליזה מינלי, ארתה פרנקלין, מייקל ג'קסון ועוד.החל מה-24 בנובמבר מציג מוזיאון ה"אלברטינה" ב-וינה עבודות על נייר בנושא, מחציתן מוצגות לראשונה. היצירות הובאו מ- andy warhol foundation לאמנות ויזואלית ב-ניו יורק שנוסד זמן מה לאחר מותו של האמן ולפי בקשתו.למעלה מ-60 ציורים פוסטרים וקולאז'ים מ-1975 ועד 1986 מוצגות בתערוכה. אנדי וורהול, בן למהגרים סלובקים צייר, גרפיקאי וקולנוען יצר יצירות דמויות מוצרים תעשייתיים, הוא הפיק מספר רב של סדרות הדפסי משי , המתארות דמויות מפורסמות וארועים של שנות השישים, ומוצרי צריכה של חברת השפע האמריקאית. הוא יצר מעצמו סופר-סטאר ע"י חיבור בין הסמל המסחרי, הטרייד-מארק "וורהול" לבין החלום האמריקאי של הצלחה חברתית וכלכלית, והיה מצד אחד צופה ומצד שני מייצג של תקופה תרבותית בעצמו.סגנון הפורטרטים נע בין זוהר למלנכוליה, ספונטניות וחזרתיות ומאפיין את תרבות הפופ שהפכה אנשים רגילים לאייקונים.

אנדי וורהול - הביטלס

אנדי וורהול תפס בפורטרטים הללו מה שנדמה שהיו רגעים אינטימיים של מיפגשים עם המוזיקאים הבולטים של זמנו והנציח אותם על נייר.מ-1963 היה ל-אנדי וורהול קשר קרוב במיוחד עם "האבנים המתגלגלות" מייק ג'אגר אייקון של אותם ימים מונצח רבות ברישומים והדפסים. באמצע שנות ה-70 אנדי וורהול אף עיצב עטיפה לאלבום שהופיע ב-1977 "love you live" בתקליטי "וירג'ין". 14 הדפים של הסדרה ופורטרטים של מיק ג'אגר נמצאים בפוקוס של תערוכה זו.

אנדי וורהול, מיק ג'אגר - פורטרט

אנדי וורהול, עטיפת התקליט "love you live"

אנדי וורהול השתמש בצילומים כמודלים לצורך ציור הפורטרטים שלו. הוא הקרין אותם על נייר שהיה תלוי על קיר. הוא השתמש בעיפרון גרפיט כאשר עבר וסימן את תווי הפנים הייחודיים של מצולמיו. ציורי עיפרון אלה שימשו כהכנה לציורי האקריליק הצבעוניים וגם להדפסי רשת.בסוף שנות ה-40 , וורהול שהחל כאמן מסחרי יצר קשת רחבה של טכניקות הדפס אמנותי. הוא השתמש בהן כדי לטשטש את הגבולות בין אורגינאלים לרפרודוקציות ובכך ערער את המושגים המסורתיים של האמנות הפלסטית.

מייקל ג'קסון

קולאז' של סלבריטיז שיצר ב-1978 מסביר את מקומו ומעמדו התרבותי של אנדי וורהול עצמו בכך שדמותו שלו (בפרופיל) מתמזגת גם היא בתוך הציור. בכך מיקם עצמו ככוכב בין כוכבים ובו זמנית מתאר את עצמו כצופה מן הצד. אנדי וורהול היה זה שביטא את דעתו לגבי מושג הכוכבות כבר בשנת בשנת 1968: "בעתיד כל אחד יוכל להיות מפורסם בעולם תוך 15 דקות".

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אילנה גרף

.