אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

לגלוש בתוך פסל - טייט גלרי לונדון


אילנה גרף's picture

האמן הגרמני קרסטן הולר (carsten höller ) הציב באולם הטורבינות הישן שמהווה את האולם המרכזי של ה-טייט-גלרי ב-לונדון, 5 מיגלשות מתכת שבהן יכול הקהל לגלוש. אורך המגלשות בפרוייקט שנקרא test site 2006 הוא 58 מטר.

מסביר הולר: "המגלשה היא בעצם פסל שאתה יכול להיכנס לתוכו, דבר שהשתמשו בו פסלים בעבר, אבל ההבדל בין המיגלשות לבין פסלים אינטראקטיביים אחרים הוא שהאדם שנכנס לתוך הפסל יכול לעבור בתוכן ממקום למקום, ולחוות סוג של "נסיעה" ( transportation) כמו במעלית או מדרגות נעות. כלומר: הוא נכנס במקום אחד ויוצא במקום אחר".המעבר במיגלשות הוא חלק ואינו דורש הפעלת אנרגיה אבל יחד עם זאת מעורב בו סוג של הנאה מלווה בפניקה, ואלמנט ריגשי, משהו בין עונג לשיגעון.מה שהוא מכנה voluptuous panic .מה שמעניין את הולר בו זמנית הם גם החוויה הויזואלית של התבוננות באנשים גולשים בתוך הפסלים שלו וגם החוויה של ההתבוננות בתוך המגלשות עצמן. האדם המתנסה בגלישה משתתף פיזית וחווה גם את חויית ההתבוננות והחקירה של פנים הפסל באופן פיזי, ויחד עם זאת גם הוא חווה וחוקר את התנהגותו שלו עצמו.

הולר, יצר בעבר כבר מספר פרוייקטים חוויתיים דומים במקומות שונים באירופה, ב-1996 יצר את ה- flying machine שבה העיפו המשתמשים את עצמם באויר, או ה- frisbee house ב-2000 שבו נכנסו אנשים לחדר מלא בצלחות פריסבי.כיום, מוצבות מגלשות נוסםות של הולר ב-6 גלריות נוספות. הוא מתייחס אל הפרוייקט ב-טייט כאל פרוטוטייפ, דגם - והחזון שלו הוא שילוב המגלשות בפרוייקטים סביבתיים עירוניים ואדריכליים.

 

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אילנה גרף

.