אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

להציב לי יד: ערב המחווה הראשון לרחל המשוררת כאבן הייסוד לבית לרחל המשוררת


שושנה ויג's picture

"להציב לי יד" – ערב המחווה הראשון לרחל המשוררת כאבן הייסוד לבית לרחל המשוררת כתיבה והנחייה: שושנה ויג

ערב המחווה הראשון לרחל המשוררת כאבן הייסוד לבית לרחל המשוררת

לקראת סיור ביום ג' 24.10.06 בחצר כנרת מטעם המועצה לשימור אתרים בשיתוף עם אגודת הסופרים העבריים אני מביאה דברים שנאמרו באירוע הפתיחה של השקת היוזמה בית לרחל המשוררת. ב – 20.9.06 התקיים ערב הפתיחה לייסוד בית לרחל המשוררת במלאת לרחל 116 שנים להולדתה ו- 75 שנה למותה"ברוכים הבאים לערב המיוחד הזה. ברוכים הבאים כולכם: אורחים מקרוב ואורחים מרחוק. בני משפחתה של רחל המשוררת ד"ר אורי מילשטיין אחיינה של המשוררת, ובתו תמר איבגי מילשטיין. ברוכים הבאים משוררות ומשוררים מוקירי זכרה. אורחים, קהל שוחרי ספרות , המחפשים בית נוסף לשירה העברית. ברכה מיוחדת למנכ"ל המועצה לשימור אתרים מר יוסי פלדמן שהעניק חסותו לערב הזה, וברכה גם ליו"ר אגודת הסופרים העברים המשורר בלפור חקק שנמצא עמנו כאן הערב ונותן את חסותו למיזם החשוב. שניהם נרתמו לסייע להגשמת החלום של העם כולו. לא אטעה אם אומר, שרבים חשבו משך שנים שרחל ראויה ליותר. ועבורי הערב הוא הגשמת חלום, ואני מקווה שזוהי רק תחילת הדרך.בחודש שבט בשנת תרצ"א כתבה רחל את השיר תפילה. אקרא את הבית הפותח משיר זה:תְּפִלָּה / רחל (1931-1890) אּם אֶת חַיַּי לֹא נָתַתִּי לָעָם,לוּ עִנּוּי מוֹתִי מְמֻשָּׁךְ יְחַלֶּה אֶת פְּנֵי הָאֵל הַנִּזְעָם,כְּמִיתַת בִּתּוֹ שֶׁל יִפְתָּח.וּבְבוֹא הַכּוֹרֵת לִכְרֹת אֶת נוֹפִי – לוּ קוֹל גַּרְזִנּוֹ יִתְעָרָב בְּקוֹלוֹת רִנָּה שֶׁל אַחִים עֲיֵפִים, בְּשׁוּבָם בְּשָׁלוֹם מִן הַקְּרָב. שבט, תרצ"א רחל כתבה את השיר לפני עשורים רבים, והיא כמו כתבה צוואה שמתאימה גם לימים אלה. אף שהמשוררת ידעה "שנתנה חייה לעם", היא לא זכתה לאחר מותה לבית. אף שיונקים אנו משירתה באדיקות רבה, לא מצאנו עד עצם היום הזה כוחות ומשאבים להקים לה גַלְעד. לה ולמורשתה. הזיכרון של רחל המשוררת כל כך חי עמנו. ואף על פי כן הוא לא בא לידי ביטוי הולם בחיינו הישראליים. אמנם הציבור מוקיר את זכרה וזה בא לידי ביטוי במיוחד בהוצאת ספריה לאור במהדורות רבות. אך בזה לא די. בערבי ספרות המיוחדים ליצירתה, הקהל נוהר, אך בזה לא די. אנשים נוהרים לקברה ומדפדפים בספר הקשור לקברה, כדי להתחבר אליה, כמו לא ניתקו ממנה השירים גם לאחר מותה. ובאופן אירוני, ממש בימים אלה, נגנב הספר מקברה, וזה לא לראשונה. וזה הפך להרגל מֵבִיש. כיצד הגעתי לרעיון לכונן בית לרחל המשוררת? הרעיון צמח בעקבות מסה קצרה שכתבתי לאינטרנט "היכן הבית של רחל המשוררת?". בעקבות הכתבה הקצרה וּתגובות הקוראים, הבנתי עד כמה חסר בנוף התרבותי שלנו מרכז רוחני למורשתה של רחל המשוררת.

תוך כדי עיון ביצירתה הגעתי לשיר המביע בקשה מיוחדת:תִּקְרְאִי נָא בִּשְׁמִי לְבִתֵּךְ הַקְּטַנָּה,לְהַצִּיב לִי יָד.כֹּה עָגוּם –לַעֲבֹר לָעַד.שִׁירִי הַיָּתוֹם,זֶה נִגּוּן עַרְבִּי שֶׁנָּדַם –הִיא תַשְׁמִיעַ-תַּמְשִׁיךְ בְּבֹקֶר-יוֹם.זֶה חוּטִי שֶׁנִּתַּקיְשֻׁזַּר אֶל בִּתָּהּ, נֶכְדָּתָהּ –לַמֶּרְחָק.[אב, תרפ"ט]אני תפילה שנצליח בעתיד לממש את צוואתה של רחל ולהציב לה יד, ויום עוד יבוא שבו ניפגש כולנו בחנוכת בַּיִת לרחל המשוררת. עתה אמעיט בדברים, ואעניק את הבמה למכובדים.בראשית האירוע הזמנתי את המארח, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים מר יוסי פלדמן לשאת דברים. לולא הירתמותו לחזון לא היינו נמצאים כאן הערב. מר יוסי פלדמן אירח אותנו לראשונה כאן בחצר סרגיי ב - 6 ביולי, ביום חמישי, חמישה ימים לפני המלחמה האחרונה. הוא ראוי לברכה כי הוא הנאמן הראשון של הרעיון להקים בית לרחל המשוררת. ואני שמחה לבשר לקהל שהמועצה לשימור אתרים נותנת חסותה לבית לרחל המשוררת ורואה בחצר כינרת את הבית לרחל המשוררת. יהיה בכך תיקון מאוחר לגירושה של המשוררת מחוות העלמות. אני מקווה שבעתיד נוכל גם להקים בית הנצחה גם בירושלים או בתל אביב. אני שמחה לבשר שמיד עם פרסום מאמרי, נרתמו ליוזמה שלי, יו"ר אגודת הסופרים העברים, המשורר בלפור חקק, וד"ר אורי מילשטיין נציג המשפחה. שלושתנו כוועדת היגוי לנושא מאמצים בחום את הצעתו של יוסי פלדמן ובזמן הקרוב נבקר באתר כינרת ונושיט עזרה ככל שיידרש."ובאמת , בתום האירוע הזמין אותנו מנכ"ל המועצה לשימור האתרים למשרדו בחצר סרגיי ביקש מאיתנו לפתוח יומנים (אורי מילשטיין ו-בלפור חקק) ולסמן ביומן תאריך לביקור בחצר כינרת המחודש. והתאריך מגיע בקרוב ב24.10.06 אנו נוסעים לחצר כינרת.יו"ר אגודת הסופרים העברים, המשורר בלפור חקק, בירך אותנו לאירוע חגיגי זה, ולהשקת המיזם. מיד עם פנייתי אליו, בלפור היה מאוד אמפאטי וגילה נכונות לרעיונות חדשניים. הוא שמסייע בידי להוציא מן הכוח אל הפועל את הבשורה החדשה "בית לרחל המשוררת". מזמן היינו צריכים להתכנס להקמת הבית לכבודה. אבל אם נצליח בעקבות החזון להקים לה יד כפי שחלמה, נבוא על שכרנו, אף שחלפו שבעה עשורים למותה.מדברי השניים שברכו, עולה המחשבה שכבר מזמן היינו צריכים ליזום את הבית לכבודה של רחל המשוררת. אינני יודעת להסביר תהליכים היסטוריים, אך התחושה היא שעתה בָּשְלה השעה להקים לה יד כפי שחלמה. אם אכן נעשה זאת, נממש את צוואתה. במהלך הערב שמענו דברים על השירה ושמענו את השירה. שמענו קולות שדיברו על המילים ושמענו מנגינות בעקבות השירים. כפתיחה מוזיקאלית הוזמנה שולמית ליבנת לשיר לנו את שירה של רחל "שם הרי גולן" . שולמית ליבנת, מנהלת המדרשה הלאומית. תומכת במיזם, והשתתפה בפגישות שקדמו לערב זה. שולמית ריגשה אותנו מאוד בקול שירתה.המשוררת פועה שלו תורן קראה משירי רחל. הסתבר שאין זו פעם ראשונה שהיא קוראת משירי רחל, היא קראה משירי רחל בשנות השישים בימי נשיאותו של זלמן שז"ר במשכן הנשיא.החוקרת והמשוררת ד"ר חלי איתן התייחסה לשירי רחל מנקודת מבטה. ד"ר אורי מילשטיין, אחיינה של המשוררת והיסטוריון צבאי. הוא העשיר אותנו מידיעותיו אודות הזיקה בין הביוגרפיה והפואטיקה בשירת רחל. בתו תמר איבגי מישטיין ליוותה אותו בקטע אמנותי וביצעה משירי רחל שהתאימו להשתלב במהלך דבריו.

תמונה מתוך ארוע רחל המשוררת בירושלים ביום 20 בספטמבר 2006. אורי מילשטיין

החלק האמנותי הזה שאוב ממופע משותף של אורי ושל בתו תמר. שניהם מופיעים בהתנדבות כאן כמו כל משתתפי הערב הזה המאמינים בהצלחת המיזם.לקטע מוזיקאלי נוסף הוזמנה הזמרת שולמית ליבנת ולאחר מכן הוזמנה פועה שלו תורן לקרוא משירי רחל. את הערב חתמה בשירה מרגשת שולמית ליבנת בשירה של רחל "התשמע קולי"."אני מקווה שהשירים של רחל ומורשתה של רחל יזכו לבית מורשת כפי שמתבקש, וכפי שראוי למשוררת במעמדה. עד כאן הערב המיוחד שהקדשנו למיזם "בית לרחל המשוררת". אנו מצפים שיהיו ערבים נוספים בעוד מקומות בארץ. מורשת העבר של רחל קופחה במשך שנים ועתה השעה לתקן את העיוות ההיסטורי. זוהי רק ההתחלה, ואנו מצפים לתמיכה נרחבת כדי להגשים את החלום "בית לרחל המשוררת". הן דמה בדמנו זורם, הן קולה בנו רן.לילה טוב לכל האורחים המכובדים, מצפים לראותכם באירועים הבאים, ומצפים אף שתשמרו עימנו קשר ותצפו להתפתחויות אודות המיזם. היום פתחנו את המיזם בארוע מחווה לרחל ליום הולדתה." (20.9.06, חצר סרגיי ירולשים)

אתר בית לרחל המשוררת (האתר בבניה)

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שושנה ויג

.