אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פסטיבלים מוזרים בלילות הארוכים


מתן אהרוני's picture

לא ברורה לי התופעה שמתרחשת כמעט מדי לילה מאוחר בערוץ המסחרי הכי נצפה והעיקרי, בערוץ 2 הממלכתי. מדובר על שידורים מ-פסטיבלים שונים שמשודרים בשעות הקטנות של הלילה. לפעמים מהשעה אחת, לפעמים יותר מאוחר, משלוש ומארבע בבוקר. מדובר על פסטיבלים של מספרי סיפורים, פסטיבלי כלייזמרים, קונצרטים ושלל פסטיבלים נוספים.

את התופעה גיליתי לתומי באחד מהלילות המאוחרים שבהם לא הצלחתי לישון. הדלקתי טלוויזיה והעברתי בטבעיות לערוץ שחשבתי שיספק את הסחורה. קיוויתי למצוא בשעות הלילה הללו איזה סדרה ישנה ומאוסה או תוכנית בידור שרצה כבר כמה וכמה שידורים חוזרים שיספקו אותי ויצליחו לעייף אותי. אך להפתעתי הרבה מצאתי משהו אחר לגמרי. לא ברור ולא מתאים. מדובר על פסטיבלים שונים שהתרחשו כנראה בלי ידיעתי באיזה מקום בארצנו הקטנטונת מתי שהוא עם כמה משתתפים חלקם מוכרים, חלקם פחות וחלקם כבר לא בין החיים.

הרציונל ברור לגמרי עבור קובעי התוכניה של הערוץ המסחרי והממלכתי שנוצר. אם עד שעה כה מאוחרת זו הצופים נשארו ערים, הדבר לא טוב לבריאותם ולכלכלה. לכן צריכים למצוא נוסחת שינה מהירה. והפתרון נמצא: שידורים חוזרים ורבים של פסטיבלים משודרים שהתרחשו ותועדו. הצילום הוא חזיתי ופאסיבי ללא הרבה מחשבה. בתיאטרליות מצולמת חסרת מעוף והפתעה. המצלמה מצלמת את היושבים על הבמה ומספרים את סיפוריהם או מנגנים את המוסיקה שלהם. באותה נשימה האנשים בערוץ שתיים גם מקווים לרשום עוד וי על שידורי הפקות מקור ויצירה ישראלים בהשקעה זעומה.

שאלתי את עצמי מה עושים השידורים הללו בערוץ המסחרי הכי נצפה והכי משפיע על התרבות הישראלית. האם בטעות העברתי לערוץ 33 או שהשידורים עימו התאחדו לרגל המאורע?

יש לתופעה צדדים חיוביים. מכל הג'אנק שיש בטלוויזיה מגיע לצופים גם קצת שלווה ותרבות "גבוהה" עם פסטיבל מספרי סיפורים למשל. את חלק מפסטיבל מספרי סיפורים ראיתי. אפילו לא ויתרתי וצפיתי בחלק השני של אותו פרק מיוחד על החמורים.

את "התצפית" ערכתי על פסטיבל מספרי סיפורים שהיה מוקדש לסיפורי חמורים!!

כן כנראה שיש לאנשים הרבה מה לומר ולספר על החמורים שפעם בארץ ישראל עימם היו נוסעים. למדתי על החמורים השונים שהיו ועל הקשר שלהם לבני המעמדות השונים.

אפילו כמעט ונישבתי בקסמם. בהתחלה היה זה שעמום נוראי אך הוא לא הצליח להכניע אותי והמשכתי לצפות לנסות להבין מה הולך פה? מה עושים הפסטיבלים אצלי במסך? המשכתי ואפילו חייכתי לאיזה בדיחה מפי איש מבוגר שכנראה היום הוא כבר לא בין החיים.

לצד הפסטיבלים השונים ישנם גם בלילות קונצרטים שונים שמשודרים כמו פסטיבל הכלייזמרים וגם קונצרטים יותר פופולאריים כמו ה"קונצרט בג'ינס".

אך השאלה שעולה היא למי הם משודרים והאם קהל היעד הנכון לא מפסיד? לי נדמה כי הקהל העיקרי הוא אנשים מבוגרים שבטח לא יישארו ערים כדי לחכות לשמוע עוד סיפור על חמורים, ולא משנה כמה הם מהנים. הללו אכן מתעוררים בשעות הבוקר המוקדמות אך לא באמת נראה כי בהם התחשבו המנהלים.

אני חושב שאת אותם פסטיבלים יש לתרום או להחליף עם ערוצים כמו ערוץ 33 או ערוץ 1 ובמקום אותם פסטיבלים משמימים לספק תוכניות וסדרות אחרות לקהל של צעירים שבד"כ יוצא לו להישאר ער באותן שעות לילה מאוד מאוחרות.

גם סדרות עתיקות וקלאסיות יתקבלו בברכה כמו קרובים קרובים, העולם הערב, גלגל המזל, מאיימי וייס, מקגייוור, דלת הקסמים, מנהרת הזמן, ימים מאושרים, האסיר, בלשים בלילה ומה לא. ממש לא חסר!!! דווקא עושה חשק!! יאללה אנשים נכונים- לעבודה!!

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.