אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

העץ שהציל את הכנסייה ב - 11 לספטמבר


אילנה גרף's picture

סטיב טובין, אמן אמריקאי מפנסילבניה יצר פסל בדמות שורשי עץ שקמה עתיק, העץ שנודע כ"עץ שהציל את כנסיית סנט ג'והן" בכך שספג את נפולת ההריסות שנפלו ממרכז הסחר העולמי ב-11 לספטמבר 2001 בזמן התמוטטות בנייני התאומים. הכנסייה יצאה בנזק מזערי, יחסית ללא פגע.

עץ השקמה בין ההריסות - צילום מ-11 לספטמבר 2001 בימים שלאחר ארועי ה-11 לספטמבר ראה הפסל סטיב טובין דווח על סיפורו של עץ השקמה ב- cnn דבר שנתן לו את ההשראה לפרוייקט.

הרעיון נגע לליבו גם בגלל שהוא אוהב לעבוד עם צורות בעלות השראה מן הטבע, באתרים אשר קשורים לארועים הסטוריים. הגישה שלו פילוסופית והוא יוצר תוך תחושה של קשר רוחני אל האדמה, תוך חיבור לקשר של האדם לסביבתו. טובין הידוע בפסלים קודמים שיצר בהשראת שורשים, יוצק את פסליו בברונזה ועושה גימור בציפוי דמוי עץ.

טובין מנקה את הגזע משאריות היציקה

"דבר נוסף שאני מנסה לעשות באמצעות הפיסול", מתאר טובין, "הוא להאיר את הבלתי נראה. אנו מתבוננים לדוגמא בעצים, אבל איננו חושבים על החלק שאינו נראה ויזואלית".

פסל זה, הינו , על הכוח שאינו נראה אשר נמצא מתחת לפני השטח. זה איננו רק "עץ". שורשי עץ השקמה הם, אם כך, מטפורה לעוצמה. במשך מספר חודשים עבדו הפסל וצוות עוזריו על יציקת ברונזה שקיבלה את ההשראה ליצירתה מן הגזע והשורשים שנותרו מן העץ.

הפסל הגמור - ברקע - הכנסייה

כנסיית סנט פול הינה כנסייה שנוסדה ב-1766 ע"י כנסיית טריניטי והינה המבנה העתיק ביותר המתפקד במנהטן כיום. בזמן ארועי הפיגוע במגדלי התאומים שימשה הכנסייה כמרכז עזרה מנוחה וייעוץ לצוותי החרום והשיקום, מספקת מזון ומקום מפלט שקט מן הסצנה העגומה שבחוץ.

טובין "השאיל" את הגזע ושארית השורשים בחודש יולי שעבר לצורך העברתו לסטודיו שלו בפנסילבניה לצורך יציקה, תוך התייעצות במומחים לשימור עצים. הגזע הוחזר באביב שעבר לחצר הכנסייה.

הפסל, השוקל כ-3 טון הוצב באוגוסט השנה בחצר כנסיית "טריניטי" בפינת וול סטריט ו-ברודווי, ניו-יורק. קהל הצופים בארוע הפתיחה הורשה ללכת בין הענפים של הפסל שגבהו 18 פיט.

"זהו פסל אינטראקטיבי", מסביר רקטור הכנסיות טריניטי / סנט פול, דר' ג'יימס קופר. "הפסל אמנם לא נוצר כפסל זיכרון", הוא מוסיף, "אך הוא מהווה בהחלט זיכרון בכך ששורשיו נמצאים בארוע ה-11 לספטמבר. בו זמנית הוא מביט לעתיד בתקווה לשלום והתפייסות עבור כולם".

פסל אינטר- אקטיבי

1.5 מליון מבקרים מן העיר ניו יורק ומכל רחבי העולם כבר הספיקו לבקר באתר הפסל.למעשה, בגלל חילוקי דעות פוליטיים למינהם, זהו אתר ההנצחה היחיד בינתיים לארועי ספטמבר 2001.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.