אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שודדי הקאריביים 2- תיבה של איש מת


מתן אהרוני's picture

ג'וני דפ - קפטן ג'ק ספארו

בסוף התפתתי. מראש לא פיתחתי ציפיות. ידעתי כי אין מה לצפות מסרט שהתחיל כסיפור של מתקן שעשועים של וולט דיסני. אז בטח שההמשך שלו (ועוד המציאו לו המשך שלישי נוסף) לא יהיה יותר טוב. ובכל זאת - התאכזבתי.

עלילת הסרט "שודדי הקאריביים 2- תיבה של איש מת" מתחילה ומסתיימת באותה נקודה. הגיבור מת. פעם אחת בארון מתים ופעם שנייה בפה גדול ולא כל כך נעים. כדי לא לקלקל לאלו שלא מאמינים למבקרים ושמעו מחברים כי מדובר בסרט מעניין לא אוסיף עוד כדי לא לקלקל. רק אזהיר כי כשעלילה לא מתקדמת לשום מקום יש פה בעיה.

אז על מה הסרט? קצת קשה להסביר כי יש המון סיפורים ועלילות שלא ברור מה משני ומה העיקרי. לא ברור לאן הכל מוביל. סה"כ זהו סיפור מסע מעגלי בלי הרבה תובנות ושינויים שלהם מצפים.

בסרט יש מפגש הורים-ילדים, יש כמה רעים שמעוניינים בכל מיני דברים שיש לג'ק, יש זוג אוהבים שכל רצונם הוא להתחתן בשקט בלי מרדפים והרפתקאות מסוכנות. יש הרבה בדיון ודודה מפחידה שאולי היא זו שמתחמנת הכל.

הסיפור, כפי שמפורסם באתרים שמוכרים כרטיסים, מוצג כך: גם הפעם שודד הים האהוב והמסטול קפטן ג'ק ספארו (ג'וני דפ) מסתבך בפרשיה על טבעית. מסתבר שג'ק ספארו חייב את דמו לשודד ים אגדי ומאוד מת שיש לו ספינת רפאים מעופפת. אם ג'ק ספארו לא יצליח להימלט מאותו חוב קטלני הוא ימצא את עצמו מקולל לנצח נצחים ואפילו אחרי מותו הוא יסבול מעינויים. כמובן שהקפטן והאויב שרודף אחריו יקלקלו לצמד האוהבים וויל ואליזבת (אורלנדו בלום ו-קירה נייטלי) את החתונה והם ימצאו את עצמם מסובכים בצרות של ג'ק, חברם הלא כל כך טוב.

בדרך כלל בטרילוגיה הסרט השני הוא הפחות טוב משלושת הסרטים. גם הפעם הדבר מתגלה כנכון. הסרט לא בנוי כהלכה. הוא מספק המון בליל של סיטואציות שונות ומרובות. עם המון גיבורים טובים שכבר לא ברור מי הגיבור האמיתי שעימו אנו הצופים צריכים להזדהות ולחוות עימו את החווית השונות: האם זהו קפטן ג'ק ספארו או כל אחד מזוג המאורסים (וויל ואליזבט) שמקבלים גם זמן מסך רב ועיקרי? ואולי שלושתם? אך גם הם לא באמת שלישיה מאוחדת ושלווה אלא הם כל הזמן נלחמים אחד בשני. ואולי אלו זוג השודדים ההזויים שמנתחים את הסיטואציות ומסבירים לצופים על מה בעצם הם מתבוננים- כי באמת הדברים לא כל כך ברורים (כמו ההערה של אחד מהם כי מדובר למעשה על הדיכוטומיה האוניברסאלית בין טוב ורע) גם נהיו הרבה רעים. ישנו נציג קפיטליסט וקולוניאליסט של חברת ספינת הסוחר, שרק הניע קצת את העלילה וסיבך אותה עוד יותר, כשצירף את צמד המאורסים לתמונה. ישנן גם דמויות לא מציאותיות כמו זו של קפטן של ספינת רפאים שמתברר שג'ק חייב לו משהו וגם חיה לא ברורה, מעין תמנון ענק שאוהב להטביע ספינות, ולא לשכוח את השבט הקניבאלי שבסך הכל מחפש את האלוהים שלו.

וג'ק, מי שהכרנו וחשבנו מהסרט הראשון שהוא הגיבור העיקרי, לא עושה שום דבר משמעותי בסרט. הוא דמות בלי הילה שראויה לה הדמות המרכזית. הוא סתם נע לו בדרכים, נקלע למצבים מוזרים שיחדיו גורמים מדי פעם לחיוכים או לצחוקים קלים. הוא לא מתקדם ולו במטר כיאה לפרוטגוניסט אריסטוטאלי אמיתי. אין הוא מספק תובנות והוא לא גורם לשום הזדהות. כל מה שהוא עושה הוא נע במעגלים – וייצוגי כל כך הוא הגלגל של תחנת הקמח שעליו מסתובבים כמה מהגיבורים.

אז מה כן יש בסרט? יש 150 דקות של בסרט הרבה נופים מרהיבים (אבל מי בא כדי להתרשם מנופים?) ויש כמה מצבים קומיים (בעיקר בשבט הקאניבליים). חוץ מזה הסרט הוא סתם בידור קליל בלי עלילה יציבה וברורה. הוא רק מקשר את הסרט הראשון לשלישי שיבוא בהמשך. אך הסרט הנוכחי לא גורם לחכות לסרט הבא.

אגב,הטריילר עושה חשק. הסרט הרבה פחות.

קריאה נוספת אימגו:

פיראטים - שודדי ים

פיראטים של מלטה הקטנה

ז'אן לאפיט: הפיראט מביצות לואיזיאנה

משוק העבדים לתפילת ערבית

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מתן אהרוני

.