אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

לקחים לסיבוב הבא עם חיזבאללה ודומיהם


רוני קליין's picture

הבה נהיה ישרים עם עצמנו.

היו לנו הרבה תקלות ומחדלים בשבועות האחרונים ואני לא רוצה להוסיף על מה שכבר דובר וידובר.

כיוון שכל מי שעיניו בראשו יודע שהפסקת האש שמועצת הבטחון החליטה עליה לא תוכל למנוע מאיראן באמצעות סוריה לשקם את החיזבאללה אז צריך כבר עכשיו להפיק לקחים לסיבוב הבא.

לקחים פוליטיים:

הגיע הזמן לקבוע הרכב מאוזן של הצמרת השלטונית, ולעשות את זה בקביעות.

הכוונה למשרות של ראש ממשלה - שר בטחון - שר אוצר ושר החוץ.

מצב של "יותר מדי גנרלים" בתפקידים אזרחיים לחלוטין מול "יותר מדי אזרחים" בתפקידים בטחוניים מסוכן במדינה שאוייביה קוראים תיגר על עצם קיומה.

המערכת השלטונית צריכה להיות טובה מספיק בשביל לאזן צרכים מדיניים מול צרכים צבאיים של הצבא – ולא לפני שלמדה אותם לעומק באופן מקצועי!!!

זמר מוכשר אינו יכול "לרפא" מקהלה של זייפנים, וכישרונו האינדווידואלי גם לא יכול לבוא לידי ביטוי.

אני יודע שרבים חושבים בעיקר על עמיר פרץ כי הוא הגיע להיות שר בטחון ללא רקע בטחוני ואפילו בתור אזרח היה ללא ניסיון מיניסטריאלי כלשהו. כישלונו של פרץ לא מהווה הצדקה אוטומטית להעמדת אדם בעל רקע בטחוני לתפקיד שר הבטחון. אך שימו לב דווקא לעובדה שיושרו תבונתו ומנהיגותו של פרץ הבולטים לטובה יחסית לעומת רוב הפוליטיקאים לא הספיקו להצלחה בזמן מלחמה כאשר אפילו לא היתה לו שהות מספקת ללמוד את התפקיד לפני המלחמה. דווקא החיוב בפרץ ממחיש את הצורך באיוש מושכל יותר של משרת שר בטחון כדוגמא לנושא. מלחמות לפעמים פורצות ללא התרעה מראש.

אנו כמובן צריכים להיות זהירים. גם גנרל אידיוט בתפקיד שר בטחון יכול לגרום נזק רב.

בקיצור, הגיע הזמן לשיקול דעת ממלכתי יותר כאשר מרכיבים ממשלה.

לקחים צבאיים:

הדבר המתסכל ביותר מהמלחמה הזאת הוא שכבר השקענו הון רב וזמן בפיתוח תשובות טכנולוגיות לכל הבעיות הצבאיות שנתקלנו בהם בלבנון אשר יכלו להכריע את המלחמה בזמן קצר ומינימום אבידות.

לדוגמא:

מערכת נאוטילוס ליירוט קטיושות באמצעות קרני לייזר (פיתוח משותף עם ארה"ב). מערכת של רפא"ל להגנה הקפית לטנקים כנגד טילי נ"ט. פצצות מפצחי בונקרים שהאמריקנים הציעו לנו לרכוש ולא עשינו זאת.

כל הדברים האלה לא היו בשימוש של חיילינו כי מישהו לא חשב שזה מספיק חשוב ודחוף כדי להכליל אותם בתקציב.

וכיון שהתקציב נוצל בסופו של דבר על דברים אחרים – ברור שמישהו לא הכין את שעורי הבית שלו. בכל הנוגע לחיזבאללה הכתובת היתה על הקיר כבר כמה שנים!!!

הבה נראה איך צריך לטפל מהר יעיל ובמינימום חיי אדם מצידנו בסיבוב הבא.

החיזבאללה יורה קטיושות מתוך ישובים ומתבצר בבונקרים מתחתיהם.

שיטה פשוטה:

חיל האוויר מודיע לאזרחי היישוב שיש להם שעה להתפנות. אחרי שעה מתחילה הפגזה ארטילרית צפופה וממושכת על היישוב. אחרי עוד שעה מטיל חיל האויר פצצה אחת או שתיים של מפצחי בונקרים בתוך היישוב. בסרטים המופצים באינטרנט רואים שהמכתשים הגדולים שפצצות אלה עושות דומים לפגיעה של מטאור. אם היו שם בונקרים אז חלקם הגדול או כולם כבר הוחרבו על יושביהם. עכשיו, ורק עכשיו שוקלים, אם להביא למקום טנקים (המוגנים סוף סוף בבועת ההגנה שלהם) כדי לבדוק אם יש צורך לסיים את המלאכה. אם עדיין יש התנגדות – הטנקים חוזרים על עקבותיהם בלי גינוני כבוד וקוראים לחיל האויר להמשיך לרכך את המקום. עכשיו כשהבונקרים פרוצים בקטעים מסויימים אפשר לגרום יותר נזק בטילים ופצצות אחרות.

לא צריכה להיות סיבה לשלוח חיילים למקום. וגם במקרה מיוחד כזה יש אמצעים למשוך ירי של צלפים או לבדוק קיומם של אנשים בתוך מבנה לפני שנכנסים רגלית לשם.

בקיצור, פעולה בשיטה כזאת שמתחילה בבוקר צריכה להסתיים עוד לפני ארוחת הצהריים.

ולסיום, שעון העצר לעימות מול איראן המתגרענת מתקתק.

שלב העימות מול שליחי האיראנים בלבנון עוד רחוק מלהסתיים, ואנו צפויים לראות שיקום מזורז של החיזבאללה. לא סתם איראן קיבלה בצהלה את הסכם הפסקת האש.

מול הכישלונות האבידות ומסר "הנצחון" שיופץ בעולם המוסלמי ע"י החיזבאללה והאיראנים אנו צריכים להיות מוכנים לסיבוב הבא.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני קליין

.