אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

לצייר בחפצים / סדנה בהנחיית חנוך פיבן


מחבר: 
עטרה מוסקוביץ´

להתחבר אל הצד הבריא

"לצייר בחפצים" - סדנה בהנחיית הקריקטוריסט חנוך פיבן בביה"ח שיבא בתל השומר

"אני מרגיש שהפכתי להיות מעין מדיום, שדרכי כל האנשים האלה יוצרים. רוב האנשים פה לא היו עובדים עם עפרונות ודפים. הם היו מתביישים וחוששים, אבל כך, באמצעות ציור בחפצים, הם עבדו ויצרו במשך כשעתיים" אומר הקריקטוריסט הבינלאומי היצירתי וברוך הכשרון חנוך פיבן, שהגיע לאחרונה לארץ מברצלונה כדי להדריך בסדנאות בבתי חולים בשיטת הציור המקורית שלו, "לצייר בחפצים".

בבית החולים ע"ש שיבא התקיימה סדנה למטופלי מרכז הסרטן, ולאחר מכן לצוות המרכז. המשתתפים ניגשו אל "מזנון" שבו היו צדפים, חרוזים, פקקים ומכסים מסוגים שונים, ברזים, שפופרות טלפון, צעצועים, סיכות ראש, גלילי קרטון, פייטים, תבניות ביצים ומה לא, ומתוכם הרכיבו תמונות מרתקות.

חלק מהמשתתפים בסדנה בחרו לתאר בעבודות את התמודדותם עם המחלה, חלק העבירו מסר אופטימי של התגברות, כגון בעבודה שבה הראש קרח, האף ממזרק אבל השפתיים מחייכות, ומתוכן מבצבץ לב. חלק תיארו את המצב הכללי שבו נמצאת המדינה, ובין השאר היו כמה דיוקנאות של נסאראללה, והיו שפנו אל מחוזות אישיים לגמרי, כגון המטופלת שבחרה לבנות את העבודה על בסיס הדיוקן שלה, אותו צייר אביה בילדותה.

פיבן עבר מאדם לאדם, הדריך, יעץ, עודד והתפעל מהעבודות הייחודיות.

שני טרייסמן, מטפלת באמנויות בבית החולים ע"ש שיבא בתל השומר: "בטיפול באמנויות, אנחנו מאמינים שתהליך היצירה מתחבר לחלקים הבריאים בנפש האדם, בעיקר בתקופת חולי או משבר, ומתקשר לחיוניות ולבריאות. שנית, במחלה קיימת חוויה של אובדן שליטה, ותהליך היצירה מעניק חוויית שליטה, ומחזק את התחושה שיש תחומים שבהם עדיין ניתן לשלוט בתהליך ולעשות בחירות, ושלישית, השימוש בהומור, ההתבוננות בחיים מנקודת מבט אחרת, יש ערך תרפויטי. ואכן, בהרצאה של פיבן שפתחה את המפגש ושבה סיפר על עצמו ועל השיטה, ציין האמן כי "בשביל לעבוד כך, צריך להסתכל קצת אחרת על העולם סביבנו".

חיים פילצמן הלך בעצתו של פיבן ובנה דיוקן עצמי מרהיב, וחווה שירני-פלדמן, שהגיעה מנהרייה בעקבות המלחמה, בחרה ליצור את דמויותיהם של נכדיה התאומים, אליה היפהפייה ואיתמר הנהדר, ואמרה לפיבן: "תודה, עזרת לי לשכוח שאני חולה. שאני חולה. נתת לנו שעתיים של בריאות, של לשכוח מהכול: לשכוח שחולים, לשכוח שכואב, לשכוח שיש צרות במדינה. אני מודה לכל הגורמים שאפשרו לנו מפגש מהנה כל כך עם אמן כל כך פורה, מעניין ומצחיק". משתתפים אחרים הוסיפו: "תודה, איזו השראה נהדרת נתת לנו" ו"תודה מכולנו על שהתפנית להנחות את הסדנה".

הסדנאות התקיימו בתמיכת חברת התרופות השווייצרית "רוש", מפתחת תרופה חדשה לסרטן בשם "ניולַסטים", תחת הכותרת "האחד שעושה את ההבדל", משום שהתרופה מאפשרת לקבל את הטיפול בזריקה אחת במקום בזריקות רבות. חלק מן העבודות שנעשו בסדנה יוצגו בתערוכה אשר תיפתח ב-17.9 "על גג העולם" במגדלי עזריאלי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עטרה מוסקוביץ

.