אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רמברנדט - יום הולדת 400


אילנה גרף's picture

יום ההולדת ה- 400 לאמן ההולנדי הנודע רמברנדט ואן ריין, (1606-1669) נחגג במספר אירועים, הצגות ותערוכות בהולנד ובמקומות נוספים בעולם.

בנוסף לפסטיבלים ואירועים בעיר הולדתו ליידן, ותערוכות ב-אמסטרדם, מתקיימות גם בארצות הברית מספר תערוכות הנותנות דגש ופוקוס נוסף על עבודותיו של האמן.

כישוריו הטכניים של רמברנדט קיבלו לעיתים פחות התייחסות, ונשארו בצל גאוניותו האמנותית, כושר ההמצאה שלו, הכישרון האיקונוגרפי ויכולת ההבעה שלו.

לעובדות טכניות כמו משיחה של קו, שחלקו עבה או דק במקומות מסויימים, שבור או מתמשך, עדין או נחוש יש השפעה על התוצר האסטתי של כל אמן, מה שנשכח לעיתים תוך ההתפעלות מגורמים אחרים.

ברצוני לאמר כי ביחסים בין הכישרון והגאונות לבין היכולת הטכנית, לעיתים הגאונות גורמת לנו להתעלם מבלי משים מן הכישורים.

יצירתו הידועה ביותר של רמברנדט, הלא היא "משמר הלילה"(1942) מוצגת במוזיאון ה- rijksmuseum ב-אמסטרדם. אך בנוסף לציורים הידועים קיימים רישומים ותחריטים יפים ומעניינים לא פחות.

במוזיאון bush-reisingerבקיימברידג´, מסצ´וסטס, תוצג החל מספטמבר 2006 ועד דצמבר 2006 תערוכה ששמה דגש דוקא על הכישורים הטכניים של האמן. (rembrandt and the aesthetics of technique ). בתערוכה ציורים, רישומים והדפסים של האמן ותלמידיו, שבהם דגש מיוחד על טכניקה ואפקטים ויזואליים אשר הלכו לאיבוד או הטשטשו ברפרודוקציות, בספרים, שקופיות או דימויים דיגיטאליים, ויכולות לספק הבנה שונה ונוספת של יצירתו האמנותית.

העבודות מחולקות לקטגוריות כמו: הבעת רגשות, טכניקות בצבעי מים (wash ), גיר, דיו והדפסים, ומשיחות מכחול שונות.

רמברנדט 4 רישומים לראש של גבר 1935, דיו חומה ו"ווש" חום על נייר 12.6x15.8 ס"מ איש זקן עם מקל הליכה, ראש של אישה צעירה 1633-4 דיו חום על נייר11.5x16.5 ס"מב- the morgan library museum בניו יורק, מוצגים תחריטים מתוך אוסף התחריטים הגדול של המוזיאון (למעלה מ-300) בהם מחזיק המקום מאז 1900.

בתערוכה מוצגים תחריטים ידועים יותר וידועים פחות.

התחריטים הנוקבים של רמברנדט ידועים באוירה הדרמטית שלהם, עם דגש על מצבים נפשיים, ואנושיות, והם מציגים אותו כאמן מספר סיפורים. הנושאים כוללים סצנות מחיי יום יום וגם סיפורי התנ"ך, פורטרטים, ערום ונופים.

התערוכה פותחת בסדרת פורטרטים מוקדמת שנעשו בהיותו עדיין סטודנט בעיר הולדתו ליידן, כאשר פניו שלו עצמו מופיעות בהם. קרוב לוודאי שתרגל אור וצל, טכניקות והבעה. כמו כן מופיעים בהם גם בני משפחתו, אמו, אשתו הראשונה ססקיה ובנו טיטוס.

הסיפורים התנ"כיים- קטגוריה גדולה וחשובה בתחריטים של רמברנדט מוצגים גם הם בתערוכה: אדם וחווה, יעקב ובנימין, אברהם והמלאכים, עקדת יצחק וכן סצנות מחייישו.

רמברנדט הוקסם מהדמויות המנודות משולי החברה ההולנדית, והנציח אותן בתחריטים כמו "זוג קבצנים" ועוד. בסדרת הנופים ניתן לראות את התרשמותו של האמן מנוף ההולנדי הכפרי ובמיוחד מפרטים נסתרים בו.

אתר חגיגות 400 שנה לרמברנדט

באדיבות אתר טקסטורה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אילנה גרף

.