אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הודו הדמיונית


הודו, בה חיים מיליארד בני אדם, היא על פי חוקתה, "רפובליקה ריבונית, סוציאליסטית, חילונית ודמוקרטית". הודו שרויה בסכסוך גבולות עם שכנתה פקיסטן, על עתיד השליטה בחבל קשמיר. במאי 1998 ערכה ניסוי גרעיני והודתה כי היא מחזיקה בפצצת אטום. כמיליון חיילים ניצבים משני עברי הגבול, ערוכים למלחמה אפשרית. בעת הקמתה של הודו נמלטו מיליוני מוסלמים לפקיסטן, בפחדם מתגובתו של הרוב ההינדי. זה היה גם גורלם של הינדים רבים שנמלטו מפקיסטן. בהודו "הדמוקרטיה הגדולה ביותר בעולם" שורר אי שקט פוליטי על רקע תביעות לעצמאות של קבוצות שונות. אי השקט מתורגם לאלימות ולפיגועים בהם ישהרוגים לא מעטים. הודו היא מרכז חשוב של חברות היי טק מארצות הברית, ולמרכזי שירות לקוחות המעניקים תמיכה טלפונית במבטא מתאים לאמריקאים ואוסטרלים.

כל אלה הן עובדות חשובות על הודו, שנזכרתי בהן בעת קריאה בספר שערך אלחנן ניר "מהודו עד כאן –הוגים ישראלים כותבים על הודו והיהדות שלהם". אצל ניר לא תמצאו זכר לכל אלה. הוא רואה את הודו כמקום של שלום שלווה ורוחניות בו יוכל לקבל חיזוק לאמונתו היהודית. כך גם דורי הנמן, במסה שלו "מה מוסיפה הודו לתורת ארץ ישראל? – הרהורים של מחנך". אליהם מצטרף הרצל חקק,בסקירתו המתלהבת שהתפרסמה בעתון "הצופה"(ד' תמוז). כולם יחד נוסעים להודו, אך בפראפרזה על אמרתו של ר' נחמן, בכל מקום שהם נוסעים הם רואים את ארץ ישראל. הודו אינה קיימת מבחינתם אלא כאתר אקזוטי המיועד להבנות את עצמם מולו.

ניר וכותביו, (למעט דריה מעוז ויהונתן גארב, המעניקים תמונה שקולה יותר) נראים כאלו שמתוך חיבוטי נפש של מעמד בינוני שאינו מרוצה מחייו, יוצאים אל מסע רוחני הנמצא כולו בגבולות התודעה של עצמם. הם אינם רואים את הודו על מורכבותה האנושית הפוליטית והחברתית, אלא מין הודו שבראו להם בדמיונם, אקזוטיקה רוחנית נטולת כל הקשר. "מסע הבגרות האולטימטיבי" כפי שמכנה אותו ניר, אינו אלא תחביב חדש אצל המעמד הבינוני הגבוה בישראל, שמצא דרכו אל שכבות מקבילות בבורגנות הדתית- לאומית. סוג של מסע עצמאות כביכול, הכולל כפי שמעידה דריה מעוז, אוסף של אתרים קבועים עתירי ישראלים.

אלה גם אלה, יוצאים להודו כאשר בועה שקופה עוטפת אותם ומאפשרת להם את האשליה שהם שם, בעודם פה כל הזמן הזה.

פורסם באתר הצופה

האתר של גלעד סרי לוי

 

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת גלעד סרי לוי

.