אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ציורי אהבה לארץ ישראל - נפתלי סלומון


כן, זו לא טעות דפוס. נפתלי סלומון, צעיר בן 90, מציג בתערוכת יחיד מוזיאון ר"ג נופים ארצישראליים חיוניים ומלאי חיים ואנרגיה.

נפתלי סלומון. מתוך תערוכה

"האדמה קראה לנפתלי סלומון לצייר אותה, והוא בלי לתת להגיון ולמציאות להפריע, צייר את דבר האדמה. השמיים והעננים, האדמה והעצים, כולם הופכים לשחקנים בסצינה מדויקת שבה נפשו של האמן, במקרה זה נפתלי סלומון, מתאחדת עם המציאות ומשפיעה עליה" כותב מאיר אהרונסון, מנהל מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית, בפתח דבר לספר "ציירתי לך ארצי" בו מוצגים ציוריו של סלומון בצד שירי אהבה לארץ ולנופה, ביניהם שירים של לאה גולדברג, נתן יונתן, רחל ואחרים, שיצא לאור לרגל תערוכת היחיד היפהפיה של סלומון, תושב ראשל"צ, שמוצגת במוזיאון בימים אלה (עד 15.8), הנושאת גם היא את השם "ציירתי לך ארצי".

ואכן, סלומון, יליד 1917, דור שישי בארץ, בוגר סטודיו אבני, המציג בתערוכה ציורי נוף ארצישראלי, בשמן על בד, רובם בפורמט מרובע, וכמעט כולם משלוש השנים האחרונות, לא מצייר בדייקנות הרמטית של 1:1. מצד אחד, הוא מעביר את הנופים כולם דרך הפריזמה האמנותית הייחודית שלו, מצד שני, הוא בהחלט יוצר את התחושה של הנוף המוכר והקרוב. הוא אמנם מתפעל מהטבע, אבל מטביע בקנבס את חותמו שלו.

בדרך כלל, הוא בוחר בנוף הפתוח, במקומות שבהם נראים קו האופק והשמיים הרחבים (גם כאשר הנושא הוא "בית שאן", מצויר בעצם נוף הנמצא מחוץ לעיר), אולם התוצאה אינה שלווה, אלא חיונית, מלאת חיים ואנרגיה.

נפתלי סלומון. מתוך תערוכה

עבודת המכחול העיקשת תואמת את הנופים הפתוחים שנבחרו, ה"לא מתורבתים", וגם בה יש משהו "פראי": הצבעוניות העזה, מלאת החיוּת, הכמעט ואן-גוכית, פני השטח המחוספסים והעשירים בטקסטורות, בגוונים ובבני גוונים. משיחות המכחול עבות, באלכסונים נמרצים, המביעות את כל כאבה של הארץ היפה והכאובה הזו, את מאבקה הקיומי רב העוצמה, שבסופו של דבר מצמיח עצי זית ופרחים, למרות הטרשים ולמרות השמש היוקדת, הענקית, שנוכחת כמעט בכל הציורים, באמצע השמיים, ושגווניה המאירים משתקפים גם על הקרקע. "אין עוד צייר ישראלי שהרבה לתאר בצבע צהוב אמתי כל כך, אור ישראלי של אמצע היום, אור הניבט מאמצע השמיים" כותב האוצר דורון פולק "נפתלי סלומון מתאר את המקומיות, את הכאן ועכשיו הישראלי, האור החם, האור הצורב, האור הפנימי והחיצוני שלנו, האור הטבוע בין האדמה לשמיים הארצישראליים".

Comments

שאלה

אפשר לקבל מידע על נפתלי סלומון

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עטרה מוסקוביץ

.