אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נורית פלג / אהבה על גלגלים


שושנה ויג's picture

אירוע השקת ספרה של נורית פלג "אהבה על גלגלים" הוא אירוע חשיפתה לאור של הסופרת החדשה: נורית פלג. לא הכרתי אותה במציאות אלא בעולם הוירטואלי. העולם שמזַמֵּן לנו מגוון פנטזיות וגם זו פנטזיה לפגוש את נורית החולמת ומה עוד גם לסייע לה להגשים את חלומה. לולא האינטרנט יכול להיות שלא הייתי פוגשת את נורית וגם אולי לא היינו מגיעות יחד לבמה הזאת הערב. אני כמברכת והיא ככלת הערב.

נורית פלג שייכת לזן החדש של הסופרים והמשוררים שצומחים מן האינטרנט. נורית מידענית על פי השכלתה נבטה מן המרקע. המרחב הוירטואלי מצמיח לנו במאה העשרים ואחת הזדמנויות חדשות, וכן, יש שמנצלים אותם עד תום. ברור שצריך להיות בעל כישרון כתיבה וגם להתחבר לאינטרנט. האינטרנט מאפשר דיאלוג מהיר עם הקוראים וזאת קלטה נורית כנראה מן הרגע הראשון. היא שייכת לסוג הכותבים שחבים את פרסומם למקלדת ולמרקע. נורית לא רצתה להישאר בלוגרית רגילה אלא שידרגה את מעמדה למעמד סופרת בהכריזה על עצמה סופרת עוד לפני שנולד הספר. צריך להודות בגלוי שאין זה בלבד ייחודה. יש הרבה כותבים, ויש הרבה כותבים מוכשרים גם באינטרנט וגם מחוץ לאינטרנט. וכן, הייחוד של נורית הוא לא בנכותה שעוד יזכירו בוודאי בערב זה אלא בניצחון הרוח על החומר. נורית הצליחה להגשים את חלומה להפוך לסופרת הרבה בזכות האמונה שלה בעצמה.

הסופרת הצעירה, שכותבת מכיתה ח' (ואולי לפני כן..) פרקי יומן תחת הכותרת "מיכל" ואשר לימים התגלגל יומנה לאתר "נגישות ישראל" לימדה אותנו הלכות הוצאת ספר בישראל.

נחישותה של נורית עמדה לה כל העת ולא נפלה רוחה גם כאשר הוצאות ספרים טובות ומכובדות השיבו את ספרה ובמיוחד אותה ריקם. נורית למדה להשיג את מטרותיה בדרכים חדשות. היא רצתה להיות סופרת והאירוע המכונן היום מוכיח שיש ברכה לעמלה.

תהליך חיפוש אכסניה לספר הוא תהליך שעובר כל יוצר. מי שמבקש להוציא ספר שולח את כתב היד שלו להוצאות רבות עד אשר הספר מגיע למקום בו מתרחש הזיווג בין המו"ל לבין מחבר הספר.לנורית הייתה דרך ייחודית לגייס את הקהל האינטרנטי לטובת הוצאת ספרה. וכאן חייבים לשבח את נורית אשר טרחה לגייס את הקוראים הפוטנציאליים עוד בטרם ראה הספר את אור השמש. וכן, צריך גם לומר כמה מילים טובות להוצאת פרדס שנטעה את היוזמה בנפשה של הסופרת.

לא אשבח כעת את ספרה של נורית, וכן אני מעזה לנבא, שלא ירחק היום בו הספר יומחז להצגת יחיד. יש בספר פוטנציאל להמחזה בשל המתח הדרמטי הנבנה באמצעות הדיאלוגים. אלא אני רואה בספרה אבן דרך מבחינה ספרותית. אין זו אבן דרך ענקית ואין כאן גילוי אדיר של יוצר הבונה פואטיקה חדשה אלא זווית ראייה חדשה שמצליחה לספק לנו לחברה הנורמאלית אישה צעירה נכה. זוהי הסגולה וזוהי המעלה הבולטת ביותר שניתן לקבל מן הספר. לא כל ספר מאפשר לנו להציץ מזווית ראייה שכזאת. וראה זה פלא כשאנו מתבוננים בעד למשקפיי הראייה שמספקת לנו נורית, אנו מוצאים שהעולם שלה הוא בדיוק העולם שלנו. הגיבורה בספרה של נורית מחפשת אהבה. האין כולנו מחפשים אהבה? כן, נורית הצטרפה לכותבים הרומנטיים על האהבה. זוהי רק התחלה ואין לצפות שהמעיין ייבש. "אהבה על גלגלים" הוא אינו הספר האחרון של נורית פלג. אני בטוחה שהיא תתמקצע בכתיבה לבני הנעורים ואולי גם למבוגרים.

הספר של נורית הוא ספר בעל אידיאה רעיונית מאוד חשובה, הוא ספר שמטרתו ללמד את החברה ערכים שלא תמיד נוח לנו להתבונן בהם. הספר עוסק ביחס החברה לחריג והוא בא לידי ביטוי באופן מיוחד בכתיבת הספר. הפעם כותבת הספר מדברת בעיניים מפוכחות על עצמה כחריגה בחברה והיא מביטה בעולם הנורמאלי מנקודת מבטו של החלש בחברה. היוצרת בנקודת המבט הייחודית והחד פעמית הצליחה לכתוב סיפור מרגש במיוחד.

ספרה של נורית הוא ספר לבני הנעורים המכיל כא' פרקים וכן, הוא מסתיים בטון אופטימי, למיכל יש חבר בתום הספר. השפה ברורה ובהירה, והדיאלוגים מאוד ברורים וקליטים. השפה היא שפה מאוד פשוטה וללא מניירות מיוחדות.

אני רוצה לומר בגילוי לב שבאתי לאירוע הזה לכבודה של נורית הרבה בזכות אישיותה המיוחדת של נורית, שכל היכרותי עמה הייתה ברשת. היא הצליחה לרתק אותי בצופן שהעבירה אליי. התרשמתי עמוקות מהרצון שלה להיות סופרת עוד לפני שהספר יצא לאור. על ההכרזה שלה וההכתרה שלה את עצמה כפי שאמרתי כסופרת. היא בעצמה פעלה כמו מספר אנשים ביוזמות שלה. בכלל הערב הזה בו היא משיקה את ספרה מעורר אפילו את קנאתי. אני מברכת אותה על האמונה הרבה שלה בדרכה. אני הוצאתי כבר כמה ספרים ולא היו לי חגיגות כל כך גדולות. צריך לברך את נורית על האומץ הרב שהיא נחינה בו. על האהבה הגדולה שלה לספרות העברית. ועל הרצון שלה להיות שייכת לעם הסופרים והסופרות . ועל כך אני מברכת את נורית.

אני מאמינה שהכישרון של נורית ילך ויתפתח ילך ויגדל. למי שבוער החיידק הזה ולמי שיש את המגע הזה עם המילה הכתובה לא יכול להפסיק לכתוב.

ברוכה תהי, נורית פלג, ויישר כוח- את מעתה סופרת בישראל!

שירת חיינו – שושנה ויג

אתה אומר שאני אומרת

דַּיִי משירים

ואני אומרת אוי לך

אם די משירים

איך די משירים?

איך די משירי אהבה?

איך די מלטבוע בנהר החשק

איך די מלטבוע בנהר

הצימוקים והשקדים שאתה עוטף

אותי?

איך די לך בי?

איך די לך מלקרוא את שמי

שתי וערב

ואיך די לך מלאכול אותי

מלשתות אותי

מלהיות אתי?

אתה אומר שאני אומרת

דַּיִי משירים

ואני אומרת

לא יהיו חייך חיים

בלי שירת

חיי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שושנה ויג

.