אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בית חולים עתיק מתקופת הצלבנים התגלה בעיר העתיקה בירושלים


דגל הצלבנים בירושלים

רשות העתיקות מדווחת שלאחרונה התגלה כי מבנה עתיק ברובע הנוצרי בעיר העתיקה בירושלים שימש כבית חולים צלבני. בתקופתו, הוא היה בית החולים הגדול ביותר במזרח התיכון. המבנה הינו בן 1,000 שנה ועד לפני עשור שימש כמתחם שוק ירקות ופירות הומה אדם. לאחרונה הסתיימו עבודות שיקום של המבנה שנמשכו כ-10 שנים.

המבנה משתרע כל פני כ-50 אלף מטר מרובע. הוא בעל תקרה בגובה של כ-7 מטרים. הוא מכיל קשתות ועמודים מסיבים.

על פי גורמים רישמיים מרשות העתיקות, החוקרים למדו על אופיו ותפקידו של המבנה ממסמכים מהתקופה הצלבנית שנכתבו בלטינית. מסמכים אלו חושפים כי בית החולים פעל בן השנים 1,099 ל-1,291. הוא נוהל על ידי מסדר ההוספיטלרים שאחד מתפקידיו היה לדאוג לעולי רגל נוצריים שהגיעו לעיר הקודש. לאחר שצאלח א-דין כבש את ירושלים (1187), הוא נתן את הסכמתו להמשך פעילות בית החולים ולעשרה נזירים נוצריים לנהל אותו.

המסמכים שופכים גם אור על אופן פעילות בית החולים. הוא טיפל במחלות שונות ובחולים מכל הדתות. תפוסתו המירבית הגיעה ל-2,000 חולים. ישנם אף עדויות לפיהן הקפיד צוות בית החולים על אספקת אוכל כשר לחולים יהודים.

עם זאת, ככל הנראה הפרקטיקה הרפואית לא הייתה במיטבה. הרופאים לא היו מודעים לכללים בסיסיים של הגיינה וסניטריה. ישנן עדויות על צלבים שנצרבו לתוך גולגולות של חולים כדי לגרש שדים וקטיעות של גפיים בגלל פצעים שיטחיים.

המבנה שימש גם כבית יתומים. אימהות שלא רצו לגדל את צאצאיהם נהגו לפקוד את המבנה כאשר ראשיהן מכוסים ולהשאיר את הילדים בידיהם של האבירים שגידלו אותם וצירפו אותם למסדר כאשר הגיעו לגיל בגרות.

בשנת 1457 רעידת אדמה החריבה חלק גדול מהמבנה ובמהלך שלטונה של האימפריה העותמאנית בארץ ישראל, הוא שימש כשוק עד לתחילתן של פעולות השיקום בשנת 2,000.

תגובות

שאלה

שלום, איפה בדיוק נמצא בית החולים בעיר העתיקה?
תודה

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו