אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ההסכם הטורקי וחנין זועבי


התמונה של עמוס אריכא
ים

צילום: מירב גולן

 

הצביעות הזועקת של כנסת ישראל נוכח פרשנותה הנוקבת של חנין זועבי את הסעיף השערורייתי של תשלום הפיצויים ל"בני המשפחות השכולות הטורקיות" שנהרגו על סיפון ה"מאווי מרמרה" ב-2010  במהלך תקיפת חיילי צה"ל וסיכון חייהם, שברה את שיאי הצביעות שחתומים כצלקות בפרצופה המתכער של הכנסת הנוכחית.

כל מי שקורא את פרשנותה של זועבי כפשוטה ימצא את דבריה מסתברים לעין, לאוזן ולמוקדי התבונה כתואמים בדייקנות לכתוב בהסכם המדיני. זועבי עמדה מעל בימת הכנסת ולא היססה לפוצץ את המוקש השערורייתי הזה של מתן הפיצויים למשפחות הטורקים שנהרגו, שהוכתב לנו בידי ארדואן ואומץ ללב בידי  ראש הממשלה בנימין נתניהו ו"הממונה" על המשא ומתן, מר יוסי צ'חנובר.

 בסך הכל חנין זועבי קרעה את מסיכת הצביעות מעל פניהם של שרי ממשלת ישראל קפוצי השכל וחסרי אומץ אזרחי מזערי שאישרו כחותמת גומי שחוקה את ההסכם הבזוי שארדואן השיג ובו הופקרו חיילי צה"ל שפעלו בפקודה, ובחתימת ראש הממשלה נתניהו והוכפשו והוכתמו כרוצחים. מעולם  ישראל זקופת הקומה לא נחשפה כה עלובה, כה מושפלת על ברכיה, כה מפקירה את חייליה עד שהורים רבים תוהים על מה ולמה לשלוח בניהם ובנותיהם לצבא. אכן קשה לחיות עם הפרשנות הצורבת הזאת. אך יהיה קשה לאין שיעור לחיות עם השקר הנתעב הזה עליו חתום נתניהו.

חיילים אלה שעשו שליחותם על-פי החלטת ראש הממשלה עומדים כיום מול עולם ומלואו בדיוק כפי שתיארה אותם חברת הכנסת מבל"ד. מבחינה זו יתכן ואף צדקה כשבלהט הדברים שהוחלפו בינה לבין תוקפיה המשתוללים בזירת הכנסת, דרשה גם לעצמה פיצוי מחמת היותה על סיפון המרמרה בעת הפשיטה הצודקת  של לוחמי השייטת – מכל בחינה וחוק. אך מאחר וראש ממשלת ישראל המחליף צבעיו כזיקית בספארי באפריקה, הוא זה שאימץ את הסעיף הטורקי הנבזי והמגונה הזה ואישר אותו –  אז למה ומדוע יצא עליה הקצף?

כאן המקום להזכיר  לכולנו עם מי בעצם חתמנו על הסכם הרע זה, שכבר בערבו של יום החתימה ארדואן הרחיב לועו כשהכריז כי מעתה הוא גם פורש חסותו על הר הבית (!), ולא שמעתי עד-כה אף לא ציוץ ראוי וברור של ממשלת ישראל כנגד האיום המפורש של השותף המתחדש הזה.

חוששני כי לא ירחק יום ושוב יזכיר לנו ארדואן  מיהו ומהו, וכי חתימת רודן משולה לחתימה על קרח נמס. ואילו אנחנו תחת שרביט המנצח של נתניהו שוב נגיב בהכנעה תוך התבזות נוכח עולם ומלואו, ונספק לחנין זועבי סיבה נוספת לקרוע עוד ועוד מסיכות מכוערות מעל פרצופיהם של שרי הממשלה וחברי הכנסת הדהומים כשוטים, ונער פרוע כחזן מושל בהם.

מכאו הערה לגבי האירוע בכנסת במהלכו ראינו מחזה של קץ הימים בו אנשי ימין ושמאל מאבדים שליטה עד חיבוק-אוהבים וקצף של מטורפים על השפתיים תוך התקפה משולבת-לשונות על חנין זועבי. אילו עצרו אלה לרגע לחשוב בצלילות הדעת, כי אז היו צריכים להפנות זעמם לאותם שני האנשים האלה, ראש הממשלה נתניהו ושליחו המחניף לו במעמד רומא, יוסי צ'חנובר.

ועוד חץ אחד לעבר נתניהו, מגזימן והוזה כדרכו: אכן יחצניו הצליחו הפעם למעלה מהמשוער עד שנוצר רושם שמדובר בהישג מדיני. זהו רושם מוטעה ומטעה וראש הממשלה החכם מכל אדם עוד יחזור ויגלה כי אל יתהלל חוגר כמפתח, ומה שנראה למתמוגג השגיב הזה נתניהו כ"הישג כביר" , עוד יתגלה למגינת-לב כולנו כניצחון פירוס.

 

תגיות נושא: 

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עמוס אריכא