אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קצת על אלכוהוליזם


התמונה של אביגיל אגלרוב
אלכוהוליזם

אלכוהוליזם

לא תמיד אדם מסוגל להבחין בעצמו מתי השתייה שלו חוצה את הקו משימוש מתון או חברתי לבעיית שתייה. אך צריכת אלכוהול על מנת להתמודד עם קשיים או להימנע מתחושה רעה, עוברת לשטח שעלול להיות מסוכן. אלכוהוליזם ושימוש לרעה באלכוהול יכולים להתגנב בחשאי ולכן חשוב להיות מודעים לסימני האזהרה ולנקוט בצעדים להימנעות. הבנת הבעיה, כמו בכל בעיה נפשית ופסיכולוגית אחרת, היא הצעד הראשון להתגברות עליה.

הבנת אלכוהוליזם

אלכוהוליזם ושימוש לרעה באלכוהול הם תוצאת גורמים רבים הכוללים גנטיקה, חינוך, סביבה חברתית, מצב רגשי ומצב בריאותי. אנשים עם היסטוריה של אלכוהוליזם במשפחה או אנשים שקשורים באופן משמעותי לשתיינים כבדים, נוטים יותר לפתח בעיות שתייה. גם אנשים שסובלים מבעיות נפשיות כגון חרדה, דיכאון או הפרעה דו קוטבית נמצאים בסיכון גבוה במיוחד, היות ואלכוהול עשוי לשמש לתרופה עצמית.

שתייה היא מנהג נפוץ ביותר בתרבויות רבות, והשפעותיה משתנות באופן משמעותי מאדם לאדם, לא תמיד קל להבין היכן נמצא הקו בין שתייה חברתית לבעיית שתיה. השורה התחתונה היא הבנת הדרך בה אלכוהול משפיע על אדם. אם השתייה שלו גורמת לו לבעיות בחיים, הוא סובל מבעיית שתיה.

סימני ותסמיני התמכרות לאלכוהול

מומחים לשימוש בסמים יודעים להבחין בין שימוש לרעה באלכוהול, לבין אלכוהוליזם, או תלות באלכוהול. בניגוד לאלכוהוליסטים, צרכני אלכוהול מסוימים מסוגלים להציב גבולות לשתייה שלהם. יחד עם זאת, גם אצלהם הצריכה עדיין נובעת מהרס עצמי ומסוכנת לעצמם או לאחרים.

סימנים ותסמינים נפוצים של שימוש באלכוהול כוללים:

הזנחה חוזרת ונשנית של אחריות בבית, בעבודה או בלימודים, בגלל השתייה. לדוגמה, ביצועים גרועים בעבודה, כשלון בלימודים, הזנחת הילדים או הימנעות מביצוע התחייבויות בשל התלות באלכוהול.

שימוש באלכוהול במצבים מסוכנים מבחינה פיסית. כגון שתייה ונהיגה, הפעלת מכונות במצב שיכרות או ערבוב אלכוהול עם תרופות מרשם בניגוד להורואת הרופא.

בעיות משפטיות חוזרות ונשנות בעקבות השתייה. לדוגמה, מעצרים בעקבות נהיגה תחת השפעת אלכוהול או התנהגגות פרועה בעת שיכרות.

הימנעות מגמילה למרות שהשימוש באלכוהול גורם לבעיות במערכות היחסים. יציאה להשתכר עם חברים למשל, למרות שאדם יודע שבן או בת זוגו יהיו נסערים מאוד מהתנהגות זו, או מריבות במשפחה המבוססות על ביקורת בני המשפחה על התנהגות האדם כשהוא שותה.

שתייה כדרך להירגע או להפיג מתחים. בעיות שתייה רבות מתחילות כאשר אנשים משתמשים באלכוהול כדי להרגיע את עצמם ולהקל על הלחץ. להשתכר לאחר יום לחוץ, למשל, או להגיע אל הבקבוק לאחר כל ויכוח עם בן או בת הזוג או עם הבוס.

הכחשת בעיית השתייה

הכחשה היא אחד המכשולים המשמעותיים ביותר לקבלת עזרה לגמילה מאלכוהול. הרצון לשתות כה חזק, עד שהמוח מוצא דרכים רבות לתרץ שתייה, גם כאשר התוצאות ברורות. אדם הסובל מבעיה זו נמנע מהתבוננות ישרה בהתנהגותו ובהשפעות השתייה על חיי היומיום שלו. הכחשה מחריפה גם את הבעיות הקשורות בעבודה, כספים ומערכות יחסים.

אם אדם מוצא עצמו מתרץ את הרגלי השתייה שלו, נשען עליהם או מסרב לדון בנושא, מומלץ לו לקחת רגע כדי לשקול את הסיבה להתגוננות שלו. אם הוא באמת מאמין שאין לו בעיה, הוא אינו צריך שום סיבה כדי לחפות על השתייה שלו או להמציא תירוצים.

מיתוסים על אלכוהוליזם

אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה. אולי. אבל סביר יותר להניח שאתה לא יכול. כך או אחרת, סיסמה זו אינה אלא תירוץ להמשיך ולשתות. האמת היא, שאתה לא רוצה להפסיק. אמירה זו גורמת לך להרגיש בשליטה, למרות כל הראיות הסותרות והנזק הנגרם.

השתייה שלי היא הבעיה שלי. לאף אחד אין את הזכות להגיד לי להפסיק. נכון שההחלטה להפסיק לשתות תלויה בך בלבד, אך אתה מרמה את עצמך אם אתה חושב שהשתייה שלך אינה כואבת לאף אחד אחר מלבדך. אלכוהוליזם משפיע על כולם מסביבך, במיוחד על האנשים הקרובים אליך. הבעיה שלך היא הבעיה שלהם.

אני לא שותה כל יום, ולכן לא יתכן שאני אלכוהוליסט. אני שותה רק יין או בירה ולכן אני לא יכול להיות אלכוהוליסט. אלכוהוליזם אינו מוגדר על ידי מה שאתה שותה, כשאתה שותה את זה או אפילו כמה אתה שותה. השפעות השתייה שלך הן שמגדירות את הבעיה. אם השתייה גורמת לך לבעיות בבית או בעבודה, יש לך בעיית שתייה, בין אם אתה שותה כוסית אח בלבד ביום או רק בסופי השבוע. בין אם אתה שותה מספר כוסיות טקילה או רק יין, בין אם אתה שותה שלושה בקבוקי בירה ביום או שלושה בקבוקי וויסקי.

אני לא אלכוהוליסט כי יש לי עבודה מסודרת. אתה לא צריך להיות חסר בית כדי להיות אלכוהוליסט. אלכוהוליסטים רבים מסוגלים לשמור על מקומות העבודה שלהם, להצליח בלימודים ולפרנס את משפחותיהם. חלקם יכולים אפילו להצטיין. אך רק בגלל שאתה מתפקד באופן מיטבי, אין זה אומר שהאלכוהוליזם שלך אינו מציב אותך או אחרים בסכנה. בטווח הארוך, ההשפעות יתנו את אותותיהן ויפגמו במהלך התקין של החיים.

שתייה אינה נחשבת להתמכרות "אמיתית" כמו שימוש בסמים. אלכוהול הוא סם, ואלכוהוליזם מזיק כמו התמכרות לסמים. התמכרות לאלכוהול גורמת לשינויים בגוף ובמוח, ושימוש לרעה באלכוהול בטווח הארוך עלול להיות בעל השפעה הרסנית על בריאותך, הקריירה שלך ומערכות היחסים שלך.

אלכוהוליזם עלול להשפיע על כל תחומי החיים. שימוש באלכוהול לטווח הארוך עלול לגרום לסיבוכים בריאותיים חמורים, המשפיעים כמעט על כל איבר בגוף ובכלל זה על המוח. בעיית שתייה עלולה לפגוע גם ביציבות הרגשית, בכספים, בקריירה וביכולת לבנות ולקיים מערכת יחסים מספקת. אלכוהוליזם משפיע אף על המשפחה, החברים ועמיתים לעבודה.

קבלת עזרה לאלכוהוליזם

אם אתה מוכן להודות שיש לך בעיית שתייה, כבר עשית את הצעד הראשון. דרוש כוח ואומץ להתמודד עם אלכוהוליזם. ניסיון להגיע לקבלת תמיכה הוא הצעד השני. בין אם אתה בוחר להתחיל תהליך גמילה או לקבל טיפול פסיכולוגי, התמיכה היא חיונית. התאוששות מהתמכרות לאלכוהול קלה בהרבה כאשר ניתן להישען על אנשים לשם קבלת עידוד, נחמה והדרכה. ללא תמיכה, קל ליפול חזרה לדפוסים ישנים כאשר המצב קשה.

המשך ההתאוששות תלוי בהתמדה בקבלת טיפול בתחום בריאות הנפש, למידת שיטות לשמירה על חיים בריאים, וקבלת החלטות טובות יותר בעת ההתמודדות עם אתגרי החיים. כדי להישאר נקי מאלכוהול לטווח הארוך, יש להתמודד תחילה עם הבעיות הבסיסיות שהובילו להתמכרות.

בעיות אלו עשויות להיות דיכאון, חוסר יכולת להתמודד עם לחצים, טראומה מהילדות שאיתה פתורה או מספר בעיות של בריאות הנפש. בעיות אלו עשויות להיות בולטות יותר כשאתה כבר לא משתמש באלכוהול כדי "לכסות" עליהן, אך תוכל לטפל בהן מעמדה בריאה אם תקבל את הטיפול הנחוץ.

תגיות: 

תגובות

יש להדגיש : האלכוהול הוא סם !

מאמר חשוב וראוי . יחד עם זאת חשוב להפנים:האלכוהול הוא סם כלומר הוא חומר כימי המשפיע ישירות על המוח סם זה - האלכוהול-יוצר "באג" בתמסורת
שבין תאי העצב. במוח יש כמאה מיליארד תאי עצב תאים אלה אינם נוגעים אחד בשני התמסורת ביניהם מתבצעת במרווחים - בסינפסות-באמצעות נוירוטרנסמיטורים(שליח עצבי כימי) האלכוהול "יודע" לשנות את הממסר הכימי אומנם הוא מגביר את הדופאמין - הנורוטרנסמיטור שאחראי על תחושת ההנאה אבל גם על נוירטרנסמיטור אחר ששמו גאבה ובכך נוצרת תקלה בתפקוד המוח בעיקר(אבל לא רק) בקליפת המוח שבה מתבצע עיבוד החומר המגיע מהחושים שיבוש תהליכי חשיבה וזיכרון ובכלל: האלכוהול - כמו כל סם - עלול להביא להתמכרות שלפעמים אין דרך חזרה ממנה חבל שארנסט
המינגוואי כבר לא אתנו כי הוא היה יכול לספר לנו משהו בנושא זה ...

סמים ואלכוהול

מעניין איך נוצר מצב שיין נתפס כמשהו לגיטימי (יין של קידוש) וקנביס מזוהה עם משהו שלילי, התמכרותי, פתלוגי.
אולי זה קשור לתרבות. תרבות האלכוהול יובאה לארץ מאירופה בתקופת העליות ומאז השתרשה היטב בעוד שבקרב האוכלוסיה המקומית המוסלמית לא היתה תרבות אלכוהול

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב