אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סקרנות וחקרנות: אבני היסוד בהתעצמות המורה / מירה קרניאלי


אריה קיזל's picture
תאריך פרסום קודם: 
11/08/2010
מחבר: 
אריה קיזל

הספר
סקרנות וחקרנות: אבני היסוד בהתעצמות המורה מאת ד"ר מירה קרניאלי מבקש, לדבריה של פרופ' נעמה צבר-בן יהושע, להחריג את תפקידו של המורה/מחנך מהוראת המקצוע בגבולות הכיתה אל עבר רוחב יריעה שהוא שלם ומלא יותר. קרניאלי עצמה כותבת כי "הצורך להטיל ספק, לשאול שאלות, ללמוד, לחשוף, לגלות, במקום לתת מיד תשובות שלעיתים אינן מוסמכות דיין, יסייע בחיזוק אישיותו של המורה כאדם אכפתי, רגיש וקשוב, המכיר במגבלות הידע שלו ומתוך כך מוכן ללמוד כדי להגיע למיצוי של הידע".

ספרה של קרניאלי שיצא בהוצאת רמות-אוניברסיטת תל אביב מבקש להתמודד עם אחת השאלות המרכזיות של ההוראה: מה הם אותם רכיבים שיהפכו את המורה מעוד מורה, למורה משמעותי? זאת במיוחד בעת הנוכחית שבו המורה אינו נהנה עוד ממעמד של "יודע כל" וההוראה איננה יכולה להישען על "העברת מידע" או על "הקנייתו" אלא מחייבת חשיבה חדשה, רעננה ואחרת של תהליך ההוראה והחינוך.

במחקריה הקודמים מצאה קרניאלי, רכזת לימודי החינוך בפקולטה לחינוך במכללת אורנים שקיים קיבעון מחשבתי וכי מורים "שבויים" באותן פיסות שאפיינו מורים בעבר. היא מצאה כי בקרב מורים רווחות תפיסות סטריאוטיפיות, נעדרות מיקוד והתייחסות אישית לחלק מהתלמידים. לדבריה, "התנהגות המורים מכוונת לתפיסה כוללנית של הטמעה וטשטוש הייחודיות. המוטיב המשותף בדברי המורים הוא הצגת רפרטואר עשיר של תירוצים, סיבות והתנהגויות אשר לדעתם הם הגורמים לתלמידים אלה להיכשל בלימודים. המורים עדיין סוברים שהשינוי במצב נתון בידי הילדים והוריהם ומותנה ביכולתם להשתחרר ממאפייניהם התרבותיים".

לדעתה של קרניאלי, האחריות לקידום התלמידים לפחות מבחינה אקדמית, העלאת ביטחונם האישי והחברתי ושיפור הישגיהם הלימודיים מוטלים על בית הספר ועל המורים. היא מבקשת להציע בספרה תכנית אשר אימוצה עשוי לסייע למורים ולמחנכים למלא את אחריותם באמצעות התחזקותם כאנשים סקרניים, שואלים, מתלבטים, אחראיים, המחפשים תדיר את הדרך האופטימאלית לחינוך והוראה ולקידום כל התלמידים. התכנית שלה מתבססת על התפיסה של
מורה מועצם שהוגדר גם על ידי אחרים כ"מורה שלם". כלומר, מורה השולט היטב בתחום הדעת שאותו הוא מלמד ובדרכי הוראה אך בו זמנית וכחלק מתפיסות עולמו האישית-מקצועית חש אחריות מלאה, חמלה ואהבה כלפי תלמידיו; מורה המחויב לתלמידיו, הפועל ללא לאות לחפש דרכים לחבב את בית הספר ואת הלימודים על כל תלמידיו; מורה שהוא חלק ממערכת בית ספרית שלמה ואינו חש בודד בה.

ספרה של קרניאלי נע בין מספר צירים מרכזיים המציע דרך המשלבת תיאוריה ופרקטיקה. תחילה היא בודקת את הנחות היסוד סביב השאלה מה היא ההוראה ואשליית המוכר של עבודת המורה וההוראה. לאחר מכן היא עוברת לדון בשאלה למה חשוב לנו לשנות ולהשתנות ומבקשת להציע רציונל לשינוי בתפיסת עבודת המורה ובית הספר תוך בירור כוחה של ההתעצמות של המורה בארגון ודפוסי התנהגות המקדמים התעצמות.

את תכנית העבודה שלה היא מעגנת בגישה מחקרית כדרך להתפתחות מקצועית שעקרונותיה הם בחינת המורה כחוקר את סביבת עבודתו תוך עיגון הגישה במחקר איכותני-אתנוגראפי במערכת החינוך ובשדה ההוראה. כמו במחקריה הקודמים מעניקה קרניאלי בחלק זה ממד מעמיק לגישה שאליה היא מחויבת ומכניסה את הקורא אל נבכי תהליך החקירה, הגישות לביצוע המחקר האישי ומאפייני תהליכי החקירה.

קרניאלי מציעה למורה החוקר החדש דרכים מעשיות להפוך את המחקר לכלי עבודה ובודקת את השלבים היישומיים לביצוע החקירה ושלבים מקדימים למחקר תוך כדי שימוש בעצות ובטיפים בדגש על אתיקה במחקר האיכותני.

הספר מאפשר בחינה ראויה של כלי המחקר, החל מהתצפית וטיפים ליישומה, דרך הראיון והגורמים המשפיעים על מבנה הראיון ועל איכותו, סגנונות הראיון ועד אפשרות להבין את ההליך המחקרי עד סיומו תוך בחינת מועד הפסקתו. את הספר חותמים פרקים העוסקים בטעויות החשיבה ובכלים להתגבר על טעויות אלה ובהקניית הרגלי חשיבה טובים. את הספר מלווה מילון מושגים נרחב.

קרניאלי מסכמת: "עבודת המורה היא מלאכת מחשבת. כאמן הלש בחומר ומחבר פיסה אחת לשנייה עד שהגיע למוצר המוגמר, כך גם המורה כאמן עוסק בתהליך עיצוב בוגרי המחר". לספר זה, היא קובעת, אפשרות לכוון את המורים לפעול מתוך חשיבה מושכלת, תוך תרבות עבודה משותפת, נורמות של התעדכנות ושיפור מתמיד וחיפוש אחר רעיונות חדשים בסביבה הקרובה ומחוצה לה, תוך ביצוע רפלקסיה פעילה על הפרקטיקה ומתן כבוד להתפתחות האישית והפרטית לצד ההתפתחות וההערכה הקבוצתית.

לדעתה של הכותבת יתרונה של הצעתה שבבסיס הספר ביכולת היישום שלה על ידי כל מורה ללא צורך בהשקעה כספית משמעותית ושילובה בו זמנית בתכנית למידה כלל ארגונית.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אריה קיזל

.