אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אונס בדיעבד


תאריך פרסום קודם: 
22/07/2010
מחבר: 
דני רשף

אתמול נידון סאבר קשור, ערבי מהמשולש המכנה עצמו בדרך כלל דודו, בבית המשפט המחוזי בירושלים לשנה וחצי מאסר לאחר שהורשע באונס יהודיה. אין מחלוקת שיחסי המין היו בהסכמה ולאחר הכרות חפוזה.

בית המשפט קבע שורה של קביעות תמוהות. ראשית - הוא קבע שאונס, שהוא מעשה של כפיה בכוח ובלחץ, יכול להיעשות רטרואקטיבי למרות שבזמן אמת הייתה הסכמה מלאה. הקביעה הזו היא בלשון המעטה הזויה לגמרי מפני שאחד היסודות להוכחת אונס הוא הבעת התנגדות למעשה בזמן אמת. שנית מפני שהיא נשענת על "מה הייתה חושבת אילו?". אין שום דרך לדעת מה היה חושב משהוא לפני מעשה אילו ידע לאשורן את כול העובדות לאחר מעשה לכן מדובר על הרשעה ספקולטיבית שנשענת על "אילו" בלתי ידוע, השערה בעלמא.

שלישית - קבע בית המשפט שגם בשוק המין המזדמן, בו התחזות, מצג שקר וזהות שאולה הם כלי תקשורת עיקרי אסור לבני האדם להיות בני אדם והם אמורים להיות מלאכים. השאלה אם סאבר קשור הציג עצמו כיהודי או לא אינה מעלה ומורידה דבר. כידוע חלק גדול מציידי המין המזדמן הם "סוכני מוסד" מסתוריים (אפשר גם שב"כ), "טייסים", "אנשי עסקים מצליחים", "קצינים" ועוד שאר פיגורות שבניהם לאמת הקשר בדרך כלל קלוש ביותר. בחורה שמסכימה ליחסי מין אחרי הכרות קצרה מן הסתם אמורה להניח שהפרטנר המזדמן החדש אינו בדיוק משהוא מתיימר להיות. כך זה בהמון מקרים. לי אישית אין שום ספק שלו היה מדובר בשליח מכולת שהציג עצמו בפני פרטנרית מזדמנת כ"קצין בסיירת" זה לא היה יכול בכלל להגיע למשפט. כן! אני משוכנע שמדובר בגזענות ויטיב בית המשפט העליון, שאני ממבקריו הקשים, שיסלק את הכתם הזה ממערכת המשפט ובנחרצות.

שרץ בידו

אתמול היה יומו של חיים רמון, בועדת החוקה של הכנסת הוא השתלח בפרקליטות, במשטרה ובכול שלטון החוק על פרשת האזנות הסתר בעיניין "הנשיקה" שהוסתרה, לטענת הפרקליטות בטעות, מצוות ההגנה שלו.

כן! התנהגות הפרקליטות לא רק בפרשת האזות הסתר אלא בכלל במשאבים המחקריים שהושקעו בצבירת הראיות נגד חיים רמון היא תמוהה ומריחה ריח של פוטש משפטי. מצד שני, חיים רמון עצמו, שאכף את עצמו בפזיזות וגחמה של רגע, למשך מספר שניות על קצינה במשרד ראש הממשלה ושידע את האמת, לא טרח להתנצל, לסגור את הפרשה וללכת הלאה. גם הוא השקיע משאבי עתק בלהוכיח שהקצינה משקרת ואם רקורד לא אמין ביודעו שההיפך הוא הנכון. אין בפרשה צדיקים ובטח לא חיים רמון.

הצעתו של חיים רמון להקים עוד יחידה של שומרים על השומרים היא פסולה לגמר, מין צוות בדיקה חיצוני לפרקליטות. ראשית כי גם השומרים על השומרים הם בני אדם שעשויים לטעות ככול אחד ומה שבטוח הם יוסיפו ים של בירוקרטיה על הקיים ממילא. שנית גם השומרים על השומרים יפזלו למשרות בפרקליטות או במערכת המשפט וינהגו בהתאם כמו המפקחים על הבנקים למינהם. אחרון חביב למערכת המשפט בישראל אין מוניטין של המקבלים את דברי הפרקליטות כדברי אלוהים חיים – ראה פרשת הנגבי. יש מספיק פיקוח במערכת למרות שהיא בכללה מלאת בעיות. אני משוכנע שהפרקליטות "חיפשה" את חיים רמון והפילה אותו בפח אבל גם הוא עשה שורה של מעשי עוולה ופגיעה באחרים והוא מבחינת "הטובל ושרץ בידו". עדיף לו שיצטנע בביתו וימצא סיפוק במעשיו העכשוויים. 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דני רשף

.