אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ויאמר גבי גזית


תאריך פרסום קודם: 
25/04/2010
מחבר: 
קמה קולר

ביום רביעי נשא גבי גזית דברים, אין ספק שהתנסחותו היא חלק מהמחלה הישראלית הנפוצה ביותר של התבהמות וחוסר כבוד לזולת. אבל, ופה מגיע אבל גדול- דבריו נכונים וכואבים. במידה והיה מכניס מר גזית למשפטיו את הביטו "רוב" אולי עוד היינו יכולים לשמוע את דבריו וללמוד דבר אחד או שניים. ההשתלחות המיידית נגדו מתוך איזשהו רצון לתקינות פוליטית היא טעות. שלא תבינו אותי לא נכון- אני חושבת שדבריו היו יכולים להיאמר אחרת, אולי בצורה יותר מדויקת.

ישראלים תמיד חושבים על עצמם כהאנטי תיזה של הפראייר- "אנחנו פראיירים? מה פתאום!" ... אז זהו שלא! אנחנו האימא והאבא של הפרייארים. איך שהוא נראה לנו הגיוני לחלוטין שיש פה אוכלוסיה בקהילה שנהנית ממעמד של אצולה- קהילה שאין לה שום חובות אך יש לה אקסטרה זכויות, קהילה שלא רק שהיא מתנגדת לקיום המדינה, היא גם מוצצת ממנה כל מה שרק אפשר ומשתלטת על עריה.

משום מה אנחנו חושבים שאנשים שעובדים את ה"רבנים" שלהם ומוכנים לעשות כל מה שהרב אומר להם- הם יהודים- אז זהו שהם לא. העדה החרדית בישראל הינה כת פגאנית שמנותקת לחלוטין מהמהות היהודית- בבגדים שהם לובשים בחוקים להם הם מצייתים. להיות יהודי משמעותו הדתית היא בראש ובראשונה לקיים את חוקי
התורה- לא התלמוד הירושלמי או הבבלי, לא לציית כמו עיוור לרב כלשהו, לקיים את חוקי התורה. כך לדוגמא חושבים עובדי הכת החרדית שלהתפרע ביום שבת, לזרוק אבנים, ולנפץ מכוניות הם מותרים וזאת למרות האיסור החמור מדאורייתא- "כבד את יום השבת לקודשו". רבנית גדולה אני לא אבל להתפרע ביום שבת- זה לא לתת כבוד ליום השבת! במידה זו, החבר'ה שיושבים בבתי הקפה של תל אביב ביום שבת מכבדים אותה הרבה יותר מהחרדים נטולי הרסן של חניון קרתא. התמיכה של העדה החרדית בסגן השר בכל הנוגע לעיקוב בניית בית החולים באשקלון היא בניגוד לתורה- לא להלכה, לא לרב, לא לשולחן ערוך- היא בניגוד לתורה. מכירים את האיסור מעשרת הדיברות "אל תרצח"- במידה ורצונו של ליצמן היה מתקיים הוא היה עובר על האיסור הזה. אתם מבינים מזה אומר- זה אומר שאיש שקורא לעצמו דתי היה מוכן לגרום לכך שאנשים ימותו בשביל מניעים פוליטיים. ואם בליצמן עסקינן, זוכרים ששתקנו על כך שסל התרופות הצטמצם במיליוני שקלים כדיי לתת טיפולי שיניים חינם לילדים- הדבר אומר שתרופות מצילות חיים לא יהיו בסל כי הנכד של ליצמן צריך סתימה- גברותי ורבותיי זה אומר שאנשים
ימותו כדיי לממן סתימות לילדים- זאת לא פרופגנדה זאת מציאות. אני יודעת, אתם יודעים (ולאחר שקראת את התור המדהים של ג'קי לוי) גם ג'קי לוי יודע שהקשר בינם לבין יהדות הוא מקרי לחלוטין.

העדה החרדית היא כת פגאנית קיצונית שלא מכירה בזכותה של מדינת ישראל להתקיים. ברור שיש חרדים שאינם כאלה קיצוניים וחלקם אפילו ציונים כמו אריאל זילבר לדוגמא, אבל הם מיעוט לצערי הרב.

העדה החרדית לא מכירה בזכות קיומה של מדינת ישראל וזה לגיטימי, דברים כאלה קוראים בעולם ואינני חושבת שיש לכפות עליהם להיות חלק מן החברה אם אינם רוצים בכך. אבל המצב הנוכחי בו הקהילה החרדית מתנגדת למדינת ישראל אך עדיין ממשיכה להשתמש בשרותיה הוא מצב מטורף. משום מה אנחנו חושבים שזה לחלוטין לגיטמי להמשיך לממן את האנשים האלה שלא עושים צבא, שלא עושים שירות לאומי, שרובם לא עובדים ואלה שכן מעלימים מיסים באחוזים שהיו שולחים כל חילוני סטנדרטי לכלא ממזמן - ואני ממשיכה לשאול אתכם אזרחי ישראל- למה? למה אנחנו עדיין ממשיכים לממן את הכת הפגאנית הזאת שחוץ מלקחת מהמדינה לא עושה כלום.

כמו שאמרתי אני חושבת שיש להם את הזכות לא להיות חלק מהמדינה, אבל אם להתנתק, בבקשה, עם כל מה שכרוך בכך- ע"ע כת האיימיש בארה"ב. אדוני החרדי, גברתי החרדית – זכותכם להאמין במה שאתם רוצים מבחינתי תסגדו לקובייה הונגרית אבל אם אתם רוצים להתנתק יש לכך השלכות. נא לארוז חפצים- אתם לא יכולים להתנתק מהמדינה ולהמשיך לגור בבירה, אתם עוברים למקום שבו לא תפריעו לאזרחי המדינה, אדוני החרד גברתי החרדית, אם אתם רוצים להתנתק אתם לא יכולים להמשיך לקבל קצבאות מהמדינה- הרי אתם מתנגדים לה, אדוני החרד גברתי החרדה אם אתם מתנגדים למדינה- אתם תצטרכו לייצר לעצמכם חשמל מעכשיו כי זה מוצר שהמדינה מספקת ודרך אגב אדוני החרד וגברתי החרדה אם אתם רוצים להתנתק אתם תצטרכו להקים לעצמכם מאגרי מים, כי המים שזורמים לכם בברז הם באמצעות חברת מקורות- זאת חברה, תאמינו או לא, שהקימה המדינה. אה כן, אתם גם לא יכולים ללמוד באוניברסיטאות שלנו, הם ממונות על ידי המדינה אתם גם לא ממש יכולים להשתמש בתחבורה הציבורית שלנו- נחשו מה היא גם ממונת על יד המדינה, תשתית האינטרנט בה אתם גולשים באתרים החרדיים שלכם גם ממונת על ידי המדינה והישיבות והאולפנות שלכם גם הם ממונים על יד המדינה.

אז למה אנחנו עדיין בשוק שגבי גזית דורש להתנתק- למה אנחנו עדיין מתרצים לעצמנו שמדובר ביהודים צדיקים שכולנו יודעים שהקשר ביניהם ליהדות הוא מקרי לחלוטין ולמה נראה לנו הגיוני להמשיך לממן חברה שלא מכירה בזכויות שלנו? מתי קיבלנו על עצמנו מעמד אצולה ומתי החלטנו שאנחנו דווקא נהנים להיות פראיירים?

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת קמה קולר

.