אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בית האופרה סטניסלבסקי ממוסקבה


תאריך פרסום קודם: 
07/04/2010
מחבר: 
מופעי תרבות

 האופרה הישראלית מארחת

בביקור ראשון בישראל:

 

בית האופרה "סטניסלבסקי" ממוסקבה

עם הביצוע של האופרה קומית מאת פרוקופייב:

 

"אירוסין במנזר"

 

"הפקה תוססת, מרהיבה ומלאת חיים" ( The Russian Journal)

הצגה ראשונה: 7 במאי 2010

בית האופרה-המשכן לאמנויות הבמה בת"א.

בית האופרה סטניסלבסקי ממוסקבה, אחד מבתי האופרה החשובים ברוסיה,

יגיע לראשונה לישראל כאורח האופרה הישראלית ויעלה בביצוע ראשון בארץ את האופרה הקומית של סרגיי פרוקופייב :"אירוסין במנזר".

על האופרה ינצח וולף גורליק מנהלו המוסיקלי של בית האופרה. ההפקה, שזכתה לפרסים רבים ברוסיה, בוימה על ידי אלכסנדר טיטל, המנהל האמנותי של בית האופרה ולצידו, ולודמילה נלטובה בעיצובו של ולדימיר ארפייב.

אל הסולנים והמקהלה של בית האופרה סטניסלבסקי ממוסקבה תצטרף תזמורת האופרה הישראלית- התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון.

ההצגה הראשונה תתקיים ב-7 במאי 2010 בבית האופרה-המשכן לאמנויות הבמה בת"א.

האופרה תבוצע בשפה הרוסית עם כתוביות בשפה העברית ובשפה האנגלית. לפני כל מופע תתקיים הרצאת מבוא באולם האופרה (ההרצאה מתחילה שעה לפני תחילת ההופעה והכניסה חופשית לבעלי כרטיסים לאופרה).

בית האופרה סטניסלבסקי הוא אחד מבתי האופרה הנחשבים הפועלים במוסקבה לצד הבולשוי, האופרה החדשה והליקון. הוא נוסד בשנת 1941 על ידי קונסטנטין סטניסלבסקי וולדימיר נמירוביץ'-דינצ'קו שהאמינו כי אופרה צריכה להיות תיאטרון תוסס ועכשווי. הרפרטואר של בית האופרה כולל מגוון אופרות קלאסיות ומודרניות שנכתבו על ידי מלחינים רוסיים ומלחינים נוספים מכל העולם. הלהקה מופיעה בבית האופרה שלה במוסקבה וכן מקיימת סיורים רבים בכל רחבי העולם.

בעוד רוב הרפרטואר האופראי הרוסי התבסס על יצירות ספרותיות שנכתבו ברוסיה, הרי ש"אירוסין במנזר" היא דוגמא יוצאת דופן. האופרה "אירוסין במנזר" מאת פרוקופייב מבוססת על מחזה מאת ריצ'רד ברינסלי שרידן (1751 – 1816). מדובר בקומדיית מצבים וחילופי זהויות שבמרכזה שני זוגות של אוהבים צעירים שמנסים להערים על אביהם ולשאת את בחירי לבם, למרות שהאב כמובן מעדיף שידוכים שיש בצידם ממון רב על פני שידוכין המבוססים על אהבת אמת.

אירוסין במנזר היא קומדיה קלילה שלקח לה זמן רב להגיע לביצוע הבכורה שלה.

הבכורה המקורית של "אירוסין במנזר" היתה אמורה להתקיים בשנת 1941 ונדחתה בשל פלישת הנאצים לרוסיה. גם הבכורה שתוכננה לבית האופרה בולשוי במוסקבה לשנת 1943 לא התקיימה. לבסוף הועלתה האופרה לראשונה רק ב-30 בנובמבר 1946 בבית האופרה קירוב בסט. פטרבורג.

סרגיי פרוקופייב כתב יצירות רבות לבמה הלירית אך עיקר פרסומו הוא דווקא ביצירות הבלט הקלאסיות שכתב ביניהן סינדרלה ורומיאו ויוליה.

פרוקופייב עצמו כתב את הליברית ל"אירוסין במנזר" כשהוא משתדל בראש ובראשונה לאפשר לזמרים לשיר בקולות שיהיו ברורים כדי שהטקסט עצמו יהיה מובן. לכן הוא נמנע מכתיבה רגילה של אריות תובעניות ובמקום זה יצר שפה מוסיקלית קלילה ומלאת חיים המתאימה לסיפור העלילה ומאפשרת לזמרים לבטא את הטקסט בבהירות רבה. בניגוד ליצירות רבות שנכתבו ברוסיה בעת ההיא היצירה מתמקדת בעיקר בסיפור העלילה הקלאסי על ניצחונם של האוהבים הצעירים.

פרוקופייב אמר על האופרה כי הוא הוקסם "מההומור הזוהר, מהליריות הקסומה, מהדמויות האנרגטיות במחזה של שרידן. כאשר התחלתי לעבוד על האופרה המבוססת על המחזה הייתי חייב לבחור אם להדגיש ולהעצים את הצד הקומי של המחזה במוסיקה שלי,או להדגיש את הליריות שלו. בחרתי בדרך השנייה של הדגשת הליריות של המחזה: האהבה שמאחדת את שני זוגות האוהבים הצעירים, המכשולים העומדים בפניהם, האירוסין המאושרים והקסם הפואטי של סביליה שם מתרחשת העלילה".

 

על ההפקה המגיעה לישראל נכתב:"הפקה תוססת, מרהיבה ומלאת חיים", "ביצוע מופתי מבחינה דרמטית ומוסיקלית גם יחד" (The Russian Journal)

תרגום מוקרן באנגלית ובעברית

תאריכים:

יום ו' 7.5.10 בשעה: 13:00

מוצ"ש 8.5.10 בשעה: 20:30

יום ב' 10.5.10 בשעה: 20:00

יום ג' 11.5.10 בשעה: 20:00

יום ד' 12.5.10 בשעה: 20:00

יום ה' 13.5.10 בשעה: 20:00

יום ו' 14.5.10 בשעה: 13:00

מחירי כרטיסים: 175-428 ₪, משך המופע: כשלוש שעות כולל הפסקה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.