אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

על מראה, כתב לספרות אמנות והגות יהודית


תאריך פרסום קודם: 
17/03/2010
מחבר: 
עופרה מצוב-כהן

 על מראה,  כתב לספרות אמנות והגות יהודית מטעמו של המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון 

מראה, כתב עת לספרות אמנות והגות יהודית יוצא לאור אחת לשנה, בתחילת השנה העברית, מטעם המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון.

עורכת כתב העת היא ד"ר זיוה פלדמן וחברי המערכת הינם המשורר יואב חייק, חוקר הסאטירה פרופסור יהודה פרידלנדר, והמשורר פרופסור אורציון ברתנא.

כתב העת מורכב משלושה מדורים: מאמרים, שירים וסיפורים קצרים. כל גיליון מייחד נושא ספציפי לכתיבה. כתב העת הרביעי שיצא לאור בתשרי תש"ע הוקדש לזיקות שבין התנ"ך לתרבות הישראלית.

בעניין זה כותבת העורכת ב"דבר העורכת":

"התנ"ך נמצא במרכז התרבות היהודית בכל דורותיה...כל אחד מהחוקרים המשתתף בגיליון זה, בחר להבהיר את הקשר שבין התרבות הישראלית לבין התנ"ך."

הגיליון הבא של מראה יעסוק בנושא ההומור וכבר נאספים חומרים, מאמרים, שירים וסיפורים לקראת הוצאתו של הגיליון בתחילת הסתיו הבא.

העורכת, ד"ר פלדמן, מקדישה מחשבה לכל פרט בכתב בעת העת המוקפד, למראה האסתטי של הגיליון, החל בתמונת השער הנבחרת, בהעמדתו של הטקסט מבחינה לשונית ואסתטית,  באיורים הנלווים לטקסטים השונים.

ב"דבר העורכת" מציינת ד"ר פלדמן כי בעניין זהות הכותבים כי "הפנייה היא אל היוצרים הותיקים ואל היוצרים שהם בתחילת דרכם." כך למשל, מתפרסמים טקסים, מחקריים ו/או פרוזאיים משל חוקרי ספרות נודעים כמו למשל, צבי לוז, יהודה פרידלנדר, הלל ברזל, אורציון ברתנא, יואב חייק, זיוה שמיר, אורי צור סופרים מבטיחים כמו רן יגיל, משוררים כמו איתמר יעוז-קסט, ומירון איזקסון וגם יוצרים בתחילת דרכם כמו, חן קלינמן, מירי גלעד, איילת כהן, בן עמי פינגולד, ויהודה זיו, ועוד.

הפניתי מספר שאלות לעורכת, ד"ר פלדמן:

שאלה:במה עסקו הנושאים הראשונים של כתב העת?

תשובה: הגיליונות 1-2 עסקו אדם בנוף שירתו, בהתייחסות לטשרניחובסקי: "האדם אינו אלא תבנית....הגיליון השלישי לא הוגדר בו נושא, הגיליון הרביעי עסק במקרא והחמישי עוסק בהומור.
 
שאלה: האם לדעתך מטרת כתב העת מושגת?

תשובה: להגיד שמטרה כבר הושגה זו בהחלט יומרנות. אבל קהל הקוראים הולך ומתרחב, קהל הכותבים הולך ומשתבח והתגובות הן מאד חיוביות. מטרתו של כתב העת היא לקרב את הדור הצעיר לכתיבה ובמקביל להמשיך וליצור קשר עם הדור המבוגר יותר. המטרה היא להביא כתב עת איכותי ואסתטי לקהל האוהב ספרות ואמנות. כתב העת מכיל מאמרים עיוניים-אקדמאיים ויצירות של סופרים ומשוררים.

שאלה: כיצד נעשה תהליך איסוף החומר?

תשובה: אנחנו בדור האינטרנט, כל מידע שמגיע לאוזני על כל יוצר מעניין שמושך את לבי, אני מחפשת אותו ויוצרת קשר. יש כבר קהל כותבים קבוע ובצידו קהל כותבים חדש בהתאם לנושא הגיליון.

להקים כתב עת דורש עבודה יומיומית רבה. האיסוף נעשה במשך שנה, כל זאת מפני שאני עורכת לבד ורק במוגמר נעזרת במערכת לקבלת החלטות סופיות.

המייל למשלוח חומר ולרכישת חוברות הוא באמצעות פנייה אליי: [email protected]

שאלה: האם "כל אחד" יכול  לכתוב עבור כתב העת?

תשובה: כל אחד יכול אם יש לו את כוח ההתמדה והסבלנות.

שאלה: היכן ניתן לעיין בהן?

תשובה: בכל האוניברסיטאות ובספריות הגדולות. כן בספרייה הלאומית בירושלים.
 
 
[1] הכותבת היא חוקרת ספרות עברית ותרבותה, מרצה במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון.
 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עופרה מצוב-כהן

.