אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

החברים התמימים של בצלם היו מחבלים במשימה מבצעית


תאריך פרסום קודם: 
04/03/2010
מחבר: 
יהונתן דחוח-הלוי

מהימנותו של מסד הנתונים של ארגון בצלם על אודות ההרוגים הפלסטינים באינתיפאדת אל-אקצה מפוקפקת, כפי שהראיתי בסדרת מאמרים פרי עטי בשנים האחרונות. במקרים רבים, משמיט ארגון בצלם פרטים חיוניים ולעיתים אינו מדייק.

הפעם אציג דוגמה בולטת נוספת לכך, העשויה ליצור רושם של דיווח מגמתי. בצלם: שני חברים נהרגו על ידי צה"ל בעת שישבו לתומם בחצר הבית ברשימת "הפלסטינים שנהרגו בידי כוחות הביטחון הישראלים ולא השתתפו בלחימה" מופיעות באתר בצלם הרשומות הבאות: מועתז אחמד עבד א-ראזק אל-מסלמי (חמדונה) - בן 20, תושב בית לאהיה, מחוז צפון עזה, נהרג ב-31.12.2005 בבית לאהיה, מחוז צפון עזה, מירי פגז מטנק. לא השתתף בלחימה בעת שנהרג. פרטים נוספים: נהרג בעת שישב בחצר ביתו יחד עם עוד שני חברים. אחד החברים נהרג והשני נפצע קשה. חמזה ג'יהאד מוחמד חמדונה - בן 21, תושב בית לאהיה, מחוז צפון עזה, נהרג ב-31.12.2005 בבית לאהיה, מחוז צפון עזה, מירי פגז מטנק. לא השתתף בלחימה בעת שנהרג. פרטים נוספים: נהרג בעת שישב בחצר ביתו יחד עם עוד שני חברים. אחד החברים נהרג והשני נפצע קשה. מתיאור נוסח נסיבות המוות של בצלם ניתן להבין, כי מדובר בשני צעירים פלסטינים, חברים קרובים, אשר שהו בחצר בית בנסיבות חברתיות, כאשר נורה לעברם ללא כל הצדקה פגז מטנק ישראלי והרגם. ארגון בצלם מאשים אפוא את צה"ל בהריגת חפים מפשע.

הגרסה הפלסטינית: מדובר בטרוריסטים בשורות גדודי המוג'אהידון שנהרגו במשימה מבצעית המקורות הפלסטיניים מוסרים גרסה שונה מזו של בצלם על שני "החברים התמימים" ועל נסיבות מותם. מועתז אחמד עבד א-ראזק אל-מסלמי (חמדונה) נולד ב-23 במרץ 1985 בבית לאהיא. בתחילת אינתיפאדת אל-אקצה פעל נגד יעדים ישראליים לצד חבריו מג'יהאד האסלאמי. בשנת 2002 עבר לשורות גדודי חללי אל-אקצה, שם מילא תפקיד ביחידת התצפיות הצבאיות, ומאוחר יותר שימש מפקד בחטיבת ג'יהאד אל-עמארין. הוא עבר הכשרה צבאית, קיבל דרגת מאמן והמשיך בפעילותו הצבאית במסגרת גדודי המוג'אהידון, שכללה תפיסת עמדות קדמיות, שיגור רקטות לעבר ישובים ישראליים והשתתפות בלחימה נגד כוחות צה"ל בצפון הרצועה. חמזה ג'יהאד מוחמד חמדונה (אבו ג'יהאד) נולד ב-23 ביולי 1984 בבית לאהיא. בשנת 2000 הצטרף חמזה לשורות מנגנון הביטחון הלאומי הפלסטיני ועם תחילתה של אינתיפאדת אל-אקצה (ספטמבר 2000) חבר לשורות "ההתנגדות" ושיתף פעולה עם ארגונים שונים בביצוע פיגועים נגד יעדים ישראליים. מאוחר יותר הצטרף לשורות ארגון גדודי המוג'אהידון. במסגרת פעילותו תפס חמזה עמדות קדמיות בבית לאהיא, השתתף בלחימה נגד כוחות צה"ל, שיגר רקטות לעבר ישובים ישראליים והוביל מחבלים מתאבדים לקרבת ישובים ישראליים בדרכם לביצוע פיגועים. לגבי נסיבות המוות נמסר, כי חמזה נהרג עם בן דודו מועתז כאשר היה ב"משימת ג'יהאד" באזור הצפוני של בית בית לאהיא. ארגון בצלם אינו מיישם את הקריטריונים שהוא עצמו אימץ ארגון בצלם כשל, כך נראה, במיצוי המקורות הגלויים בנוגע לברור נסיבות מותם של חמזה ומועתז. חמור מכך, הוא לא יישם את הקריטריונים שהוא עצמו אימץ בנוגע להגדרה של "השתתפות בלחימה," בהתאם לקביעת ארגון הצלב האדום בחודש יוני 2009. ב-22 ביולי 2009 פרסם ארגון בצלם הודעה בעניין הקריטריונים החדשים ובין היתר נכתב כדלהלן: "אדם הממלא "תפקיד לחימה מתמשך" (Continuous Combat Function) ייחשב כמטרה לגיטימית גם אם באותו הרגע הוא אינו לוקח חלק ישיר בלחימה. בקטגוריה זו ייכללו אנשים המעורבים בהכנה, בביצוע או בפיקוד על פעולות לחימה.

אדם שגויס, אומן וצויד על-ידי קבוצה חמושה במטרה להשתתף באופן ישיר ומתמשך בפעולות הלחימה, ייחשב לכזה הממלא תפקיד לחימה מתמשך, גם אם טרם ביצע ולו פעולה אחת". עוד צוין בהודעה, כי "בצלם ערך בדיקה מחודשת של המידע שברשותו אודות כל הפלסטינים שנהרגו מאז 29 בספטמבר 2000 ועד 26 בדצמבר 2008. הבדיקה כללה התייחסות למקורות מידע שלא היו קיימים בעבר, בהם אתרי אינטרנט של ארגונים פלסטינים חמושים, של משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטאריים, של ארגונים פלסטינים לזכויות האדם ושל דובר צה"ל. פריטי מידע שנמצאו בנוגע להרוגים נבדקו והוצלב עם מקורות מידע אחרים. "בכל מקרה שבו התגלתה אי התאמה בין המידע החדש למידע ברשות בצלם, בדקו תחקירני בצלם מחדש את נסיבות האירועים. בעקבות זאת, שינה בצלם את קטלוגם של 23 פלסטינים שנהרגו בתשע תקריות, זאת מתוך 4,860 פלסטינים שנהרגו בתקופה זו. הנתונים עודכנו במאגר המידע של בצלם". יוצא אפוא, על-פי הקריטריונים שארגון בצלם עצמו אימץ, היה על הארגון לכלול את חמזה ומועתז ברשימת ההרוגים שהשתתפו בלחימה לאור הרקע הטרוריסטי שלהם. טענת בצלם כאילו בדק ביסודיות את מאגר הנתונים של הרוגי האינתיפאדה ותיקן רשומות שגויות, מעידה לאור המקרה הנוכחי (ומקרים רבים אחרים הממתינים לראות אור) על האיכות הירודה של המחקר שבוצע. ארגון בצלם מטה את הנתונים לרעת צה"ל ארגון בצלם דוחה למעשה את גרסת ארגון הטרור הפלסטיני ומחשיב את חמזה ומועתז כאזרחים תמימים, ובכך הוא מגדיל את היחס בין "ההרוגים שלא השתתפו בלחימה" לבין "ההרוגים שהשתתפו בלחימה", ומוסר נתונים שאינם מדויקים הפועלים לרעת צה"ל (אחוז גבוה יותר של הרוגים "אזרחים חפים מפשע". אין זו הדוגמה היחידה לסתירה המהותית בין נתוני בצלם לבין הגרסה הפלסטינית, כפי שנחשף הדבר בכתבות התחקיר הרבות שפורסמו במרכז הירושלמי ובאתר החדשות News1. ריבוי המקרים מלמד, כי אין לסמוך בעיניים עצומות על נתוני ארגון בצלם וכי יש לבחון בדקדקנות את מהימנותם ושלמותם. סוגיה זו רלוונטית גם לנתונים שפרסם ארגון בצלם על ההרוגים הפלסטינים במבצע "עופרת יצוקה".

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת יהונתן דחוח-הלוי