אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הסנקציות הנכונות


תאריך פרסום קודם: 
22/02/2010
מחבר: 
קיריל הדר

כשמדברים בישראל על הצורך בהטלת סנקציות על הממשל באיראן, ללא ספק זוהי שיטה מרתקת ואף עמוקה ביותר, פתרון אמיתי של ממש, אשר יש לשקול לנקוט בו. אך לפני צעד כ"כ רציני ומשמעותי כזה, יש לבדוק תחילה מהן הסיבות אשר הובילו מלכתחילה את מצדדיו לתמוך בו. הטענה הישראלית הנפוצה היא "איראן לא עוצרת את תכנית הגרעין". אכן, איראן באמת לא עוצרת את תכנית הגרעין, ואף דבקה בו ביתר שאת.

אך האם אומה כלשהי, תהא אשר תהא, רוצה לקדם תכנית ליצירת נשק גרעיני, זוהי סיבה להטיל עליה סנקציות? לשבור את עמה? עצם החשיבה הזאת, בבסיסה, נגועה בחולניות רדיקלית גרועה במיוחד, אשר חושפת את אומרה באור שלילי וכן יוצרת כלפיו אנטגוניזם ממנו לא יוכל לקום באף דיון פוליטי כלשהו בהמשך דרכו. במיוחד לא כשמדובר בזירה קשוחה כמו זו ההסברתית.

הרעיון של הטלת סנקציות חייב להיות שמיש רק כאשר הממשל רוצה להוליך חיי אדם חפים מפשע למלחמה מיותרת ולא צודקת. כאשר ננסה לבחון האם איראן מנסה להוליך למלחמה שכזאת, נגלה מאוד שלא. מי שמוליכה למלחמות מיותרות, מתישות, וכואבות, היא לא אחרת מאשר מדינת ישראל.

הידעתם? רק ב10 השנים האחרונות, מדינת ישראל הוליכה את בני עמה וכן האיזור שמסביבה למלחמות בלתי פוסקות, ברקורד המרשים נוכל למצוא דאבל ביקור בלבנון, תקיפות קבועות ברצועת עזה כשביניהן מכות צבאיות אנושות אשר הותירו את תושביה ללא קורת גג, אלפים בני אדם נהרגו, מטוסי קרב המאיימים בקביעות על תושבי לבנון וכן אפרטהייד בלתי מוגבל כלפי תושביה המקוריים של הארץ הפלסטינית.

הרי שאם באמת יש צורך בסנקציות, יש לכוון אותם נגד המקור המפריע, ולא המקור המשקיט. יש לכוון את הסנקציות אך ורק נגד השלטון הישראלי, על שלל מנהיגיו. ואת איראן? את איראן נעזבה בשקט.

הכותב הינו יו"ר ארגון סלון דבורה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת קיריל הדר

.