אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הספר מסוויליה באופרה


תאריך פרסום קודם: 
16/02/2010
מחבר: 
מופעי תרבות

הספר מסוויליה" מאת רוסיני

באופרה הישראלית

הפקה עכשווית המתרחשת במרפאת שיניים

חן רייס זמרת הסופרן הישראלית-הבינלאומית בתפקיד רוזינה

וצוות זמרים מהדור הצעיר של זמרי האופרה בעולם

לאור הביקוש ל-12 ההצגות המתוכננות - נוסף מופע

האופרה הישראלית תעלה בחודש מרץ הקרוב הפקה חדשה של "הספר מסוויליה" מאת המלחין האיטלקי ג'ואקינו רוסיני. בתפקיד המרכזי של רוזינה תופיע הזמרת הישראלית בעלת הקריירה הבינלאומית חן רייס. האופרה בבימויה של הבמאית הצרפתייה מרים קלמנט (ממוצא איראני) ובניצוחו של ג'ורג' פהליבניאן המנצח יליד לבנון.

ההצגה הראשונה תעלה ב-12 במרס 2010 בבית האופרה.
לאור הביקוש הרב ולאחר שנמכרו כל הכרטיסים ל-12 ההצגות המתוכננות נוסף מופע לתאריך ה-25.3.10.

לפני כל הופעה תתקיים הרצאת מבוא ובסיומן של חלק מן ההופעות מתקיים "אופרה טוקבק" שיחת קהל עם משתתפי ההפקה.

"הספר מסוויליה" נכתב במקור כמחזה על ידי המחזאי הצרפתי פייר אוגוסטין בומרשה (1732 – 1799) כחלק מטרילוגיה שבמרכזה פיגרו הכל יכול, משרת העולה בעורמתו ובחוכמתו על אדוניו. שני המחזות האחרים בטרילוגיה הם: "נישואי פיגרו" (1781) ו"האם האשמה" (1792). הטרילוגיה כולה זכתה לעיבודים אופראים: נישואי פיגרו (1786) של מוצרט, "הספר מסוויליה" של רוסיני ו"כרובינו" על פי "האם האשמה"(1816) מאת ז'ול מסנה. מחבר הליברית של רוסיני, צ'זארה סטרביני לקח את מחזהו של בומרשה והעביר אותו כמעט אחד לאחד לבמת האופרה.

סיפור העלילה של "הספר מסוויליה" כתוב במתכונת של קומדיה דל'ארטה מסורתית בה ד"ר ברטולו (גבר זקן ועשיר) שומר בביתו על רוזינה (בת חסותו הצעירה והיפה) ומתכונן לשאתה לאישה בעזרתו דון בזיליו (ידידו הטוב) אך רוזינה מעדיפה את הרוזן אלמוויווה הצעיר. בעזרת פיגארו, עוזרו הנאמן, הוא מצליח לכבוש את ליבה של הצעירה ולהערים על האשמאי הזקן. לאחר הסתבכויות רבות אשר את כולן מצליח פיגארו לפתור בתושייה רבה הוא נושא אותה לאישה על אפו וחמתו של ברטולו.

מרים קלמנט, הבמאית הצרפתית הצעירה ממוצא איראני, שכבר ביימה באופרה הישראלית את "המסע לריימס" מאת רוסיני, מביימת גם את "הספר מסוויליה" בגרסה עכשווית, צעירה ותוססת.

קלמנט בחרה להפוך את ד"ר ברטולו לרופא שיניים, ובכך יוצרת סיטואציה מלחיצה של המתנה בתור לרופא שיניים: "אני מאמינה כי ההתייחסות שלי לאופרה הזאת באה לידי ביטוי בתפאורה. העלילה כולה נסבה סביב מקום התרחשות אחד – ביתו ומרפאתו של ברטולו. תפאורה אחת היכולה עם שינויים להראות כיצד האמונות המוצקות של ברטולו נמוגות לאט, ויוצרת דינמיקה כמו במוסיקה של רוסיני: מלאה בהתפתחויות לא צפויות."

בתפקיה רוזינה מופיעה חן רייס זמרת האופרה הישראלית הצעירה הכובשת במהירות רבה את מקומה כאחת מזמרות האופרה המובילות בעולם עם הופעות באופרה הממלכתית של וינה ובתי אופרה ואולמות קונצרטים בפריס, לונדון, צפון אמריקה ויפן. רייס כבר הופיעה במספר הפקות האופרה הישראלית (סופי ב"רוזנקווליר" וצרבינטה ב"אריאדנה בנקסוס" מאת ריכרד שטראוס, ג'ילדה ב"ריגולטו" מאת ורדי ולאחרונה בתפקיד פולוויל ב"מסע לריימס" של רוסיני). זו הפעם הראשונה שרייס מבצעת את התפקיד התובעני של רוזינה ב"ספר מסוויליה", תפקיד שבמקור נכתב לזמרת מצו סופרן אך עובד על ידי רוסיני גם עבור זמרות סופרן.

הרכב הזמרים והסולנים באופרה זו מייצג באופן מיוחד את הדור הצעיר של כוכבי האופרה הבינלאומיים המופיעים על הבמות הראשיות בעולם. את תפקיד רוזינה תגלם בחלק מן ההצגות, זמרת הסופרן הישראלית הילה בג'יו (שהופיעה בין השאר באופרה הישראלית בתפקיד הילד ב"ילד חולם"), בתפקיד הראשי של פיגרו, יופיעו לסירוגין הבריטון אוליבייה גרנד הצרפתי , ובורקה קויזה הספרדי. בתפקיד הרוזן אלמוויווה יופיעו לסירוגין שני זמרי הטנור: הקולומביאני חואן חוזה לופרה, וחויאר אבראו האמריקאי. בתפקיד ד"ר ברטולו יופיעו לסירוגין זמר הבריטון הצרפתי ליונל פיינטרה וזמר הבריטון הספרדי אנריק מרטינז קסטינייאני ובתפקיד דון בזיליו יופיעו הבס האיטלקי אוגו גולייארדו והבס הישראלי העובד בעיקר בצרפת יורי קיסין. עוד משתתפים, זמרי האופרה הישראלית: נח בריגר, שירה רז, איילה צימבלר ויאיר גורן.

כמו כן משתתפים בהפקה גברים מתוך מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של ישי שטקלר. דוד זבה ינגן בצ'מבלו את הרצ'יטטיבים בהפקה זו, וכמו כן ינצח על חלק מההופעות.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.