אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מצא את ההבדלים ומותר לחלום


התמונה של צביאל רופא
תאריך פרסום קודם: 
04/01/2010
מחבר: 
צביאל רופא

תארו לכם תערוכה ענקית בה מוצגים תחת קורת גג אחת רגבי אדמה מכל מיני ארצות. בתערוכה מוצגות יותר ממאה וחמישים ערימות אדמה קטנות שכל אחת מהן הובאה ממדינה אחרת. לפני כל ערימת אדמה ניצב שלט קטן המכריז מאיזו מדינה נלקחה אותה ערימה.

לפתע מתרחשת איזושהי תקלה; ילד קטן ושובב חומד את השלטים הקטנים והחמודים, מכניס את כולם לתיקו ונמלט. בכך הוא בבת אחת מבלבל את היוצרות. כי עתה, באים כל נציגי הארצות אשר הביאו את דוגמיות אדמותיהן והנה שוד ושבר לא ברור איזו ערימת אדמה שייכת למי. האם לדעתכם יצליחו הנציגים המכובדים לזהות איזו היא אדמת מכורתם האהובה שכה מקודשת בעיניהם ועליה במשך דורות רבים נשפך דם במלחמות פטריוטיות אינספור?

ותארו לכם שנוטלים דגימה מתאי הדם או תאי שריר או אפילו תאי מוח מכמה אנשים באופן אקראי - האם תוכלו לדעת למי הם שייכים? האם לקרוי בפינו אשכנזי, או למכונה ספרדי או אולי לידוע כתימני? יתירה מכך, האם אפשר יהיה לדעת על פי הדגימות מי הוא הפיני ומי הוא האוסטרלי, מי הוא הסיני ומיהו התאילנדי, מיהו הבודהיסטי ומי הוא היהודי, הנוצרי או האתיאיסט ואולי בכלל מוסלמי.

לא לחינם אי אפשר להבדיל, למיין ולקטלג על פי הביולוגיה. פשוט הטבע אינו סטיגמטי כמונו. הוא לא יצר הבדלים. אפילו מחלות נפש חוטפים כולם ללא משוא פנים. זה רק אנחנו בראש שלנו הגענו לסטיגמות. זה לא היה שם בתוך גלגלתנו כאשר נולדנו, זה נכנס לשם רק באמצעות "התרבות האנושית". בהתאם, "למדנו" מהסובבים אותנו איך להסתכל בעין עקומה וסטיגמטית על העולם. אך גרוע מכך - גם "למדנו" איך להתנהג בהתאם לראייה הסטיגמטית הזו.

רק מה לעשות שנשארה בעיה קטנה ושולית; כל "הידע התרבותי" הזה עומד על כרעי תרנגולת וכלל אין לו על מה לסמוך!

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת צביאל רופא