אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ממשל אובמה והאיחוד האירופאי עומדים לקבל החלטה הרת אסון


תאריך פרסום קודם: 
01/01/2010
מחבר: 
רובי בוזגלו

הערכה: ממשל אובמה ומנהיגי האיחוד האירופאי עומדים לקבל החלטה הרת אסון למדינת ישראל

ארה"ב כבר השלימה עם העובדה שלאירן יהיה נשק גרעיני.
הנסיון האחרון שלהם לשכנע את אירן לוותר על שאיפותיה הגרעיניות, הוא להציע "הצעה שיהיה לה קשה לסרב", לפיו מדינת ישראל תשמיד את הנשק הגרעיני שברשותה בתמורה להתחייבות אירנית להפסיק את העשרת האורניום.

מאת: רובי בוזגלו,    ‏31 דצמבר 2009 

ההתבטאויות שנשמעו לאחרונה, מפי שרים ואישים פוליטיים בארץ, שממשל אובמה הוא עויין ונוראי למדינת ישראל, כנראה מתאמתות. להערכתי, גם ההחלטה חסרת התקדים של ראש הממשלה להקפיא את הבניה בהתנחלויות, קשורה כנראה לנסיון למנוע את הגזרה הזאת. 

במפגש של מנהיגי האיחוד האירופאי עם שר ההגנה האמריקאי Gates, בחודש דצמבר 2009 בבריסל, נאמרו דברים שצריכים להדאיג מאוד את קברניטי מדינת ישראל: 

1.
האופציה הצבאית ירדה מהפרק – בנאומו התקיף של אובמה בטכס קבלת פרס נובל לשלום, שבו הוא דיבר על "מלחמות צודקות", - מסתבר שהוא לא התכוון לאירן אלא לאפגניסטן. כשנשאל Gates בבריסל ע"י עיתונאי אם ארה"ב תתקוף את אירן הוא השיב: "המציאות היא שפעולה צבאית רק תקנה קצת זמן, אולי שנתיים עד שלוש [עד שיחדשו את פיתוח הגרעין]"; 

2.
הסנקציות "החמורות" המתוכננות נועדו לכשלון – מנהיגי האיחוד האירופאי הודו בפני התקשורת, שהסנקציות שמתוכננות לשנה הבאה נגד אירן, "יופעלו גם מחוץ למסגרת של האו"ם". מהדברים הללו אתה מסיק שאובמה נכשל בביקורו האחרון בסין. הסינים מסרבים לשיתוף פעולה מלא עם האמריקאים בסוגית הגרעין האירני.  

אם רוצים שהסנקציות יהיו יעילות, חייבת ליהיות הסכמה בין כל החברות הקבועות במועצת הבטחון. למשל, אחת מהצעות הסנקציות המחמירות, מדברת על איסור מכירת נפט מזוקק (בנזין) לאירן שיכולה לפגוע קשה בכלכלתה. למרות שאירן היא היצואנית השניה בגודלה של נפט בעולם, היא מיבאת 40% מתצרוכת הבנזין. סין, בונה באירן מתקן לזיקוק נפט והיא גם מיצאת אליה בנזין. היא לא מתכוונת לרצות את האמריקאים כי זה נוגד את האינטרס הכלכלי שלה. סין בעצמה היא מהיבואניות הגדולות של נפט מאירן וכל פגיעה בסחר הנפט בעולם יקפיץ את מחיר חבית הנפט לשיאים חדשים. אז מדוע שהיא תסכים?  

3.
ישראל הולכת לשלם את המחיר על ההצעות החדשות שיציעו לאירנים  – ההתבטאות החמורה ביותר עבורנו מיוחסת ל- Gates שאמר: "כדי למנוע אירן מחומשת גרעינית, נציע לאירן חבילה של "תמריצים והרתעה", אשר ישכנע את הממשל האירני, ש
הם יהיו פחות בטוחים עם נשק גרעיני מאשר בלעדיו". למה בדיוק התכוון שר ההגנה האמריקאי כשאמר שאירן "תיהיה פחות בטוחה עם נשק גרעיני מאשר בלעדיו"?  

האמריקאים מתכוונים לפתות את אחמדינאז'אד עם הרעיון של
"מזרח תיכון נקי מנשק גרעיני" שמוזכר מדי פעם בשנים האחרונות ע"י מדינאים שונים בעולם. התוכנית היא ש
ישראל תשמיד את כל הנשק הגרעיני שברשותה בתמורה להתחייבות אירן להפסיק את הפיתוח המואץ של העשרת אורניום
. הכרזה כזאת, תקבל תוקף מחייב לפי פרק 7 במועצת הבטחון של האו"ם בתמיכה מלאה של רוסיה וסין. המשמעות האופרטיבית היא ש
מדינת ישראל תשאר חשופה לאיומים בטחוניים ותלויה בחסדיו של המערב.  

אני מטיל ספק אם מנהיגי אירן יסכימו לנוסחה המוכרת כ-
"zero enrichment" הפסקה טוטאלית של העשרת האורניום. אירן נחושה לתפוס את מקומה בעולם כמנהיגת האיסלם והיא שואפת לקבל מושב במועצת הבטחון בשם מיליון וחצי מוסלמים. לשם כך היא רוצה להצטייד בנשק גרעיני כמו כל יתר המדינות החברות במועה"ב.

גם אם נניח שהיא תסכים לנוסחה הזאת, התרחיש עבורנו הוא חמור
. ביבי נתניהו אמר בזמנו: "כולם יודעים שבמזרח התיכון חותמים על הסכמים אבל לא מקיימים אותם". ברור לכל, שאירן תמשיך לפתח בחשאי נשק גרעיני, בדיוק כפי שעשתה זאת עד עכשיו. אם אנחנו נשמיד את הנשק הגרעיני שבידנו, זה יהיה מהלך מסוכן ובלתי הפיך, זה עלול ליהיות מתכון ל
"התאבדות לאומית".  

רובי בוזגלו
[email protected]

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רובי בוזגלו

.