אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התנדבות בישראל


תאריך פרסום קודם: 
14/12/2009
מחבר: 
ד"ר אבי זלבה

מתנדבים בישראל

חיפוש קצר באחד ממנועי החיפוש באינטרנט מציג גלריה רחבה מאוד של מתנדבים בארגונים ועמותות שונות בכל רחבי המדינה.העמותות והארגונים פונים למתנדבים ומציעים להם תמורה נפשית ורוחנית עבור פעילותם המבורכת באותו ארגון/עמותה.

"יותר משהעגל רוצה לינוק רוצה הפרה להניק" הוא ביטוי רווח המתאר יחסים טובים ותלותיים בין אנשים. נכון יהיה גם לכתוב "יותר מאשר רוצה הפרה להניק רוצה העגל לינוק".בסופו של דבר יש רצון הדדי.אותו רצון המביא אנשים להתנדב.אותו רצון המביא ליצירת גופי התנדבות רבים בחברה המערבית המודרנית שבתוכה נמצאת גם בהגדרתה מדינת ישראל.

גיל הפנסיה המוקדם, הרווחה הכלכלית ההולכת וגוברת בקרב, מקבלי הפנסיה, תחושת השייכות למדינה, הרצון הבסיסי לתרום ,תרבות השפע המותירה בידינו זמן למכביר,התקשורת החושפת את העוולות ואת המצבים הקשים בהם נמצאים בני אדם,הסולידריות המכאנית והאורגנית הקיימת במדינה, המחסור האמיתי או המדומה בגופים וארגונים פורמאליים ועוד סיבות רבות וטובות הן הסיבות להתנדבות ומתנדבים כה רבים במדינת ישראל.

איני יודע עד כמה מדד ההתנדבות יכול להצביע על מצבה של המדינה.בתחום הרווחה אני סבור שכל אותם גופים התנדבותיים, כל אותם עמותות החסד, כל אותם בתי התמחוי יכולים להצביע על כשלון מערכת הרווחה הישראלית.על אי יכולתה של המדינה לספק לתושביה את מה שהם נזקקים לו ברמה הבסיסית והמיידית.

שונה הדבר במשטרת ישראל.במשטרת ישראל המאגדת בתוכה את ארגון המתנדבים המשטרתי הגדול בעולם הצליחו להבין ויישם את הפוטנציאל האדיר שיש במתנדבים.מתנדבי המשמר האזרחי אינם באים להחליף את שרותי המשטרה אלא לטייב אותם.כל עוד נשמר האיזון החשוב הזה שבו המשטרה היא האחראית על החוק והסדר. כל עוד היא מבצעת זאת ביעלות רבה ( כך קורה במציאות) פעילות המתנדבים היא תוסף לכך.תוסף חשוב במובנים מעשיים, חברתיים וערכיים.מתנדבי המשמר האזרחי אינם במקום השוטרים.הם נוספים לשוטרים.לפעילותם הקשה והבלתי נגמרת במלחמה בפשיעה.

ד"ר אבי זלבה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבי זלבה

.