אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חותמו של שר החינוך: הקמת רשות ארצית לטיפוח החינוך הערכי


תאריך פרסום קודם: 
03/12/2009
מחבר: 
גדי ראונר

על פי המקובל, ממשלה הרואה את עצמה כשייכת למחנה הלאומי מן הראוי שתעמיד את נושא הערכים בראש סולם העדיפויות שלה. לכן על שר החינוך גדעון סער לקבוע מדיניות חינוכית אשר תעדיף את הקמתה של הרשות הארצית לטיפוח החינוך הערכי עלפני העיסוק האובססיבי בהישגים לימודים, שהם למעשה, עיסוק בענייני שינון וזיכרון.

לפני שנים אחדות הוקמה הרשות הארצית למדידה ולהערכה (ראמ"ה) בהתאם לאחת ההמלצות של דו"ח ועדת דברת. מעשה זה תאם את רוח הזמן הישראלית של אז ושל היום, רוח הנושבת קפיטליזם ניאו-ליברלי המאמין שמן הראוי למדוד הכל על פי סרגלים של עלות ותועלת וכך לקבוע הצלחה או כשלון. למרות השיח המצדיק את קיומה של מגמה זאת כאילו מדובר בתורה רציונאלית מאוד, הגיונית ומובנת מאליה, אני מעריך ומקווה כי אופנה מזיקה זו תחלוף מן העולם.

לעומת זאת אין אופנת ערכים. הנושא הערכי נוכח וחייב להיות נוכח תמיד, מאחר ומאז ומתמיד נמצאים אנו במשבר ערכי וחלק גדול ממטרות החינוך מדינת ישראל קשור לנושא הערכי. מערכת החינוך אמנם צריכה "לייצר" בוגרים שיהיו מסוגלים להתמצא ולהשתלב באופן פרודוקטיבי בעולם משתנה, אך לא פחות חשוב מזה עליה לנטוע בנפש הילד והמתבגר ערכים יהודיים, הומניסטים, דמוקרטיים וכלל-אנושיים.

כל בית ספר וכל איש חינוך הראויים לעצמם מדברים על ערכים. אך במקביל, נראה כי מעט נעשה בתחום הזה, הלכה למעשה. שכן לחנך לערכים אין זה דומה להקניה, רכישה, החדרה או הנחלה של חפץ יקר לתוך נפשו של הנער. זאת אשליה מתוקה להאמין לכך. לעומת השקפה פשטנית זאת אני מאמין שלחינוך לערכים יש משמעות רק כאשר הוא יוצר נקודות ממשק קונקרטיים בין התלמידים לבין הערכים עצמם, או כאשר הוא מביא להתמודדות איתם. חינוך לערכים קיים כאשר בוחנים את המחיר של חיים ערכיים או כאשר מתלבטים מה נכון ומה פסול. חינוך ערכי פועל כאשר מתרגמים מילים גדולות למעשים אישיים קטנים, כמו דיבור נאה, שמירה על הניקיון, אמירת אמת, או לקיחת אחריות אישית.

ערכים כגון יושר והגינות, צניעות, דרך ארץ, כבוד עצמי ואהבת הזולת, ועזרה לאחר הנזקק ואחרים יעמדו למבחן ואולי יסייעו לפתח אצל הדור הצעיר רגישות מוסרית, אותה כל כך זקוקה החברה הישראלית הסובלת מגלי אלימות וחוצפה, עודפי בטחון עצמי מופרז ונהנתנות ראוותנית ומיותרת.

כל אלה יוצרים פסיפס של עבודה חינוכית מורכבת, ארוכת טווח, מפותלת ומתסכלת. התוצר הצפוי אינו ידוע מראש. עלינו לצפות שבעקבות מאמצינו ייבנו תלמידים לעצמם מערכת ערכית ראויה בעיניהם ובעיני החברה.

ממקום זה אני קורא לשר החינוך להקים רשות ארצית לטיפוח החינוך הערכי. במוסד כזה יתכנסו מיטב המוחות בתחום הפילוסופיה והחינוך כדי לגבש מדיניות חינוכית בנושא ערכים; שם יפגשו צוותי עבודה שיחקרו מה נעשה בעולם; שם יוקמו צוותים מעורבים של חילונים, דתיים, יהודים וערבים כדי לכתוב תכניות חינוכיות לטיפוח החינוך הערכי. זה צו השעה וזו משימה לאומית ראויה למי שמבקש להטביע חותם בתולדות החינוך במדינת ישראל.

דר' גדי ראונר מכשיר מורים לאזרחות ולהיסטוריה בבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל-אביב.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת גדי ראונר

.