אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

באך - אורטורית חג המולד בפילהרמונית פטר שרייר


תאריך פרסום קודם: 
22/11/2009
מחבר: 
מופעי תרבות

פטר שרייר ינצח ויבצע עם התזמורת הפילהרמונית, סולנים והמקהלה הפילהרמונית מפראג, את אורטוריית חג המולד, אורטוריית חג הפסחא, קנטטות מאת באך ומיסת ההכתרה מאת מוצרט  בסידרה של 10 קונצרטים בת"א חיפה וירושלים

28.11.09 עד 9.12.09 סולנים: טליה אור סופרן, בריטה שוורץ אלט, דניאל יוהנסן טנור, אנדרס שייבנר בריטון.

אירוע מיוחד לפני הקונצרט!

שעה לפני הקונצרט מוזמן הקהל ללמוד לשיר כורל מתוך האורטוריות בהדרכת המנצח רונן בורשבסקי בליווי פסנתר. לאחר מכן ישיר הקהל עם התזמורת יחולקו לקהל תווים וכן יש אפשרות להוריד את התווים מאתר הפילהרמונית

הפילהרמונית תבצע יצירות ווקאליות מאת באך ומוצרט כ-"אורטוריות חג המולד" אורטוריית "חג הפסחא", וקנטטות מאת באך ומיסת ההכתרה מאת מוצרט. חוויה מוסיקלית נדירה, וארוע קונצרטי ייחודי, עליו ינצח פטר שרייר ובהשתתפות המקהלה הפילהרמונית מפראג וסולנים.

אורטוריית חג המולד היא חיבור של פרקים ממוחזרים ושל פרקים חדשים מתוך קנטטות חילוניות שחיבר באך בשנת 1733 קנטטות שהוקדשו לימי חג של משפחת המלך. האורטוריה מורכבת מ6- קנטטות ובהן 64 פרקים שמהווים יחד את יצירת הענק. הביצוע המקורי התרחש במבחר כנסיות בעיר, ומעריצי באך שרצו לשמוע את כל שש האורטוריות נאלצו לבקר בכנסיות שונות, בדומה לפסטיבל מוסיקה מודרני. באך יצר באורטוריה, רצף המהווה שלמות שיש בה תהליך מוסיקלי וסיפורי.

מסגרת זו משמשת את באך ליצירת רצף מוסיקלי בו מגיעים לידי ביטוי תפקידים עשירים לכלי התזמורת, לסולנים ולמקהלה. לאורך האורטוריה מתערבבים פרקי מקהלה בצרופים קאמריים שונים, אריות סוערות וקטעים דמויי מחול לתזמורת. "המנון של ניצחון ותהילה" הכותרת שהעניק המוסיקולוג האנגלי מלקולם בויד ליצירה ואנחנו המאזינים מוזמנים לחוויה מוסיקלית נדירה ומיוחדת במינה.

המנצח פטר שרייר

פטר שרייר, מנצח וטנור, יליד גרמניה בנו של נגן עוגב, התגלה בתפקידי סולו כנער במקהלת הנערים של דרזדן. שרייר החל להופיע על במת האופרה ושר בפסטיבלים של ביירויט וזלצבורג, בבתי האופרה של מילנו, גרמניה, ולונדון ובתיאטרון קולון בבואנוס איירס. מתחילת דרכו נחשב לטנור מוצרטי מובהק ולזמר אורטוריות. ציר מרכזי בעבודתו כזמר הוא השיר האמנותי, ה"ליד". מתחילת ה70-, החל לפתח קריירה של מנצח והופיע עם התזמורות הפילהרמוניות של ברלין, לוס אנג'לס והמבורג, הסימפונית של וינה, המוצרטאום מזלצבורג ועוד. הקלטותיו ליצירות המקהלתיות של באך זכו לשבחים רבים. שרייר הופיע עם הפילהרמונית הישראלית בשני הפסיונים של באך וכן ביקר בישראל עם האופרה הממלכתית של ברלין בניצוח דניאל ברנבוים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.