אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

לקראת פתיחת שנת הלימודים הקרובה: על מה חייבים ההורים להלחם בבית הספר?


תאריך פרסום קודם: 
02/09/2009
מחבר: 
גדי ראונר

הכל חשוב: חינוך אקולוגי חשוב וגם ציונות חשובה. בית ספר בטוח ללא אלימות בעל אקלים חינוכי מיטבי, גם זה חשוב. כיתות קטנות ומזגנים, בהחלט. שעות לימוד, שיעורי בית. הכל מאוד חשוב.

אבל ישנה שאלה אחת המצויה מעל כל האספקטים הללו ואותה יש לשאת בראש התביעות של ההורים כלפי המערכת החינוכית. האם המורים אשר מלמדים את ילדינו שואלים שאלות פוריות ומאתגרות ,ויוצרים משימות ומטלות מעניינות ורלוונטיות, אשר אמורות להפעיל את היכולות הקוגניטיביות, רגשיות, ערכיות-מוסריות וחברתיות של הילדים שלנו?

משמעת בבית הספר היא מטרה אינסטרומנטלית. היא מסגרת הכרחית, לא מהות. לעומת זאת חינוך ביקורתי הוא מטרה ראויה. לכן, דרושה רפורמה חינוכית אמיתית הקשורה לטיבה של הפדגוגיה, לדרכי ההוראה ולתפיסת הלמידה. נראה כי כל השאר, עם כל הכבוד, הוא חלק מהתפאורה של החינוך הממשי. זו המהות וזה הלב. כל השאר פריפריאלי ושולי.

הורים יקרים, בקשו מהתלמידים, מהילדים שלכם, שיספרו לכם מהן השאלות שהמורה לביולוגיה או לספרות שאלו במהלך השיעור האחרון. כך תדעו האם בית הספר ממלא את תפקידו המרכזי במאה ה- 21. כך תדעו אם קיימים ניצול והוצאה לפועל של האנרגיות האנושיות הגלומות בכל נער ונער.

אם תקבלו רשימה של שאלות בהן התשובות הן "כן" או "לא" או שבהן התשובות הנכונות הינם ציטוטים של ספר הלימוד או של "דברי הקודש" של המורה, עליכם להתחיל לדאוג ולחשוש. אז, הורים יקרים, עליכם להבין כי בית הספר קופא על שמריו. התוצאה של אותן שאלות סגורות יהיו ממצאים שיופיעו בעתיד בדו"ח של הוועדה הממלכתי לחקר האסון החינוכי במדינת ישראל. אותה וועדה שלעולם לא תקום. אחר כך תשאלו את עצמכם בנוגע לקשר בין טיב השאלות לבין האווירה הכללית בבית הספר, בעיות משמעת, כיבוד מורים, אקלים חינוכי מיטבי ועוד מדדים ומשתנים שבונים את בית הספר.

רפורמה חינוכית אמיתית וכנה מן הסוג הזה, שתתייחס לכישורי החשיבה של המורים תובעת עבודה קשה ורצופה של שנים. היא קשורה להלכות הכשרת המורים במכללות ובאוניברסיטאות והיא גם קשורה ל"חינוך מחדש" של המורים הקיימים. לא פשוט. גם אם הדבר בלתי אפשרי נראה כי הצבת רף של צפייה מצד ההורים יכול להוות אמצעי נוסף להתחיל ללחוץ על המערכת ולבקש שינוי אמת ולא פארסה חינוכית.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת גדי ראונר

.