אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מענדי כהא ן- דער יידיש עקספרעס - יידיש כמוסיקת עולם


תאריך פרסום קודם: 
30/05/2008
מחבר: 
הילה קומם

יידיש כמוסיקת עולם

מענדי כהאַן & דער ייִדיש עקספּרעס מביאים את היידיש למאה ה-21

גם יידיש יכולה להתבטא כמוסיקת עולם וככזו היא זוכה לבמה במרכז התרבות האתני רב-תחומי ענבל, במופע שהופך את היידיש לצעירה ובועטת.

זהו מופע מוסיקלי מגוון ומפתיע: טקסטים של מאנגער, ה. לייוויק, י"ל פרץ מתחברים למוסיקת עולם, יצירות של גרשווין ו-ז'ק ברל מתנגנות ביידיש, שירי עם נשכחים מתמזגים עם סגנון ניו-אייג', בלוז או יווני.
מנהיג ההרכב הוא
מענדי כהאן יליד אנטוורפן שבבלגיה ב-1963. יוצר ייחודי זה נולד במשפחה שומרת מצוות לאב ניצול אושוויץ, שנמלט לבלגיה מרומניה הקומוניסטית, ומבית דתי שבקיאה היטב גם בספרות העולמית.
ב- 1980 עלה לישראל לירושלים ולמד בישיבת "משכן התורה" ובאוניברסיטה העברית פילוסופיה וספרות. הטקסטים הדתיים השתלבו אצלו נפלא עם קאמי, סרטר ו-ברל.
הוא תחיל לחפש אחר דרך ליישב את הניגודים בין הישיבה ה"סגורה" לבין האוניברסיטה ה"פתוחה".
ב-1985 הגיע לחזרה של הצגה על פי י"ל פרץ. המפגש עם יהודה מוראלי הוביל אותו אל עולם הבמה.
אל היידיש הגיע תוך כדי העיסוק בספרות משווה ואז נתגלה בפניו אוצר ידע: אליהו בחור, ליילס, גלטשטיין, אצ"ג. הטקסטים שדיברו על המעבר מהמסורת למודרניות משכו אותו יותר מאשר הספרות הצרפתית שמדברת על המהפכה והכנסייה. נפתח בפניו עושר רוחני עצום.
מנדי – מענדי לטענתו, היטלר לא הכחיד את העם היהודית, אך פגע קשות בתרבות היהודית והיידית , ולכן שימור וטיפוח האידיש היא כורח הכרח המציאות. עוד טוען מענדי כי תחיית העברית, אינה חייבת להוביל למות שפת היידיש. אדרבה, עושר הדדי אמור לצמוח מהמפגש. היו בעולם שפות יהודיות שונות, ביניהן מוגרבי, לאדינו ויידיש, וחשוב לשמר את כולן. בגלות לא בנינו ארמונות של חומר ולבנים, אלא ארמונות של רוח, מחשבה ותרבות. שפתנו היא העושר שלנו. היידיש היא שפה שמתפתחת לא רק במילים, אלא גם בצבע ובמוסיקה. אתם מוזמנים לבוא לשמוע את הצבע הזה.
כחלק מקיום חזונו ייסד מנדי את עמותת "יונג יידיש" שאספה בישראל 40000 ספרי יידיש, והקימה מרכז פעיל בירושלים וגם בתחנה המרכזית בתל אביב, וכאמור גם את להקתו הצבעונית.

מנדי כהאן: זמר
ינקלה סגל: עיבודים, גיטרה בס
אלון אמנו קמפינו: עוד, ג'ומבוש
עופר בן-ציון: גיטרה אקוסטית, חשמלית
אדם מדר: כינור, מנדולינה
אורן פריד: תופים, כלי הקשה
דירק קונש: חצוצרה, דיג'רידו 

מרכז תרבות אתני רב-תחומי ענבל קיץ 2008

יום חמישי, 19 ביוני 2008, שעה 21:00, מחיר לכרטיס 70 ₪ בטל. 03-5166333
מרכז תרבות אתני רב-תחומי ענבל, רח' יחיאלי 6, מתחם סוזן דלל, נווה צדק ת''א  

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הילה קומם