אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

Kiga יוזמת קרויצברג נגד אנטישמיות


אריה קיזל's picture
תאריך פרסום קודם: 
01/08/2009
מחבר: 
אריה קיזל

קיגה - ארגון של צעירים גרמנים אידיאליסטים מפגין מאז נובמבר 2003 פעולה אמיצה כנגד אנטישמיות בלב ברלין. הארגון "יוזמת קרויצברג נגד אנטישמיות" ארגון לא גדול פועל ברובע קרויצברג ( Kreuzberg ) שבברלין. הרובע מאוכלס כיום בעיקרו על ידי מוסלמים, מהגרים ממוצא כורדי, מתורכיה ומאסיה וגם פלשתינים שהיגרו לגרמניה. הרובע מכיל בתוכו בתי תפילה, מסעדות עם אוכל המיועד לאוכלוסיה זו והיו בו בעבר גילויי אנטישמיות מוסלמית לא מועטים.

הארגון הוקם לאחר שורה ארוכה של התקפות אנטישמיות ברחבי העולם. הוא מתקיים משורה של מענקים ממשלתיים ומתרומות של ארגונים שונים שמבקשים לחזק את מגמת הפעילות של הארגון.

הפעילויות של הארגון מתחלקות לשניים: א. פעילויות בתוך בתי ספר במטרה לחשוף בפני התלמידים תכנים נגד אנטישמיות וגזענות. ב. מעקב אחר אירועים אנטישמים במטרה להביאם בפני הציבור הגרמני והכללי.

מלטה הולר ( Holler ) הוא אחד מפעיליו האידיאליסטים של הארגון. הולר, בן 35, נוצרי שלא זכה לשמוע מאביו רבות על תקופת שירותו במלחמת העולם השנייה כחייל צעיר מוצא עצמו מתעניין רבות בנושא זהותה היהודית של ישראל, היהודים שנרצחו בשואה ובשתיקת הגרמנים. הוא סבור כי תפקידו להביא את זיכרון השואה ואת מחויבות הגרמנים לישראל בפני המהגרים המוסלמים. זו חלק מהמורשת התרבותית של גרמניה, הוא סבור, ועל המהגרים המוסלמים (גם אלה שאומרים לו כי זו אינה הבעיה שלהם ואינה ההיסטוריה שלהם) לדעת אותה.

הולר התארח (באמצע יולי 2009) בסמינר ה-24 של המחנכים היהודים גרמנים שנערך עשרות שנים בישראל ובגרמניה. הכנס האחרון, שנערך בואנזה (לא הרחק מווילה ואנזה הידועה לשימצה). הוא אמר: "החלטתי שתפקידי להיות מעורב בנעשה באופן פעיל כדי למנוע התדרדרות של כולנו לעבר גזענות ואנטישמיות". ארגונו שומר על קשר עם ארגונים יהודים ברחבי העולם, עם מוסד "יד ושם" ועם ישראל.

לדבריו, חברי הקבוצה שלו פעילים מאד בכניסה לבתי ספר תיכוניים שבהם נמצאים תלמידים מהגרים ומעבירים להם פעילויות שונות שמטרתן לשבור סטריאוטיפים, בעיקר על יהודים. לדבריו, מוסלמים לא מועטים רואים היום במילה "יהודי" מילת גנאי וישנם גילויים רבים של אנטישמיות בכתובות גרפיטי על הקירות וכן בהפגנות שבהם ישנם שימושים ביצוגים אנטישמיים טיפוסיים הקושרים את ישראל למשטר הנאצי. הוא הציג שלושה מערכי-שיעור המועברים במשך יום שלם.

אחד ממערכי השיעור עוסק בהקמת מדינת ישראל ומטפל, באופן מעמיק למדי, בסוגיית ההכרה בזכותה של המדינה היהודית להתקיים ובלגיטימיות הבינלאומית שהוענקה לה. מערך אחר עוסק בחיים היהודים הרובע קרויצר המוכר כאחד הרבעים הצבעוניים בברלין לאורך השנים. עוד פעילויות כוללות משחקי תפקידים בכיתות סביב סטריאוטיפים, תערוכות שונות והפעלות שמטרתן גם להביא את הצעירים המוסלמים לזכר השואה והגזענות הגרמנית כמו ביקור במחנה הריכוז זקסנהאוזן ובמחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

הולר: "אנחנו מנסים לבנות קונספציות שונות שמטרתן לחזק את הפעילות נגד האנטישמיות. אנו יודעים שמלאכתנו אינה קלה. אנו נכנסים לבתי ספר וכן לקהילות מוסלמיות מתוך מטרה להציע להן פרספקטיבות שונות להתבונן על הסוגיות העומדות בפניהם כמהגרים מוסלמים למדינה גרמנית. קונספציות אלה מבקשות לדחות כל אפשרות של אנטישמיות. אכן, אנו צופים במגמות מתרחבות של קשר בין האנטישמיות המוסלמית לבין ישראל. לקרויצברג יש היסטוריה של שמאל רדיקלי שהחשיב את ישראל כמקור הרוע העולמי ובשנים האחרונות מגמות אלה מתרחבות".

קרויצברג, הרובע הברלינאי מוכר כיום בשמו "איסטנבול הקטנה" מכיל בתוכו אוכלוסיה של יותר מ-100 אלף מהגרים, רובם טורקים. זהו גם הרובע המייצר מהומות קשות. השכונה קרויצברג-פרידריכסהיין (השתיים אוחדו במסגרת רפורמות השכונות בברלין) הפכה, מאז נפילת חומת ברלין (לפני 20 שנה) משכונה בקצה העיר, סמוך לחומה לשכונה במרכז העיר. בשכונה אתרי תיירות כמו המוזיאון היהודי בברלין וכן תחנת המעבר צ'ק פוינט צ'רלי ואתרים נוספים המוכרים לתיירים.

עוד על היוזמה: .thejewishweek.com

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אריה קיזל

.